Filmy, które warto obejrzeć. 60 dobrych filmów

Co warto obejrzeć wieczorem w domu? Najlepiej dobry film, do którego będziemy chcieli wracać. Dla jednego będzie to komedia, dla drugiego dramat społeczny, a jeszcze dla kogoś innego produkcja o superbohaterach. W każdej z tych kategorii można znaleźć naprawdę wartościowe tytuły. Poniżej znajdziesz 60 dobrych filmów na wieczór w domu.

Zastanawiasz się, jaki film obejrzeć w domu? Nie wiesz, co wybrać spośród setek propozycji? Nie chcesz tracić czasu na słabe filmy? Jeśli znów wybieranie filmu na wieczór zajmuje ci więcej czasu, niż jego oglądanie to zestawienie jest dla ciebie. Znajdziesz tu same dobre filmy w sześciu różnych kategoriach: Skłaniające do refleksji, Komedie, Filmy o miłości, Filmy o superbohaterach, Nieśmiertelne klasyki, Trzymające w napięciu. Z tymi produkcjami ciekawy wieczór w domu masz gwarantowany. Zobacz wszystkie filmowe propozycje i wybierz coś dla siebie.

Przeczytaj także: Fajne filmy na wieczór. Polecam filmy, do których lubię wracaćDOBRE FILMY DO OBEJRZENIA W DOMU

DOBRE FILMY SKŁANIAJĄCE DO REFLEKSJI

Na początku zestawienia 60 dobrych filmów na wieczór w domu produkcje, które skłaniają do refleksji. Są to filmy z przesłaniem, które prowokują do zadawania pytań i kwestionowania zastanego porządku świata.

1. „Green Book”
Oparta na faktach historia czarnoskórego muzyka, który w latach 60. pod eskortą byłego białego boksera udaje się w trasę koncertową na głębokie Południe. Ci dwaj stanowią swoje całkowite przeciwieństwa — różni ich nie tylko kolor skór i orientacja seksualna ale także wykształcenie, światopogląd, status społeczny czy nawet upodobania kulinarne. Dla obu wspólna podróż będzie stanowiła lekcję tolerancji. Nie mniej istotny jest tutaj kontekst rasowy.

2. „Wielkie piękno”
„Wielkie piękno” to nie tyle dobry film, co wybitny. Jest to niezwykle barwna, pełna artystycznych odniesień opowieść o starzejącym się bon vivant — duszy towarzystwa. Bywa na przyjęciach, pokazach sztuki i hucznych imprezach. Jest koneserem życia i kobiet. W jego barwne życie wkrada się jednak melancholia i egzystencjalne rozterki. Wszystko to na tle pięknego Rzymu.

3. „Ojciec”
Ten film nie należy do łatwych. Stanowi bowiem zapis choroby starszego mężczyzny. Anthony wykazuje oznaki demencji, jednak upiera się, aby pozostać samodzielny. Zmartwiona córka, Anne, stara się przekonać upartego ojca do wspólnego zamieszkania. Film doskonale oddaje złożoność choroby, jaką jest demencja, samotność chorującego i bezradność jego rodziny. Ten obraz z pewnością poruszy każdego.
Przeczytaj >> Film „Ojciec” i mieszkanie, które gra razem z aktorami

4. „Nie patrz w górę”
Kolejny dobry film na wieczór jest utrzymany w zupełnie innej konwencji niż poprzedni tytuł. Dwójka astronomów odkrywa, że w stronę Ziemi zbliża się kometa i ludzkości grozi zagłada, o ile rządy nie podejmą szybkich działań. Niestety administracja Białego Domu nie jest zainteresowana tematem, bo może źle wpłynąć na sondaże. Z kolei w mediach nie biorą na poważnie przestróg naukowców. Odwracanie oczu od problemu nie jest jednak najlepszą strategią.

