TOP 15: Filmy rozgrywające się jednym, ograniczonym miejscu

Czy oglądając jakiś film, mieliście poczucie klaustrofobii? Są produkcje, których miejsce akcji ogranicza się do jednej zamkniętej przestrzeni. Tego typu filmy są szalenie trudne, bywają opresyjne, ale i potrafią dostarczyć mnóstwa emocji. Poznajcie najlepsze z nich.

Filmy w całości rozgrywające się w jednym miejscu są trudne, tak dla widzów, jak i ich twórców. Wszak, kiedy zmiana scenerii nie wchodzi w grę bardziej uwypukla się gra aktorska oraz scenariusz, a każdy szczegół nabiera na znaczeniu. Twórcy nie mają więc lekko. Z kolei dla widzów jest to przeważnie opresyjna sytuacja. Zazwyczaj nie ma w nich „oddechu”, a atmosfera jest gęsta i ciężka. To wszystko powoduje, że dobrych filmów rozgrywających się w jednym miejscu jest niewiele. Poniżej znajdziecie 15 najlepszych z nich.

Przeczytaj także: TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu


15. Pogrzebany (Buried, 2010)


Pogrzebany. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Zestawienie najlepszych filmów rozgrywających się w jednym miejscu otwiera „Pogrzebany”. Trzeba przyznać, że jest to mocne otwarcie, gdyż miejsce, do którego trafiamy razem z naszym bohaterem jest trumna zakopana pod ziemią. Paul jest Amerykaninem pracującym w Iraku. gdy budzi się w trumnie ma przy sobie jedyne zapalniczkę i telefon. Tlenu starczy ma na 90 min. Ten film dla niektórych może być zbyt intensywny.
14. Wszystko stracone (All Is Lost, 2013)


Wszystko stracone. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Kolejny film na liście podobnie, jak poprzednik nie tylko rozgrywa się w jednym miejscu, ale jest także teatrem jednego aktora. Tutaj Robert Redford wcielił się w bezimiennego żeglarza. Poznajemy go podczas samotnego rejsu na Oceanie Indyjskim. Po zderzeniu z kontenerem jego łódź zaczyna nabierać wody. Nasz bohater rozpoczyna desperacką walkę o przetrwanie. Podobne filmy w tym tonie to „41 dni nadziei”, „Życie Pi” czy „183 metry strachu”.
13. John i Mary (John and Mary, 1969)


John i Mary. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

„John i Mary” to mało znany film z końca lat 60. Tytułowi bohaterowie dopiero co się poznali i spędzają ze sobą noc. Gdy Mary budzi się w obcym mieszkaniu czuje się zagubiona. W relacji przypadkowych kochanków znika luz z poprzedniej nocy, a pojawia się skrępowanie: jak mają się zachować, czy Mary powinna od razu wyjść, czy John powinien jej zaoferować śniadanie? W niezręcznych konwersacjach zaczynają sie zastanawiać czy ta noc miała w ogóle sens. Cały film rozgrywa się w przeciagu jednego przedpołudnia w mieszkaniu Johna.
13. Chłopcy z paczki (The Boys in the Band, 2020)


Chłopcy z paczki. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Kolejny film rozgrywający się w jednym miejscu to ekranizacja sztuki teatralnej. Często sztuki są pisane pod scenę, gdzie miejsce akcji jest z góry ograniczone. W tej ekranizacje nie jest inaczej, dlatego przez cały film „Chłopcy z paczki” nie wychodzimy z mieszkania głównego bohatera. Michael wyprawia przyjęcie urodzinowe dla przyjaciela. Wszyscy goście są gejami. Niespodziewanie jednak pojawia się na spotkaniu nieproszony gość, przed którym Michael stara się ukryć swoją orientację. To doprowadzi do rosnącego napięcia między uczestnikami spotkania.
11. Telefon (Phone Booth, 2002)


