Najładniejsze wianki bożonarodzeniowe

Początek grudnia oficjalnie otwiera sezon bożonarodzeniowy. Już można wyciągać świąteczne dekoracje i rozpocząć przygotowania. Szczególnie warto zawiesić na drzwiach wianek. Będzie dla świata widocznym znakiem, że w tym domu czeka się na Boże Narodzenie.

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne
fot. Lights4fun

Świąteczne wianki na drzwiach jeszcze do niedawna mogliśmy podziwiać jedynie na amerykańskich filmach. Szybko jednak zaczęły zyskiwać popularność także w Polsce. Wieszamy je już na początku grudnia, aby ozdobić dom w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Jest to jedna z tych dekoracji świątecznych, która prezentuje się efektownie, a jednak bez przesady. Dlatego w tym artykule nie tylko pokażę wam piękne gotowe wieńce bożonarodzeniowe do kupienia, ale także opowiem nieco o samych wiankach.

Przeczytaj także: Modne ozdoby świąteczne 2020. Trendy na Boże NarodzenieSkąd się wzięły wianki na drzwich?

Wieńce i wianki popularne były już na długo przed kulturą chrześcijańską – ich pierwsze ślady pochodzą z ok. 10 tys. lat p.n.e. Wśród ludów północy symbolizowały życie, słońce i odradzającą się przyrodę. Zazwyczaj pleciono je czasie przesilenia zimowego. Zielone kręgi miały zachęcać słońce do powrotu.

W późniejszych czasach, u starożytnych wieńce wykonywane z liści oliwnych lub laurowych trafiały na głowy zwycięzców Igrzysk Olimpijskich, dzięki czemu stały się symbolem pokoju i triumfu. Starożytni Grecy i Rzymianie wieszali też wieńce na drzwiach swoich domów na znak zwycięstwa w bitwie.

Celebrowanie świąt Bożego Narodzenia w formie jaką ją znamy, wbrew pozorom nie ma bardzo długiej tradycji. Wystarczy wspomnieć, że choinka spopularyzowała się dopiero ok. 200 lat temu, a w Polsce dopiero na początku XX wieku. Podobnie jest z wiankami bożonarodzeniowymi. Wywodzą się one bezpośrednio od wieńców adwentowych, które mają konkretnego twórcę. Jest nim niemiecki duchowny ewangelicki, Johann Hinrich Wichern. Działał on w Hamburgu w XIX wieku, gdzie też stworzył szkołę-przytułek dla sierot. To właśnie w tej instytucji, w I niedzielę adwentu 1839 r. dodał do dekoracji wystroju świetlicy wieniec adwentowy. Był on zrobiony z zielonych gałązek i czterech świec, po jednej na każdą niedzielę adwentu. Wieniec miała po prostu pomóc w wykreowaniu przytulnego domu dla dzieci. Zwyczaj szybko zyskiwał na popularności w regionie. Nie trzeba było długo czekać, aż wieńce trafiły na drzwi, oczywiście już bez świec.

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne
fot. Lights4fun

Współcześnie wianki bożonarodzeniowe na drzwiach cieszą się olbrzymią wręcz popularnością w USA, ale też Kanadzie, Wielkiej Brytanii, dalej są obecne w Niemczech czy w krajach skandynawskich. Co ciekawe zwyczaj wieszania wieńców na drzwiach na Boże Narodzenie szybko popularyzuje się także w Polsce.Najładniejsze gotowe wieńce bożonarodzeniowe

Wieniec bożonarodzeniowy można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy. Do własnoręcznego wykonania będziemy potrzebować kilku akcesoriów, przede wszystkim gąbki florystycznej lub wianka wiklinowego czy ze słony, które to potrzebne jest jako podkład, podstawa. Reszta pozostaje kwestią naszej inwencji – szyszki, zielone gałązki, gwiazdy betlejemskie, szyszki, kokardki, bombki etc. Do ich montażu przyda się drut florystyczny, klej najlepiej także florystyczny lub na gorąco.

Osoby, które nie mają zacięcia, warunków, albo zwyczajnie czasu na samodzielnie montowanie wianka bożonarodzeniowego na drzwi, mogą wybierać z szerokiej oferty modeli gotowych. Zachwycają one różnorodnością, dbałością o detal i – co nie mniej ważne – trwałością. W końcu będą wisieć na zewnątrz, narażone na działanie warunków atmosferycznych. Poniżej zebrałam pięć wyróżniających się wianków na drzwi. Zobaczcie wszystkie i wybierzcie model dla siebie.

1. Wianek bożonarodzeniowy Bomm

Tego typu wianki spodziewamy się zobaczyć na drzwiach amerykańskich domów. Jest szalenie ozdoby, ze złotymi i czerwonymi akcentami na zielono-białym tle. Wygląda jak klasyczna świąteczna ozdoba, dlatego z pewnością trafi w różne gusta.

WIANEK KUPISZ TUTAJ >>

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne

2. Zielony wianek bożonarodzeniowy

Ten model wyróżnia się naturalnością. Zielony wianek bożonarodzeniowy o średnicy aż 50 cm wykonano z różnego rodzaju gałązek i ozdobiono kilkom szyszkami. Gałązki są sztuczne, ale do złudzenia imitują prawdziwe. Dzięki temu wianek będzie nam służył przez lata. Taka dekoracja bożonarodzeniowa powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy nie lubią świątecznej przesady.

WIANEK KUPISZ TUTAJ >>

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne

3. Wianek ośnieżony

Kolejny bardzo naturalny wianek bożonarodzeniowy, ale już w nieco innym wydaniu. Jest stylowy, z nutą niewymuszonej elegancji. Został wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze naturalnym i oprószony dużą ilością sztucznego śniegu. Szczególnie pięknie będzie się prezentował na tle ciemnych drzwi bądź w mocnych kolorach, jak czerwień czy granat.

WIANEK KUPISZ TUTAJ >>

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne

4. Klasyczny świąteczny wianek

Ten wianek bożonarodzeniowy to powrót do klasyki. Ma typowe motywy i kolory świąteczne. Nie jest przy tym bardzo narzucający się. Ma w sobie styl, umiar i naturalność.

WIANEK ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne

5. Bordowy wieniec świąteczny

Ostatni z wyróżnionych wianków wyróżnia się przede wszystkim kolorem. Tutaj niepodzielnie dominuje odcień bordowy. Klasyczne czerwień i zieleń pojawiają się tylko w dodatkach. Całość jest posypana srebrnym brokatem, co daje efekt oszronienia. Całość jest efektowna – zarazem klasyczna i bez sztampy.

WIANEK ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczneWianki nie tylko na drzwi

Na koniec warto pamiętać, że wieńce bożonarodzeniowe można wykorzystywać na różne sposoby w dekoracji wnętrz – wcale nie musimy wieszać ich na drzwiach, kiedy nie mamy takiej możliwości. Można je po prostu powiesić na ścianie, nad kominkiem, w oknie, na drzwiach szafy, komody czy na balustradzie. Stanowią także doskonałą dekorację stołu. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo. Warto uwolnić swoją kreatywność.

Najładniejsze gotowe wianki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne
fot. Garden Trading

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.