5. „Marsjanin”
Ten film przenosi nas na Czerwoną Planetę. Jesteśmy w niedalekiej przyszłości, ludzie dotarli na Marsa i badają planetę. Jeden z astronautów dosłownie utkwił sam na Marsie. Misja ratunkowa dotrze do niego dopiero za rok. Mark, żeby przetrwać do tego czasu, musi sam sobie hodować jedzenie i zbierać wodę. Film pokazuje, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, aby przetrwać. Znakomita opowieść o harcie ludzkiego ducha.

6. „Najgorszy człowiek na świecie”
Norweska produkcja to zeszłoroczne odkrycie. To dobry film na wieczór dosłownie dla każdego. Główna bohaterka kończy właśnie 30 lat, ale wcale nie czuje się dorosła. Wciąż szuka swojej życiowej drogi i kwestionuje własne wybory. Dość szybko się nudzi, dlatego nieustannie zmienia obiekt swoich zainteresowań. Ta strategia na dłuższą metę się jednak nie sprawdza. To pełna humoru opowieść o pokoleniu współczesnych 30-latków.

7. „Chce się żyć”
Można by pomyśleć, że historia chorego na porażenie mózgowe chłopaka, to klasyczny wyciskacz łez. Nic z tych rzeczy. Choć z pewnością, nie jedna osoba uroni łezkę, to i powodów do uśmiechu będzie sporo. Film o niepełnosprawnym Mateuszu to obraz szalenie mądry, przemawiający do wyobraźni, pełen niewymuszonego humoru i zaskakująco optymistyczny. Stanowi idealną propozycję filmową na wieczór.

8. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”
Grupa przyjaciół spotyka się na kolacji. Przy stole pada propozycja gry. Każdy, kto otrzyma smsa musi go odczytać na głos, a każda rozmowa telefoniczna przeprowadzona w trybie głośnomówiącym. Nie wszystkim ta zabawa się podoba, gdyż niektórzy mają sporo do ukrycia oraz stracenia. Okazuje się, że nasze telefonu to prawdziwe puszki Pandory.
Przeczytaj >> „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” i w pięknych wnętrzach

9. „Sekretne życie Waltera Mitty”
Najprościej rzecz ujmując, ten film jest o odwadze do spełniania własnych marzeń. Tytułowy bohater choć ma bogate życie wewnętrzne, to w realu jest nieco nudnym i mocno zakompleksionym gościem. Dopiero widmo utraty pracy sprawia, że zaczyna prowadzić życie, jakiego zawsze pragnął. To szalenie inspirujący film dla wszystkich marzycieli.

10. „Nomadland”
Głośny film o osobach, które wybrały życie w vanach i camperach, pokazuje zupełnie inne oblicze Ameryki. Wchodzimy w świat osób, które odmawiają życia według utartych schematów, którzy ponad wszystko cenią niezależność, mimo iż czasem muszą ją okupić wyrzeczeniami w życiu osobistym. Poruszający i skłaniający do refleksji.


DOBRE KOMEDIE NA WIECZÓR

Komedia to ulubiony gatunek filmowy Polaków. Jednak tych naprawdę dobrych wcale nie jest wiele. Poniżej zgromadzone tytuły to pewniaki, które rozśmieszą każdego.

11. „Kac Vegas”
To już klasyczna komedia w sam raz na wieczór. Czwórka przyjaciół udaje się na wieczór kawalerski do Las Vegas. Powiedzieć, że zabawa nie poszła zgodnie z planem, to nic nie powiedzieć. Rano drużbowie budzą się, by odkryć, że pan młody zaginął, a w ich zdemolowanym  pokoju hotelowym jest tygrys i niemowlę. Co gorsze na ogarnięcie tego bałaganu mają bardzo mało czasu, bo ślub tuż, tuż.

12. „Co robimy w ukryciu”
Bohaterami tej komedii są cztery wampiry, z których najmłodszy ma 183 lata. Mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii i na co dzień towarzyszy im ekipa filmowa, która dokumentuje ich życie. Ta niecodzienna opowieść została okraszona błyskotliwym humorem. Jest to dobry film, jeśli chcemy się oderwać od szarej rzeczywistości.

