„Clueless”: wirtualna szafa Cher Chorowitz istnieje naprawdę

Klasyk lat 90. „Clueless” (polski tytuł „Słodkie zmartwienia”) niektórzy wspominają z rozrzewnieniem inni zażenowaniem. Jednak jedną rzecz z tego filmu, niezależnie od przypisywanych mu wartości, pamiętają wszyscy – program komputerowy do dobierania garderoby.

Clueless

Cher Chorowitz, grana przez Alicię Silverstone, posiadała zautomatyzowaną szafę z ubraniami uporządkowanymi pod względem koloru, fasonu i z podziałem na pory roku. Całość była zintegrowana z programem komputerowym, który pomagał jej dobrać stylizację na dany dzień. To połączenie technologii i mody było jednym z narzędzi Cher w zdobyciu wyżyn popularności.

Cher_Horowitz_Closet-009_2

Jak na rok 1995 było to rozwiązanie hi-tech, o którym wówczas mogliśmy jedynie pomarzyć. Dziś tego typu narzędzia mamy na wyciągnięcie ręki. Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji, które pomagają dobierać ubrania, a jedna z nich jest wzorowa właśnie na tej z „Clueless”. Aplikacja My Dressing pomaga zorganizować szafę i wybrać właściwy strój. Dzięki technologii wirtualnej przymierzalni znanej jako Metail, można sprawdzić, jak się będzie wyglądało w danym ubraniu dokładnie tak, jak robiła to Alicia Silverstone. Aplikacja ma jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Można na przykład dzielić się sowimi wirtualnymi stylizacjami za pośrednictwem mediów społecznościowych. I – na razie tylko wirtualnie – przymierzyć ubrania, które nosiła na ekranie Cher Chorowitz.

Okazuje się, że garderoba nastoletniej Cher zestawiona nie przez komputer a kostiumolożkę, Monę May, wciąż cieszy się sporą popularnością. Ostatnio piosenkarka Iggy Azalea skopiowała stroje bohaterki filmu w wideoklipie „Fancy”. Również styl gwiazd serialu „Plotkara” jest mocno inspirowany „Clueless”. Ten ostatni fakt nie powinien jednak dziwić, w końcu reżyserią serialu i filmu zajęła się ta sama osoba, Amy Heckerling.

alicia-silverstone-clueless-1995

„Clueless” vs. „Plotkara”

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.