TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu. Poznaj filmowy Paryż

Paryż to jedno z ulubionych miast filmowców. To w nim osadzają akcję swoich filmów od komedii, po dramaty. Jeśli marzy ci się wizyta w mieście zakochanych, nic prostszego. W tym zestawieniu znajdziesz 10 najlepszych filmów rozgrywających się w Paryżu. Zabiorą cię w znane miejsca francuskiej stolicy, jak i te mniej oczywiste.

Filmy rozgrywające się w Paryżu pozwalają lepiej poznać stolicę Francji. Często zresztą miasto to urasta do rangi samodzielnego bohatera. Jeśli więc chcesz poczuć paryską atmosferę, wystarczy włączyć telewizor.

Przeczytaj także: TOP 12: Nowy Jork w filmach. Najlepsze filmy z Manhattanem w tle

Paryż w filmach

Paryż to miasto wyjątkowo lubiane przez filmowców, zarówno francuskich, jak i międzynarodowych. Metropolia cieszy wszak sławą stolicy zakochanych oraz, sztuki i architektury czy mody oraz kulinariów. To tu zlokalizowane są najbardziej znane muzea świata, na czele z Luwrem, jak i takie ikony architektury, jak wieża Eiffla, Bazylika Sacre Coeur czy Wersal. Jest to miasto pełne uroczych zakątków, klimatycznych kafejek, galerii sztuki i malowniczych parków. Tu też ściągają aspirujący artyści, szefowie kuchni i projektanci mody z całego świata. Różnorodne oblicza miasta powodują, że może być scenerią zarówno romansu, filmu gangsterskiego, jak i kostiumowego dramatu. I tak też się dzieje. Na przestrzeni lat Paryż stał się bohaterem setek różnorodnych produkcji. Każda z nich pozwala ujrzeć to miasto w nieco innym świetle i wymiarze.

Zanim przejdziemy do listy najlepszych filmów rozgrywających się w Paryżu, warto choćby z tytułu wymienić kilka produkcji:

  • Julie & Julia (2009) — Julia Child — słynna amerykańska autorka książek kucharskich i osobowość telewizyjna — spędziła wiele lat w Paryżu, gdzie uczyła się gotować m.in. w renomowanej Cordon Bleu.
  • Kod da Vinci (2006) — akcja tego głośnego kryminału rozpoczyna się we Luwrze, gdzie znaleziono ciało miejscowego kustosza. Wszystkiemu przygląda się beznamiętnie kultowa Mona Lisa.
  • Les Misérables: Nędznicy (2012) — słynny musical przenosi nas do rewolucyjnego Paryża, w którym wykluwają się ideały Republiki Francuskiej.
  • Amerykanin w Paryżu (1951) — klasyczny amerykański musical rozgrywa się w powojennym Paryżu, gdzie były żołnierz pragnie zostać artystą.
  • Emily w Paryżu (2020) — jedyny serial, zgodnie z nazwą opowiada o perypetiach Amerykanki, Emily, którą firma przenosi do Paryża. Ambitna menadżerka stara się odnaleźć w niby podobnej, ale jednak innej kulturze.
  • Francuski pocałunek (1995) — Meg Ryan wcieliła się w Kate, która leci do Paryża, aby ratować związek z partnerem. Już w samolocie poznaje tajemniczego Francuza, który mocno namiesza w jej życiu.
  • Ratatuj (2007) — kultowy film animowany, którego bohaterem jest szczur, Remy. Jego marzeniem jest zostanie szefem kuchni. Wyrusza do Paryża, aby uczyć się fachu.
  • Frantic (1988) — słynny thriller Romana Polańskiego. Żona Amerykanina znika bez śladu z hotelowego pokoju w Paryżu. Ten szybko odkrywa, że został uwikłany w niebezpieczną intrygę.
  • Trzy kolory: niebieski (1993) — element słynnej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o paryżance, która próbuje uporać się ze stratą męża.
  • Maria Antonina (2006) — niemal cała akcja tego dramatu kostiumowego rozgrywa się w Wersalu — pałacu królów francuskich, który dziś administracyjnie należy do Paryża.