13. „Jestem taka piękna”
Renee jest pełną kompleksów młodą kobietą. Gdy pewnego dnia na siłowni uderza się w głowę. Zamiast pulchnej blondynki, widzi w lustrze nieziemską piękność, mimo iż jej wygląd tak naprawdę się nie zmienił. To daje jej niewyobrażalną pewność siebie i prowadzi do wielu komicznych sytuacji.

14. „Nietykalni”
Przebojowa francuska komedia o przyjaźnie niepełnosprawnego bogacza z czarnoskórym nieokrzesanym opiekunem to film nie tylko przezabawny, ale i szalenie mądry. Co najlepsze jest to historia oparta na faktach. To dobry film dla całej rodziny.

15. „Co nas kręci, co nas podnieca”
Ta komedia to prawdziwa perełka w filmografii Woody’ego Allena, choć wcale nie jest powszechnie znana. Mamy tu ciekawą opowieść o romansie starzejącego się zgryźliwego geniusza i 20-letniej Melody, która nie grzeszy intelektem. Przypadkowe spotkanie zmienia kompletnie życie obojga i ich bliskich. Allen jest tu w wyjątkowo dobrej formie.

16. „Sąsiedzi”
Spokojne małżeństwo z dzieckiem mieszka po sąsiedzku ze studenckim bractwem. Spokojna okolica zamienia w imprezową mekkę. To oznacza dla małżonków wejście wojenną ścieżkę. Nie ma bowiem innego sposobu, aby pokonać charyzmatycznego lidera studentów. Ten film to dobry wybór, jeśli chcemy się po prostu pośmiać, bez zbędnego wysiłku intelektualnego.

17. „Deadpool”
Dla poszukiwaczy dobrych filmów na wieczór ta komedia to must have. Ryan Reynolds wcielił się w specyficznego superbohatera. Mimo iż w wyniku eksperymentu medycznego uzyskał supermoce, to niesienie pomocy innym nie jest jego ambicją. Raczej napędza go chęć zemsty na lekarzu, który go tak urządził. Całość jest podszyta najlepszym czarnym humorem.

18. „Jojo Rabit”
Kolejna czarna komedia w zestawieniu. Tytułowy Jojo, to młody Niemiec Jojo, członek nazistowskiej organizacji młodzieżowej, który jest wiernym fanem ideologii nazistowskiej. W czasie wojny pomaga jednak młodej Żydówce. Mimo to wciąż próbuje pozostać nazistą, i to wzorowym. Pomimo trudnej tematyki film dostarcza wielu okazji do uśmiechu.

19. „Jak to robią single”
W zupełnie innym klimacie jest ta komedia. Śledzi ona miłosne losy kilku luźno ze sobą powiązanych młodych nowojorczyków. Każdy marzy o miłości, choć inaczej ją rozumie i inaczej jej szuka. „Jak to robią single” to dobry, lekki film idealny do oglądania w gronie przyjaciół.

20. „Oszustki”
Anne Hathaway i Rebel Wilson wcieliły się w tytułowe oszustki. Na Riwierze Francuskiej polują one na zamożnych i naiwnych mężczyzn, którzy liczą na romans. Przewrotna akcja, doborowa obsada i stylowe kostiumy to największe atuty tej produkcji.
Przeczytaj >> „Oszustki” w dobrym stylu. Garderoba Anne Hathaway i Rebel Wilson


DOBRE FILMY O MIŁOŚCI

Miłość to jeden z ulubionych tematów filmowców. Nie oznacza to jednak, że łatwo znaleźć naprawdę dobry film o miłości. Często bowiem jest ona pokazywana stereotypowo wyidealizowana. Poniższe filmy to chlubne wyjątki.

