Jak powstał oryginalny plakat do filmu „Lśnienie”

Kultowy horror „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem, posiada równie znany plakat, który zaprojektował wpływowy amerykański projektant i filmowiec Saul Bass. Zanim jednak się narodził Stanley Kubrick odrzucił 300 wcześniejszych wersji.

saul-bass

 

„Lśnienie” (1980) to jeden z klasycznych horrorów i bodajże jeden z najpopularniejszych filmów Stanleya Kubricka. Tak jak przy innych swoich projektach, takich jak „Mechaniczna pomarańcza” czy „Oczy szeroko zamknięte”, tak i tu z niemal obsesyjną starannością Kubrick dbał o każdy szczegół związany z produkcją i promocją. Stąd reżyser był równie zaangażowany w projektowanie plakatu promującego film, co w pisanie scenariusza. Jego współpracownicy żartowali nawet, że jedyną rzeczą, która powstrzymała go od samodzielnego zaprojektowania plakatu był fakt, iż nie potrafił rysować. Zlecenie przypadło więc Saulowi Bassowi, autorowi kultowych plakatów filmowych („Zawrót głowy”, „Anatomia morderstwa”) i słynnych czołówek do filmów Alfreda Hitchckoka, Otto Premingera czy Martina Scorsese. Bass był szanowanym i wpływowym grafikiem oraz filmowcem. Zdobył Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny za obraz „Why Man Creates” (1968). Jednak nawet to nie osłabiło zapału Kubricka do wtrącania się w projektowanie. Zanim powstał finalny afisz, który go zadowolił, Bass stworzył aż 300 wersji plakatu. Projektant jednak cierpliwie znosił wszystkie pomysły reżysera. Ich współpracę dokumentuje obfita korespondencja, w której wymieniają się uwagami i przemyśleniami. Ostateczny plakat, który Kubrick zaakceptował, posiada skondensowaną formę, w której główną rolę odgrywa liternictwo. Na pierwszych litrach tytułu widoczna jest twarz przypominająca wizerunek obcego. W rzeczywistości jest to portret samego Saula Bassa.

Poniżej możecie zobaczyć szkice Saula Bassa, fragmenty jego korespondencji z Kubrickiem oraz finalną wersję plakatu.

 

saul-bass-the-shining-film-poster-4 saul-bass-the-shining-film-poster-5saul-bass-the-shining-film-poster-2 saul-bass-the-shining-film-poster-3saul-bass-the-shining-film-poster-7 saul-bass-the-shining-film-poster-8saul-bass-the-shining-film-poster-10

saul-bass

 

Szkice i korespondencja zostały zaprezentowane na wystawie Stanleya Kubricka w Muzeum Narodowym w Krakowie, w dniach 4 maja – 14 września 2014.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.