TOP 10: filmy rozgrywające się w Paryżu


10. Niebo nad Paryżem (Paris, 2008)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Niebo nad Paryżem

Zestawienie filmów rozgrywających się w Paryżu otwiera produkcja francuska. Głównym bohaterem jest Pierre, ambitny tancerz. Jego życie diametralnie się zmienia, gdy dowiaduje się o poważnej chorobie. Nagle zaczyna wszystko przewartościowywać. Na nowo też zaczyna spoglądać na swoje miasto — Paryż. Wręcz zatapia się w nim, jakby odwiedzał je po raz pierwszy. Na nowo odkrywa urok paryskich zaułków, niepozornych kawiarenek, które tak wiele mówią, parków i mieszkańców miasta nad Sekwaną. Paryż pomaga mu na nowo odnaleźć smak życia i się nim cieszyć.


9. Marzyciele (The Dreamers, 2003)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Marzyciele

Głośny, a dla wielu skandalizujący film Bernardo Bertolucciego również rozgrywa się w Paryżu. Francuskie rodzeństwo gości w swoim domu amerykańskiego przyjaciela. A wszystko ma miejsce w czasie politycznych i społecznych wstrząsów 1968 roku. Dla młodych bohaterów rewolucyjne nastroje ulicy są katalizatorem dla osobistych eksperymentów — uczuciowych i seksualnych. Cała trójka bada wzajemnie swoje granice. Paryż, jako miasto miłości, ma w tej rozgrywce niebagatelne znaczenie.


8. Hugo i jego wynalazek (Hugo, 2011)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Hugo i jego wynalazek

Akcja tego filmu reżyserii Martina Scorsese rozgrywa się na paryskim dworcu kolejowym. Jesteśmy na początku XX wieku i w zakamarkach dworca ukrywa się nasz tytułowy bohater. Jedenastoletni Hugo jest sierotą. Nie chce trafić do sierocińca, dlatego musi unikać złowrogiego żandarma. A na wolności zależy chłopcu, tym bardziej że chce rozwiązać zagadkę pozostawioną przez zmarłego ojca. Pomaga mu w tym poznana na dworcu Isabella. Film Hugo pozwala zobaczyć Paryż z zupełnie innej perspektywy.


7. Nędznicy (Les Misérables, 2019)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Nędznicy

Czas poznać Paryż z zupełnie innej perspektywy. W tym filmie nie znajdziemy romantycznych zaułków, artystycznych kafejek czy pokazów haute couture. Akcja „Nędzników” rozgrywa się na paryskim przedmieściu Montfermeil, tym samym ze słynnej powieści Victora Hugo. Między lokalnymi gangami narastają napięcia. Brutalnie działająca policja wcale nie przyczynia się do zażegnania konfliktów. Sytuacja się zmienia, gdy policyjną interwencję nagrywa dron, a video zostaje upublicznione. Teraz to policjanci mają kłopoty.


6. Przed zachodem słońca (Before Sunset, 2004)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Przed zachodem słońca

Druga część słynnej trylogii Richarda Linklatera. Wracamy w niej do dobrze znanych już bohaterów, Jessiego i Celine. Po dziewięciu latach od pierwszego spotkania w Wiedniu spotykają się ponownie tym razem w Paryżu. Mężczyzna promuje tam swoją książkę. Przypadkowe spotkanie po niemal dekadzie stwarza okazję do kilkugodzinnej rozmowy. Na nowo konfrontują swoje emocje i postrzeganie świata. A scenerią dla uczuciowej szarady słownej jest Paryż z jego zaułkami, księgarniami i kamiennymi mostami. W tej romantycznej scenerii miłość wydaje się bardziej przekonująca.