21. „Gwiazd naszych wina”
Choć bohaterami tego filmu są nastolatkowie, to obraz trafi także do zupełnie dorosłej publiczności. Hazel i Gus są bowiem wyjątkowo dojrzali jak na swój wiek. Wszystko przez nowotwory, z którymi przyszło im się zmierzyć. Dlatego też szalenie dojrzale podchodzą do tematów miłości i uczuć. To dobry film dla wszystkich żądnych wzruszeń.

22. „Wichry namiętności”
Akcja tego filmu rozgrywa się tuż przed wybuchem I wojny światowej u podnóża gór w stanie Montana, w USA. Tam na rancho mieszka emerytowany pułkownik z trzema synami. Jeden z nich sprowadza do domu narzeczoną. Piękna kobieta wzbudza głębsze uczucia także w pozostałych braciach. W tym filmie jest wszystko – miłość, namiętność, konflikt oraz wojna w tle.

23. „Bodyguard”
To już klasyka kina. Zapis relacji między sławną piosenkarką, a jej osobistym ochroniarzem podbił serca widzów na całym świecie. To właśnie z tej produkcji pochodzą największe przeboje Whitney Huston – „I will always love you” czy „I have Nothing”. To dobry film o miłości, który można oglądać nieskończoność.

24. „PS Kocham Cię”
Holly i Garry uchodzili za parę idealną. W ich związku była miłość, namiętność i ciepło. Sielankę przerwała jednak choroba. Garry przegrał walkę z rakiem. Pogrążona w żałobie Holly nieoczekiwanie zaczyna dostawać listy od zmarłego męża. Ten film z pewnością rozgrzeje wasze serca, skłoni do wzruszeń, ale i do śmiechu.
Przeczytaj>> „P.S. Kocham cię”: filmowe mieszkanie w Nowym Jorku

25. „Czas na miłość”
W dniu swoich 21 urodzin Tim dowiaduje się od ojca, że wszyscy mężczyźni w rodzinie mają pewną wyjątkową moc – mogą podróżować w czasie. Zaskoczony odkryciem młodzieniec, szybko zaczyna wykorzystywać nową odkrytą moc do zdobycia serca nowo poznanej dziewczyny. Ta pełna uroku historia z pewnością was oczaruje.
Przeczytaj>> Kornwalijski dom z filmu „Czas na miłość” cichym bohaterem

26. „Zakochany bez pamięci”
„Zakochany bez pamięci” to tyle dobry film o miłości, co nietypowy. Joel i Clementaine to dwójka samotników, którzy wciąż na siebie wpadają. W końcu nawiązują znajomość. Mają jednak niejasne poczucie, jakby już się znali. Okazuje się, że faktycznie mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. To dobry film z oryginalną fabułą.

27. „Kiedy Harry poznał Sally”
Ten film to klasyczna komedia romantyczna, która mimo upływu lat, nie zestarzała się ani trochę. Film śledzi losy tytułowych bohaterów na przestrzeni kilkunastu lat. W tym czasie romansują, wchodzą w związki i rozwodzą się z innymi ludzmi. Tej dwójce zajmie całe lata, znalezienie prawdziwej miłości tuż pod nosem.

28. „Do wszystkich chłopców, których kochałam”
To dobry film na wieczór w pojedynkę. Nastoletnia Lara nie ma odwagi by wyznać uczucia chłocom, którzy jej się podobają. Dlatego pisze do nich miłosne listy, których jednak nigdy nie wysyła. Pewnego dnia ktoś to zrobił za nią. To uruchomiło lawinę, która wywoła prawdziwą uczuciową burzę w sercu nastolatki.

29. „Historia małżeńska”
Rozpad związku nie oznacza końca miłości. Czasem to jedyny sposób, żeby właśnie miłość ocalić. Nie oznacza to jednak wcale, że koniec jest łatwy, wręcz przeciwnie. Dla Charliego i Nicole będzie to najtrudniejsza batalia w życiu. Ten film z pewnością poruszy każdego, kto zmagał się z bolesnym rozstaniem.