Telefon. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Tytuł tego filmu podpowiada, co jest miejscem akcji – budka telefoniczna. Właśnie w budce, w tym małym miejscu rozgrywa się cały film. Stu codziennie o tej samej porze z budki telefonicznej dzwoni do kochanki, aby nie dowiedziała się o tym żona. Po jednej z tych rozmów odruchowo odbiera dzwoniący telefon. Jego rozmówca zabrania mu odłożenia słuchawki pod groźbą śmierci. Groźba jest realna, gdyż widzi snajpera celującego w jego głowę. Przypadek sprawia, że uwięziony Stu zostaje wzięty za przestępcę.
10. Cube (1997)


Cube. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Głośny thriller z końca lat 90. to także film, który rozgrywa się w jednym miejscu, i to bardzo osobliwym. Grupa osób budzi się zamknięta w kostce. przejścia prowadzą do niemal identycznych pomieszczeń. W każdym jednak czeka jakaś ukryta zasadzka. Więźniowie kostki szybko uświadamiają sobie, że jeśli chcą się z tego miejsca wydostać i przeżyć, muszą ze sobą współpracować. To jednak wcale nie jest proste. Arogancja jednych, kłamstwa i strach drugich czynią to zadanie niemal niemożliwym. Tego filmu nie ogląda się łatwo, ale jednocześnie trudno od niego oderwać wzrok.
9. Moon (2009)


Moon. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Miejscem, w którym rozgrywa się kolejny film jest kosmos, a konkretnie stacja kosmiczna na Księżycu. Sam Bell przebywa na niej samotnie od trzech lat i z niecierpliwością wypatruje rychłego końca. Jednak na sam koniec jego misji zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Przede wszystkim odkrywa, że na stacji jest ktoś jeszcze. Do tego pewnym siłom zależy, żeby on sam nigdy tego miejsca nie opuścił. Przemożne poczucie braku możliwości ucieczki mocno udziela się widzom. Znakomita rola Samuella Rockwella. Wielbicielom filmów rozgrywających się na stacjach kosmicznych warto polecić także obrazy: „Pasażerowie”, „Life” czy „Grawitacja”.
8. 12 gniewnych ludzi (12 Angry Men, 1957)


12 gniewnych ludzi. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Ten film to już klasyka kina. Tytułowi bohaterowie to ławnicy zasiadający w ławie przysięgłych. Właśnie zakończył się proces o morderstwo, który oni teraz muszą rozsądzić. Zamknięciu w sali sądu muszą wydać jednomyślny wyrok o winie bądź niewinności oskarżonego. Jeden z ławników ma jednak zdanie odrębne od reszty. Uważa, że oskarżony jest niewinny. Stoi przed trudnym zadaniem przekonania reszty do swojej racji. A trzeba dodać, ze dopóki ławnicy nie podejmą zgodnej decyzji będą skazani na zamknięcie we włąsnym gronie.
7. Azyl (Panic Room, 2002)


Azyl. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Bohaterka kolejnego filmu rozgrywającego się w jednym miejscu jest rozwódka z córką. Obie przeprowadzają się do dwupiętrowej willi w sercu Manhattanu. Dom ma tzw. pokój bezpieczeństwa (ang. panic room), który został zaprojektowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo w razie zagrożenia. Bohaterki nawet się nie spodziewają, jak szybko przyjdzie im skorzystać z tego pokoju. Pierwszej nocy w nowym domu dochodzi do włamania. Okazuje się, że włamywacze szukają czegoś, co jest właśnie w ich schronie. Azyl staje się jednocześnie schronieniem i więzieniem dla naszych bohaterek.
6. Malcolm i Marie (2021)