5. Moulin Rouge! (2001)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Moulin Rouge

Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Moulin Rouge to słynny paryski kabaret z przełomu wieków czyli, ujmując dzisiejszym terminem – nocny klub. Gwiazdą sceny jest piękna Satine. Tancerka marzy jednak o lepszym życiu dla siebie i karierze aktorki dramatycznej. O względy kobiety zabiega z jednej strony bogaty książę, a z drugiej biedny poeta. Pierwszy obiecuje wsparcie finansowe, w zamian za dostęp do jej alkowy. Miłosny dramat został ubrany w piękne kostiumy, scenografię i muzykę. Widowiskowy musical odkrywa przed widzami zabawowe oblicze Paryża.


4. Nietykalni (Intouchables, 2011)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Nietykalni

Głośny komediodramat opowiada historię opartą na faktach. Sparaliżowany milioner zatrudnia na swojego pomocnika biednego chłopaka z przedmieść, przysłanego przez Urząd Pracy. Już na pierwszy rzut oka stanowią skrajnie niedobraną parę. Wydaje się jednak, że chory Philippe właśnie takiego towarzysza potrzebował. Driss nie obchodzi się z nim jak z jajkiem, jak wszyscy pozostali, jest bezpośredni, rozrywkowy i bez uprzedzeń. Po raz pierwszy od lat Philippe ma ochotę żyć. Film rozgrywa się w Paryżu. Możemy poznać zarówno jego dostojną stronę, jak i tę biedniejszą, którą utożsamiają niebezpieczne przedmieścia. Na szczęście Paryż jest tu miejscem, w którym wszystko staje się możliwe.


3. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Amelia

Podium najlepszych filmów rozgrywających się w Paryżu otwiera kultowa już „Amelia”. Nieco uromantyzowany film o neurotycznej singielce podbił serca widzów na całym świecie. Tytułowa bohaterka jest paryżanką i kelnerką. Jest osobą na wskroś nienowoczesną. Obrała sobie nawet za cel uszczęśliwianie innych. Dlatego dyskretnie pomaga nieśmiałym zakochanym i samotnym. W końcu strzała amora dopada i ją. Jednak wybranek serca jest postacią równie efemeryczną, jak ona sama. Film „Amelia” pokazuje Paryż nieco nierzeczywisty. Został bowiem cyfrowo oczyszczone z nalotów współczesności. Dzięki temu jednak jawi się niezwykle romantycznie.


2. Zakochany Paryż (Paris, je t’aime, 2006)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: Zakochany Paryż

Ten film jest mozaiką kilkunastu niezależnych od siebie historii. Każda została wykreowana przez innego reżysera. Wszystkie łączy temat przewodni — miłość i miejsce akcji — Paryż. Przy czym każda z opowieści rozgrywa się w innej dzielnicy miasta. W ten sposób zyskujemy wielowymiarowy obraz miłości i portret miasta zakochanych. Tego typu filmy rzadko kiedy się udają, ale „Zakochany Paryż” jest tu chlubnym wyjątkiem, a przy okazji piękną laurką wystawioną miastu miłości.


1. O północy w Paryżu (Midnight in Paris, 2011)


TOP 10: Filmy rozgrywające się w Paryżu: O północy w Paryżu

Na szczycie zestawienia najlepszych filmów rozgrywających się w Paryżu, jest produkcja Woody’ego Allena. Głównym bohaterem jest pisarz Gil. Wraz z narzeczoną przybyli do Paryża, aby zaplanować ślub. Razem odkrywają najbardziej znane zakątki miasta zakochanych — od Luwru, przez Wersal, po Muzeum Rodina. Jednak Gil nie do końca odnajduje się w przedślubnej gorączce, dla niego Paryż to przede wszystkim stolica literatury. Dziwnym zbiegiem okoliczności przenosi się w czasie do lat 20. Tam z tajemniczą pięknością poznaje literackie kafejki i ich bywalców na czele z Hemingwayem. Nostalgiczna podróż ma także przełożenie na współczesność Gila. To jeden z ciekawszych portretów Paryża w kinie.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.