30. „Pamiętnik”
Film „Pamiętnik” to klasyczny wyciskacz łez. Stanowi zapis burzliwej i namiętnej relacji Allie i Noaha. Tę dwójkę dzieliło niemal wszystko – klasa, pieniądze, pochodzenie. Jednak Noah wytrwale walczył o serce ukochanej. Cała historia, szczególnie ze względu na jej zakończenie, chwyta za serce. Jest to dobry film, dla wszystkich, którzy mają ochotę uronić łezkę.
Przeczytaj>> Dom z filmu „Pamiętnik”. Ryan Gosling i metamorfoza domu


DOBRE FILMY O SUPERBOHATERACH

Ten gatunek filmowy z roku na rok zyskuje na popularności. W końcu filmy o superbohaterach są pełne emocji, akcji, walki dobra ze złem i fantastyki. Doskonale bawią i pozwalają się oderwać od szarej rzeczywistości.

31. „Czarna Pantera”
Propozycje filmów o superbohaterach otwiera „Czarna Pantera”. Jesteśmy w afrykańskiej Wakandzie, wyjątkowo wysoko rozwiniętym królestwie, który posiada złoża vibranium, metalu o wyjątkowych właściwościach. T’Challa zostaje nowym władcą Wakandy po śmierci ojca. Musi szybko dorosnąć do roli władcy, gdyż na jego królestwo czyha wiele zagrożeń.
Przeczytaj>> „Czarna Pantera” i kostiumy godne Oscara

32. „Kapitan Marvel”
Ziemska kobieta po kontakcie z obcą rasą Kree otrzymuje nadludzkie moce. Zostaje wciągnięta w międzygalaktyczną wojnę. Ten film stanowi ważne ogniowo w universum Marvela. Do tego kreuje silną kobiecą superbohaterkę. Ten film to dobry wybór dla każdego fana fantasy.

33. „Liga Sprawiedliwości”
Odpowiedzią DC Comics na Avengersów Marvela, jest Liga Sprawiedliwości. Łączą w niej siły najwięksi superbohaterowie – Batman, Superman, Wonder Woman czy Aquaman. Wszystko po to, aby ocalić ludzkość przed potężnym Steppenwolfem. Najpierw jednak muszą się dogadać między sobą, a pomiędzy Batmanem a Supermanem są spore zaszłości.

34. „Iron Man”
„Iron Man” to historia miliardera i genialnego wynalazcy, Tony’ego Starka, szefa Stark Industries, głównego dostawcy broni dla rządu USA. Beztroski styl życia Tony’ego zmienia się na zawsze, kiedy po testach przeprowadzanych z nową bronią jego konwój zostaje zaatakowany, a on sam porwany przez rebeliantów.

35. „Aquaman”
Jason Mamoa wcielił się brawurowo w Aquamana, władcę oceanów. Jest on owocem związku człowieka z królową Atlanną. Wychowywany przez ojca, zmaga się ze swoją tożsamością, przez co prowadzi dość hulaszczy tryb życia. Gdy jednak jego królestwu grozi niebezpieczeństwo, rusza z odsieczą. To dobry film dla fanów Mamoy.

36. „Strażnicy Galaktyki”
Jeśli szukacie filmu o superbohaterach z duża dawką humoru, „Strażnicy Galaktyki” są dla was. Piątka outsajderów, z Peterem Quillem (Star Lordem) na czele, stają przeciwko Ronanowi, którego poczynania zagrażają całemu wszechświatu. Nietypowa drużyna z rezolutnym szopem musi zrobić wszystko, co możliwe, aby uratować świat, jaki znają.

37. „Thor”
Film na podstawie kultowego komiksu o Thorze, władcy pioruna, synu Odyna. Zostaje on wygnany z rodzinnego Asgardu, siedziby najwyższych bogów, na Ziemię. Tutaj pozbawiony zostaje wszystkich swoich boskich atrybutów i jako dr Donald Blake ma nauczyć się pokory i posłuszeństwa. O swojej przeszłości przypomina sobie dopiero, kiedy przez przypadek znajduje swój młot.