Malcolm i Marie. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

W tym filmie na jedną noc trafiamy pod jeden dach z młodą parą między która dochodzi do emocjonalnej rozgrywki. Malcolm jest filmowcem, a Marie jego muzą. Właśnie wrócili do wynajętego domu z premiery nowego filmu Malcolma. Mężczyzna w przeciwieństwie do swojej partnerki jest w doskonałym nastroju. Tymczasem Marie ma żal do kochanka, że w czasie swojego przemówienia zapomniał wymienić ją w podziękowaniach. To staje się początkiem długiej nocy wzajemnych żalów pretensji i skrywanych sekretów gotowych, aby wyjść na jaw.
5. Nienawistna ósemka (The Hateful Eight, 2015)


Nienawistna ósemka. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Film Quentina Tarantino to western osadzony w zimowej scenerii. Właśnie zbliża się groźna śnieżyca. Jednym schronieniem dla dwójki łowców głów jest chata w górach. Okazuje się, że już kilka innych osób w niej przystanęło. Podejrzane grono nawzajem się sonduje, gdy zostają na siebie skazani przez śnieg. Atmosfera szybko staje się napięta, szczególnie gdy się okazuje, że nie wszyscy są nieznajomymi. Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy doczekają do rana.
4. Lśnienie (The Shining, 1980)


Lśnienie. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Słynny horror Stanleya Kubricka również rozgrywa się w jednym miejscu i jest nim hotel Panorama w Colorado. Tam Jack Torrance wraz z rodziną ma spędzić całą zimę pilnując zamkniętego obiektu. Burze śnieżne odcinają rodzinę od reszty świata. Zamknięcie i izolacja nie wpływają na nich dobrze. Zaczynają widzieć duchy nawiedzające hotel w tym duchy zmarłych.
3. Locke (2013)


Locke. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Akcja filmu „Locke” rozgrywa się na przestrzeni samochodu głównego bohatera. A ten wyrusza w nocną podróż przez Anglię, aby dotrzeć na poród dziecka swojego i kochanki. Problem w tym, że Ivan Locke ma żonę i dwójkę dzieci, które nic o tym nie wiedzą. Do tego opuścił on miejsce pracy tuż przed ważną i skomplikowaną operacją, którą miał dowodzić. W czasie jazdy będzie musiał odbyć serię trudnych rozmów telefonicznych, w których będzie się starał wyjaśnić swoją nagłą decyzję o podróży.
2. Rzeź (Carnage, 2011)


Rzeź. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Wśród filmów rozgrywających się w jednym miejscu nie mogło zabraknąć „Rzezi” Romana Polańskiego. Jest to adaptacja sztuki teatralnej pod tytułem „Bóg mordu”. Dwie nowojorskiej pary spotykają się, aby omówić spór swoich dzieci. Choć obie strony starają się zachować spokój, to w końcu spokojna rozmowa zamienia się trudną do opanowania konfrontację. Nieoczekiwany przebieg spotkania zaskakuje samych zainteresowanych. Cos jednak sprawia, że tkwią w jednym mieszkaniu, jakby niezdolni ani do wyjścia, ani do znalezienia porozumienia.
1. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti, 2016)


Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie. TOP 15: Filmy rozgrywające się w jednym miejscu

Na szczycie zestawienia najlepszych filmów rozgrywających się w jednym miejscu jest „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Znakomita włoska produkcja podbiał serca publiczności na całym świecie i doczekała się licznych remake’ów. Para zaprasza na kolację piątkę przyjaciół. Nieoczekiwanie pada pomysł, aby odczytywać na głos każda otrzymaną wiadomość oraz przeprowadzać na głośnomówiącym każda rozmowę przychodzącą. Niewinna zabawa sprawia, że na jaw wychodzą skrywane tajemnice. Wszystko to rozgrywa się w stylowym, rzymskim mieszkaniu.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Część z tych filmów kojarzę, ale nie wszystkie. Uważam że są klasyki które warto obejrzeć.

  2. Z tych wszystkich filmów widziałam tylko Moon, ale szczerze polecam, bp jest naprawę świetny. Już nie kręcą filmów z takim dreszczykiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.