Polski ilustrator za plakat filmowy zdobył prestiżowe nagrody

Bartosz Kosowski, polski ilustrator z Łodzi, otrzymał trzy złote medale od amerykańskich stowarzyszeń ilustratorów. Dwa z tych prestiżowych wyróżnień dostał za plakat do filmu „Lolita” w reżyserii Stanleya Kubricka.

Mieszka i pracuje w Łodzi i właśnie otrzymał prestiżową nagrodę, o której marzy każdy ilustrator i grafik. Bartosz Kosowski zdobył złoty medal od amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów. Najwyższy laur przyniósł mu plakat filmowy do obrazu Stanleya Kubricka „Lolita”. Projekt został nagrodzony w kategorii „Reklama”. Plakat będzie teraz pokazywany w nowojorskim Muzeum Amerykańskiej Ilustracji i Komiksu na specjalnej wystawie podsumowującej konkurs. Kosowski nie kryje radości z sukcesu. Na łamach „Gazety Wyborczej” komentował na gorąco: „W ubiegłym roku, zwiedzając to muzeum, pomyślałem, że wspaniale byłoby pokazać w nim kiedyś swoje prace. Teraz to się stanie. To chyba marzenie każdego ilustratora”.

Lolita, plakat filmowy, Bartosz Kosowski

Plakat powstał w ubiegłym roku na potrzeby wystawy organizowanej przez galerię Spoke Art w San Francisco. Ekspozycja była poświęcona reżyserowi Stanleyowi Kubrickowi. Autor relacjonował, że pracował jednocześnie nad projektami do trzech filmów: „Lolity”, „Lśnienia” oraz „Mechanicznej pomarańczy”. O wyborze tego pierwszego przesądziła opinia znajomych. „Siedząc samotnie w domu, zdarza mi się tracić dystans do własnych prac i w końcu sam nie wiem, co jest dobre, a co nie” – tłumaczył na łacha GW, Kosowski.

Lolita, plakat filmowy, Bartosz Kosowski

Pomoc przyjaciół okazała się bezcenna. „Lolita” została także doceniona przez Stowarzyszenie Ilustratorów w Los Angeles, którzy także wyróżnili plakat złotym medalem. Tym samym Kosowski pokonał ponad tysiąc konkurentów z całego świata.

Lolita, plakat filmowy, Bartosz KosowskiBartosz Kosowski od 12 lat mieszka i pracuje w Łodzi, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Przez dłuższy czas był lektorem języka angielskiego, od dwóch lat już tylko rysuje, prowadząc jednoosobowe studio Blackbird Illustration. Publikuje w takich czasopismach, jak: „The New Yorker”, „The New Republic”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek” czy „Twój Styl”.

Kosowski ma na koncie także kilka innych plakatów filmowych. Oto one:

"Szczęki", Bartosz Kosowski

„Szczęki”, Bartosz Kosowski

"Grand Budapest Hotel", Bartosz Kosowski,

„Grand Budapest Hotel”, Bartosz Kosowski

"Dzikość serca", Bartosz Kosowski,

„Dzikość serca”, Bartosz Kosowski

 

Zdjęcia: Blackbird Illustration

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.