38. „Batman. Początek”
Ten film przybliża nam historię milionera Bruce’a Wayne’a. Śledzimy jego losy od naznaczonego śmiercią rodziców dzieciństwa, przez burzliwą młodość, dzięki której przemienia się w Batmana – postrach przestępców Gotham City. Utrzymany w mrocznym klimacie film to jedna z najlepszych produkcji o losach tego bohatera.

39. „Legion samobójców”
Tytułowy Legion samobójców to drużyna złożona z najbardziej niebezpiecznych superprzestępców. Przez rząd USA zostają oni wysłani na wyjątkowo niebezpieczną misję zneutralizowania tajemniczego bytu. Choć nie kupi im to wolności, to może kupić pewne przywileje. Muszą jednak z tej misji wyjść cało, co wcale nie jest takim prostym zadaniem.

40. „Wonder Woman”
Spośród superbohaterek Wonder Woman jest z pewnością najbardziej znana. Film pokazuje jej narodziny. Diana, księżniczka Amazonek jest niepokonaną wojowniczka na rajskiej wyspie. Pewnego dnia rozbił się tam amerykański pilot, który opowiedział Dianie o wielkim konflikcie ogarniającym świat. Księżniczka porzuciła więc swój dom przekonana, że może powstrzymać zagrożenie.


DOBRE FILMOWE KLASYKI

Dla tych, co nie lubią podążać za nowościami, proponuje zestaw dziesięciu klasyków kina, które zawsze się sparwdzają. To dobre filmy dla koneserów, którzy doceniają produkcje niezależnie od tego, kiedy powstały.

41. „Śniadanie u Tiffany’ego”
Ten film ma status kultowego. Audrey Hepburn wcieliła się w nim Holly Golightly, beztroską młodą kobietę, która urządza przyjęcia, żyje na koszt adoratorów i ucieka przed przeszłością. Gdy do jej budynku sprowadza się młody pisarz, będący utrzymankiem bogatej damy, między tą dwójką rodzi się nić porozumienia.
Przeczytaj>> „Śniadanie u Tiffany’ego”: Jak wyglądało mieszkanie Holly Golightly?

42. „Casablanca”
To dobry film dla wszystkich romantyków. Jest II wojna światowa w marokańskiej Casablance. Właściciel nocnego klubu, Rick Blaine, spotyka swoją dawną miłość, Ilsę, która okazuje się być żoną działacza czeskiego ruchu oporu, Victora Laszlo. Dawne uczucia odżywają. Czy Rick zawalczy o własne szczęście.

43. „Ojciec Chrzestny”
Trudno o filmie „Ojciec Chrzestny” mówić inaczej niż o klasyce kina. Trzy filmy o mafijnej rodzinie z Nowego Jorku wpisały się w kanon współczesnej kinematografii. W pierwszym filmie z serii głowa rodziny, sędziwy Vito Corleone, szuka swojego następcy. W tej roli niezapomniany Marlon Brando.

44. „To wspaniałe życie”
Akcja tego filmu rozgrywa się w Boże Narodzenie. George Bailey kieruje kasą oszczędnościową, z której ginie 8 tys. dolarów. Mężczyzna załamuje się nerwowo i chce odebrać sobie życie na moście. Tam ratuje go jego anioł stróż. Opiekun pokazuje mu, jak świat wyglądałby bez niego. To jeden z tych filmów, dzięki którym robi się cieplej na sercu.

45. „2001: Odyseja Kosmiczna”
Wizjonerski film Stanleya Kubricka, to głębsza refleksja nad ludzkością. Film dzieli się na trzy epizody, których akcja ma miejsce w różnych okresach historycznych i zakątkach wszechświata. W tym obrazie jest wiele niezapominanych wątków, jak motyw robota HAL 9000. To wizjonerskie kino, które nie traci na aktualności do dziś.
Przeczytaj>> „2001: Odyseja kosmiczna”: Stanley Kubrick tworzy przyszłość

46. „Chinatown”
Wśród dobrych filmów na wieczór w domu nie mogło zabraknąć „Chinatown” Romana Polańskiego. Jest to kryminał w duchu noir rozgrywający się w Los Angeles lat 30. Główny bohater to prywatny detektyw, który próbuje rozwikłać skomplikowaną intrygę. To, co odkryje przerasta jego najśmielsze wyobrażenia.

