12 pomysłów na świąteczne dekoracje do domu DIY

Szukasz pomysłu na świąteczne dekoracje? Mam dla Ciebie 12 propozycji, jak ozdobić dom na święta Bożego Narodzenia. Wszystkie z prezentowanych tu ozdób można zrobić samemu. Nie są skomplikowane, ani drogie. Za to pomogą wprowadzić świąteczny klimat do domu.

Świąteczne dekoracje
Święta Bożego Narodzenia mają wyjątkowy klimat, za który są tak lubiane przez niemal wszystkich. Związane z nimi dekoracje i zwyczaje sprawiają, że łatwiej przebrnąć przez tę ponurą i zimną porę roku. Ja najbardziej lubię rozświetlone ulice miast, bożonarodzeniowe jarmarki i domowe dekoracje, które są świetną okazją do kreatywnego spędzenia wspólnie czasu.

Przeczytaj także: Świąteczne dekoracje w filmach. Zobacz i się zainspiruj

Świąteczne dekoracje w ciągu ostatnich lat przeszły dużą metamorfozę. Odchodzimy od przesadnych, kiczowatych, obsypanych brokatem ozdób. Wystawne dekoracje w stylu amerykańskim, jak plastikowe podświetlane Mikołaje i renifery odstawiamy do piwnic. W zamian stawiamy na naturalne dekoracje, inspirowane stylem skandynawskim. Coraz częściej pojawiają się w naszych domach dekoracje świąteczne z gałązek drzew iglastych, szyszek, płótna, juty, sznurka i masy solnej. Wciąż oczywiście nie może zabraknąć bombek i światełek, ale szukamy także bardziej kreatywnych sposobów na ozdobienie domu na Boże Narodzenie. I całe szczęście. Święta okrojone z kiczu mają w sobie jeszcze więcej magii.


Jakie dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie wybrać?

Nie musimy dekorować każdego pokoju i każdego zakamarka, żeby wprowadzić do domu świąteczny klimat. Czasem lepiej wybrać kilka miejsc bądź jedno pomieszczenie i na nich się skoncentrować. Dobrym pomysłem jest zawieszenie świątecznego wianka na drzwiach. Można kupić gotowe, bądź przygotować je samodzielnie. Wówczas już od progu, zanim wejdziemy do domu będziemy czuć świąteczną atmosferę.

Dobrze jest także przygotować świąteczny stroik na stół. Czasem już misa czy inne naczynie wypełnione bombkami spełnią rolę stroika. Można też włożyć do wazonu gałązki świerku i udekorować je kokardkami. Warto do świątecznego stroika na stół włączyć świece. Najprostszym jednak rozwiązaniem jest postawienie na stole gwiazdy betlejemskiej.

Kolejnym miejscem, które warto udekorować na święta jest okno. W oknie można zawiesić samodzielnie wykonane gwiazdki z papieru, bądź gotowe świąteczne zawieszki. Na parapecie można ustawić świece i lampiony, a tuż pod sufitem zawiesić lampki. Zapalone będą nie tylko budować nastrój we wnętrzu, ale też będą widoczne na zewnątrz.

Świąteczne dekoracje – symbole świąt

Planując świąteczne dekoracje pamiętajmy o symbolach jakie wiążą się z Bożym Narodzeniem, ale też zimą w ogóle. Można zatem sięgnąć po gwiazdki, w szczególności gwiazdę betlejemską, motyw siana, szyszki, świerku, choinki, prezentów, śnieżynek i wiele innych.

1. Kalendarz adwentowy. Pomysłów na kalendarz adwentowy jest wiele. Ten urzeka prostotą, naturalnością i oryginalnością. Zawieszony na ścianie będzie się prezentował wyjątkowo efektownie. (źródło: Apartment Therapy)

kalendarz adwentowy

2. Gwiazdki z papieru. Są proste do wykonania oraz, co nie mniej ważne, niedrogie. Można nimi ozdobić okno, zawiesić na drzwiach, na ścianie i w końcu na choince. (fot. Tesa)

Gwiazdki z papieru - dekoracje świąteczne

3. Wieniec z szyszek. Wianek na drzwi można wykonać z rozmaitych materiałów i na wiele sposobów. Ten jest zarazem prosty do wykonania i szalenie oryginalny. Wystarczy bowiem zebrać szyszki i pomalować je na jeden kolor z białymi akcentami.

Wieniec z szyszek

4. Stroik z gałązek. Na prostym drewnianym naczyniu ułożone świerkowe gałązki a na nich papierowe gwiazdki. W środku wystarczy ustawić świecę, żeby stworzyć efektowny stroik świąteczny na stół.

dekoracje świąteczne stroik

5. Rustykalna girlanda. Girlanda to uniwersalna dekoracja na każdą okazję. Wystarczy ją dostosować do danego święta. Ta została wykonana z prostych materiałów – sznurka i juty. (fot. Ginger Ray)

Dekoracje świąteczne

6. Ścienna zawieszka. Wyjątkowo urocza świąteczna dekoracja do samodzielnego wykonania. Gwiazdki z masy solnej zawieszono na rzemykach, można też użyć sznurka, i przywiązano do znalezionego kijka. Całość wygląda rustykalnie i bezpretensjonalnie.

Świąteczna dekoracja na Boże Narodzenie z masy solnej

7. Świąteczny świecznik. Do butelki wystarczy włożyć gałązkę jemioły. A szyjkę butelki udekorować np. rzemykiem, albo sznureczkiem, żeby przekształcić ją w świąteczny świecznik.

dekoracje świąteczne

8. Filcowy wieniec. Do jego wykonania wystarczą arkusze zielonego filcu i czerwone filcowe kulki. Z zielonego należy wyciąć listki i przykleić je do drucianego lub drewnianego okręgu. Taka prosta dekoracja, a taka efektowna. (fot. Etsy)

Świąteczne dekoracje

9. Zielone girlandy. Zielone gałązki iglaków wprowadzą do domu piękny, naturalny zapach. Najlepiej takie girlandy sprawdzą się na poręczach schodów. (fot. Etsy)

Dekoracje świąteczne

10. Nieco inna choinka. Ta ozdoba wygląda stylowo i niezwykle oryginalnie. To wariacja na temat tradycyjnej choinki. Można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy skleić w trójkąt trzy kawałki listewki i przymocować haczyk, na którym trzeba zawiesić bombki. (fot. sinnenrausch.blogspot.de)
Dekoracje świąteczne

11. Naturalna choinka. Kolejna wariacja na temat choinki. Ta została wykonana z patyków „nadzianych” na drut. (fot. Etsy)

Dekoracje świąteczne

12. Stroik na drzwi. Taki stroik może zdobić drzwi od jesieni do wiosny. Do jego wykonania potrzebne są duże szyszki, wstążka oraz tacker do przymocowania szyszek do wstążki.

dekoracje świąteczne

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Ubóstwiam dekoracje jutowe. Są eko, łatwo można je zrobić samemu i praktycznie zawsze się udają. Lina jutowa czy juta w płatach to śmieszny wydatek, a możliwości są świetne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.