„Julieta” Almodovara – wszystkie domy tytułowej bohaterki

Pedro Almodóvar dużą wagę przywiązuje do wizualnych aspektów swoich filmów. Nie inaczej jest w wielowarstwowym dramacie „Julieta”. Towarzyszymy bohaterce przez jej całe burzliwe życie, w ciągu którego kilkakrotnie zmieniała adres zamieszkania. Każdy z domów miał coś innego do zaoferowania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Julieta film Pedro Almodovar

 

Pedro Aldomovar to znakomity hiszpański reżyser, który nie stroni w swoich filmach od trudnych tematów. A niemal zawsze opowiada historie o kobietach – odważnych, silnych, wrażliwych, pięknych. Jego ostatni film z 2016 roku, także jest opowieścią o niezwykłej kobiecie. Przy czym tytułowa Julieta to jednocześnie osoba niezwykle tajemnicza. Poznajemy ją, gdy jest już w dojrzałym wieku i właśnie zamierza opuścić na dobre Madryt, aby przenieść się z ukochanym do Portugalii. Wydaje się, że ma poukładane życie i jest szczęśliwa. Iluzja jednak szybko pryska. Okazuje się, że Julieta ma za sobą trudną przeszłość, która ma bezpośrednie przełożenie na jej teraźniejszość. Historię jej życia poznajemy w retrospektywach. Wracamy w nich do jej młodości i do wszystkich domów, w których mieszkała. Szczególnie trzy z nich warte są odnotowania. Wszystkie reprezentują styl hiszpański w urządzaniu wnętrz, ale każdy na swój niepowtarzalny sposób.


„Julieta”: dom nad morzem

Pierwszym domem jest ten, który należy do partnera Juliety. Jako młoda nauczycielka dziewczyna przyjeżdża do portowego miasteczka. Już w pociągu poznaje przystojnego mężczyznę, z którym nawiązuje relację. Jak się szybko okaże to jej przyszły partner. Xaon jest rybakiem i mieszka tuż nad brzegiem morza, jego dom wszystko to odzwierciedla. Jest to kamienna konstrukcja z dużymi oknami, przez które można obserwować morskie fale.

Julieta film Pedro AlmodovarNie jest to dom nowy, dlatego we wnętrzach dominują starsze sprzęty, ale widać, że nie jest to miejsce, w którym lokatorzy kurczowo trzymają się tego co było. Kuchenne ściany pokrywają kwadratowe białe płytki z wizerunkami ryb i muszli. Towarzyszą im białe szafki kuchenne; górne są przeszklone.

Julieta film Pedro AlmodovarJest to pomieszczenie duże i jasne o zdecydowanym stylu oraz charakterze. Pozostałe pomieszczenia są dużo bardziej stonowane. Jednak i w nich nie brakuje morskich odniesień, ani ciekawej ceramiki.

Julieta film Pedro AlmodovarBiało-granatowe wzory na naczyniach i płytkach podkreślają marynistyczny styl aranżacji, a jednocześnie hiszpański rodowód.

Julieta film Pedro Almodovar

Julieta film Pedro Almodovar
ZOBACZ RZECZY W STYLU TEGO DOMU:


„Julieta”: Mieszkanie w Madrycie

Życiu nad morzem tragiczny wypadek położył gwałtowny kres. Wówczas już trzydziestokilkuletnia Julieta postanowiła opuścić dom, w którym na świat przyszła jej córka. Razem z nią przeniosła się do Madrytu. Mamy zatem całkowitą zmianę scenerii, także pod względem wnętrzarskim. Kobiety nowe lokum znajdują w starej kamienicy. Mają tam rozległe mieszkanie o wysokich sufitach i pięknych podłogach.

Julieta film Pedro AlmodovarJest to mieszkanie silnie naznaczone estetyką lat 70. Dominującym elementem wystroju jest tapeta w mocny wzór, która nadaje ton wnętrzom. Do tego w salonie jest regał o falującym kształcie i sofa w charakterystycznym pomarańczowym odcieniu. Z czasem Julieta wprowadzi w mieszkaniu sporo zmian, tchnie w nie nowe życie. Co prawda, nie pozbędzie się całkowicie tapety, ale skonfrontuje ją ze współczesnymi meblami i dodatkami, łagodząc jej mocny wyraz.

Julieta film Pedro AlmodovarWażną rolę w nowej aranżacji odgrywają akcenty retro w stylu lat 60., które korespondują z mocnym wzorem na ścianach. Chodzi głównie o dwa żółte fotele, ale też niską komodę czy wzorzyste poduszki.

Ciekawie prezentuje się też kuchnia Juliety. Jest to wyjątkowo energetyczne wnętrza, prawdopodobnie przerobione przez samą właścicielkę. Zresztą w jednej ze scen jest w trakcie malowania ścian. W kuchni natomiast szafki wyglądają na modele z lat 70. Przy czym górne zostały przemalowane na wyszukany odcień błękitu, który pięknie kontrastuje z pasem słonecznie żółtych płytek nad blatem. Oryginalna paleta kolorystyczna, jakże kojarząca się z Hiszpanią, powoduje, że mimo prostych mebli kuchnia się wyróżnia.

Julieta film Pedro AlmodovarWarto zwrócić uwagę, że na półkach wyeksponowano ceramikę, którą Julieta przywiozła z domu nad morzem. Chodzi o białe naczynia w granatowe wzory.

Na poniższym zdjęciu widać efekty kolorystycznej transformacji mieszkania dokonanej przez główną bohaterkę. Na podłogach tradycyjne hiszpańskie płytki.

Julieta film Pedro Almodovar

ZOBACZ RZECZY W STYLU TEGO MIESZKANIA:


„Julieta”: Ostatnie mieszkanie

Na koniec warto wspomnieć o ostatnim madryckim mieszkaniu Juliety. Kiedy ją poznajemy, właśnie się z niego wyprowadza. Jest to bardzo nowoczesne wnętrze, niemal zimne. Zupełnie różne od poprzednich. Widać tu wyraźną próbę odcięcie się od przeszłości.

Julieta film Pedro Almodovar

Julieta film Pedro Almodovar

ZOBACZ RZECZY W STYLU TEGO MIESZKANIA:


„Julieta”: Designerskie smaczki

W filmie Pedro Aldomovara jest jeszcze kilka designerskich akcentów wartych uwagi. Julieta tuż przed planowanym wyjazdem do Portugalii wraca do swojego madryckiego mieszkanie, w którym mieszkała z córką. Tam zaczyna spisywać swoje wspomnienia. Zasiada przy szklanym biurku, na krześle Cesca Chair projektu Marcela Breuera z 1928 roku. Jest to jeden z klasyków designu. Do tego Julieta ma na biurku czerwoną lampkę biurkową Tolomeo od marki Artemide. Wszystko to ma odzwierciedlać wyrafinowany gust Juliety i przemianę jaką przeszła od czasów młodości.

Julieta film Pedro AlmodovarWarto jeszcze pokazać zdjęcia, jakie promowały film. Bohaterki „Juliety” razem z reżyserem pozowały na czerwonej kanapie Florence marki Knoll z 1954 roku. Ustawiono ją na tle tapety znanej nam już z mieszkania Juliety. Widać, że scenograf Antxon Gómez ma słabość do najlepszego designu.

Julieta film Pedro Almodovar

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.