47. „Przeminęło z wiatrem”
Trudno o bardziej monumentalny film niż „Przeminęło z wiatrem”. Jesteśmy na amerykańskim Południu w okresie wojny secesyjnej. Scarlett O’Hara to miejscowa piękność, której głównym zajęciem jest polowanie na męża. Wszystko się zmienia, gdy wojna dociera do jej ukochanej Tary, a konkury o jej serce staje Rhett Butler. To dobry film kostiumowy i o miłości.

48. „Okno na podwórze”
Wiele filmów Alfreda Hitchcocka wpisało się w kanon współczesnego kina („Ptaki”, „Zawrót głowy”, „Psychoza”). Ten jednak łączy w sobie wciągającą intrygę, dramaturgię i lekkość. Jeff to fotograf uziemiony w domu przez złamaną nogę. Z nudów zaczyna podglądać sąsiadów. Zaczyna podejrzewać, że w sąsiedztwie doszło do zbrodni. W rozwikłaniu zagadki pomaga mu piękna Lisa.
Przeczytaj>> „Okno na podwórze”: Grace Kelly uwodzi strojem

49. „Lawrence z Arabii”
Jest I wojna światowa. W sztabie brytyjskim w Kairze 29-letni Lawrence otrzymuje specjalne zadanie. Ma nawiązać kontakt z emirem Fajsalem i prosić o pomoc wojskową, by wzmocnić arabską rewoltę przeciwko Turkom. Okazuje się, że musiałby zdarzyć się cud, by znowu porwać ludzi do walki. Lawrence dokonuje tej nieprawdopodobnej rzeczy.

50. „Słomiany wdowiec”
To w tym filmie jest kultowa scena, w której szyb wentylacyjny podwiewa Marylin Monroe białą sukienkę. Aktorka wcieliła się w powabną dziewczynę, której nie może się oprzeć Tom Ewall. Mężczyzna jest żonaty, ale małżonka właśnie udała się na samotne wakacje. Nasz słomiany wdowiec nie tylko jest bliski złamania ślubów wierności, ale też odkrywa, że żona też nie jest mu wierna. To dobry film na wieczór w klasycznym wydaniu.


DOBRE FILMY TRZYMAJĄCE W NAPIĘCIU

Kryminały oraz thrillery to chętnie wybierane gatunki na wieczorne seanse filmowe. Nic dziwnego – tego typu filmy potrafią przykuć uwagę i od początku do końca trzymają w napięciu. Od tych filmów ciężko wam będzie się oderwać.

51. Trylogia Bourne’a
Trzy filmy o perypetiach Jasona Bourne’a to kino trzymające w napięciu i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Borne był członkiem tajnego programu CIA. Jego mózg został wyprany i zaprogramowany na maszynę do zabijania. Jason stara się zmienić swoje życie, uwolnić się od przeszłości i rozliczyć z nią. Nie będzie to jednak takie proste. To dobry film dla poszukiwaczy emocji w kinie.

52. „Mad Max: Na drodze gniewu”
Kontynuacja australijskiego cyklu o świecie po katastrofie nuklearnej. Świat stał się pustynią, a ocaleni walczą o wodę i wolność od niebezpiecznych organizacji rządzących na Ziemi. Max łączy siły z cesarzową Furiosą, choć nie jest to partnerstwo z wyboru. Razem stawiają się Immoratowi Joemu. Ten film od pierwszych sekund wbija w fotel i nie zwalnia tempa ani na sekundę.

53. „Salt”
Agentka CIA, Evelyn Salt, zostaje oskarżona o bycie rosyjskim szpiegiem. Kobieta musi uciekać przed wymiarem sprawiedliwości. Żeby oczyścić swoje imię podejmuje bardzo ryzykowną grę. Stawką jest nie tylko jej życie, ale bezpieczeństwo USA. Film jest utrzymany w znakomitym tempie.

54. „Dziewczyna z tatuażem”
To dobry film dla wielbicieli książek Stiga Larssona. Głównym bohaterem jest Mikael Blomkvist, dziennikarz oskarżony o zniesławienie. Podejmuje on się zlecenia od właściciela koncernu przemysłowego, Henrika Vangera. Ma zbadać sprawę zaginięcia 16-letniej Harriet Vanger, które miało miejsce w latach 60. Blomkvist nie wie, że każdy jego krok jest śledzony przez niezwykle inteligentną hakerkę, Lisbeth Salander, która wykonuje to na prośbę Vangera.

55. „O wszystko zadbam”
Marla to bezwzględna bizneswomen, która żeruje na starszych, samotnych osobach. Wnosi do sądu o ich ubezwłasnowolnienie z powodu domniemanych chorób i przejmuje ich majątki. Pewnie jej działalność długo pozostawałyby bezkarna, gdyby jedną z jej ofiar nie była matka gangstera. To doprowadzi do nieoczekiwanego obrotu spraw.

56. „Obiecująca. Młoda. Kobieta”
Bohaterką tego filmu jest 30-letnia Cassandra. Realizuje ona osobliwy plan zemsty na mężczyznach. Ma ku temu dobry powód. Gdy poznaje nietuzinkowego Ryana, zaczyna kwestionować swoje dotychczasowe postępowanie. Romans trwa jednak krótko, nowy partner nie jest bowiem taki, jaki się wydawał na początku. To dobry film na wieczór nie tylko dla kobiet.

57. „Gdzie jesteś, Amando?”
Czas na kryminał z zaskakującym zakończeniem. Na biednych przedmieściach Bostonu zaginęła 4 letnia Amanda. W sprawę angażuje się lokalny prywatny detektyw wraz z partnerką. Ta dwójka jest parą w życiu zawodowym i prywatnym. Tajemnicze zniknięcie dziewczyny to najtrudniejsza sprawa, z jaką przyjdzie im się zmierzyć. To jeden z tych filmów, które można oglądać wiele razy i za każdym trzyma w napięciu.

58. „Zaginiona dziewczyna”
Gdy młoda mężatka ginie bez śladu, podejrzenia natychmiast kierują się w stronę męża. Tym bardziej, że na pozór szczęśliwe małżeństwo nie do końca się dogadywało. Nick czuje, że jest wrabiany. Niestety nie ma zbyt wielu sprzymierzeńców w opinii publicznej. Czy uda mu się oczyścić z zarzutów? I co tak naprawdę stało się z jego żoną?
Przeczytaj>> „Zaginiona dziewczyna”: Brzydsza twarz domów na przedmieściach

59. „Na noże”
„Na noże” to dobry film na wieczór dla fanów kryminalnych zagadek. Poczytny pisarz umiera nagle w swoim domu, w którym odbywa się zjazd rodzinny. Na miejsce przybywa detektyw Blanc. Wszyscy obecni w domu stają się podejrzani, szczególnie że niemal każdy miał jakieś niewyjaśnione sprawy ze zmarłym seniorem. Doskonała intryga i plejada gwiazd to niewątpliwe atuty tej produkcji.
Przeczytaj>> „Na noże”: Kryminał w pięknym, starym domu pełnym tajemnic

60. „Baby Driver”
Ostatnia propozycja to film o młodym chłopaku z talentem rajdowca. Uwikłany w przestępczą działalność, jest zmuszony do udziału w napadach rabunkowych. Kiedy poznaje dziewczynę swych marzeń, postanawia porzucić przestępczą przeszłość i zacząć żyć normalnie. Musi jednak wziąć udział w jeszcze jednym napadzie, który wydaje się z góry skazany na niepowodzenie.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.