Domy z bali wracają do łask. Na czym polega ich fenomen?

Domy z bali kojarzą się z czymś naturalnym i pierwotnym zarazem. Te współczesne są już jednak w pełni komfortowe i niczym pod względem standardu nie ustępują murowanym. Ostatnio znów zaczęliśmy doceniać domy z bali. I nic dziwnego, mają wiele zalet.

domy z baliProjekt domu Zagajnik WAH1092, extradom.pl

Są naturalne, ekologiczne i zdrowe. Domy z bali większości z nas kojarzą się z góralską architekturą i stylem zakopiańskim. Obecnie jednak nie ma dla nich żadnych granic geograficznych – pojawiają się wszędzie, choć najlepiej wpisują się w zielone krajobrazy. W ostatnich latach zaczęliśmy je coraz bardziej doceniać. W końcu przemawia za nimi wiele czynników – może je zbudować naprawdę szybko, panuje w nich idealna wilgotność oraz unoszą się naturalne olejki eteryczne, które ładnie pachną, a do tego korzystnie wpływają na zdrowie. Nie bez znaczenia jest też to, że wyglądają naprawdę pięknie, zawsze panuje w nich przytulna i ciepła atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi i ma działanie niemal terapeutyczne.

Domy z baliProjekt domu Chmielniki małe dw 11-01 KRP1809, extradom.pl

Dla wielu osób wybór domu drewnianego z bali to jednocześnie wybór stylu życia nastawionego bardziej na naturę, rodzinę, prostotę. Zdaje się to potwierdzać przykład głównej bohaterki z głośnego filmu „Nigdy w życiu”. Judyta grana przez Danutę Stenkę wkracza w bardzo niespokojną fazę życia zapoczątkowaną przez rozstanie z mężem. Rozwód staje się dla niej impulsem do zmiany. Judyta wyprowadza się z ciągle pędzącej Warszawy i buduje dla siebie i córki dom z bali z dala od miasta. Ta decyzja zmienia wszystko w jej życiu i w końcu wprowadza do niego harmonię.

domy z baliFot. Max Film

Z bali jest również dom rodziny Duttonów z głośnego serialu „Yellowstone”. Przy czym został on wybudowany pod koniec XIX wieku z drzew z terenów współczesnego parku narodowego Yellowstone. Konstrukcję z bali uzupełniono o kamień, co dało imponujący efekt estetyczny.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Obecnie drewniane domy z bali stają się coraz popularniejsze. Żeby zrozumieć ich współczesny fenomen, należy spojrzeć nieco wstecz.

Domy z bali na przestrzeni lat

Domy z bali należą do najstarszych typów budownictwa. Kiedy upowszechniły się inne, nowocześniejsze materiały budowlane jak cegła, drewniane bale zaczęły być postrzegane jako prymitywne. Od tamtej pory drewniane domy powstawały niemal wyłącznie w miejscowościach letniskowych i w regionach, w których tradycja budownictwa drewnianego pozostała wyjątkowo silna. Z czasem jednak ku balom zaczęli się zwracać poważani architekci. Najlepszym tego przykładem jest realizacja wybitnego francuskiego architekta Le Corbusiera.

Dom z baliFot. es.wikiarquitectura.com

Chatkę Le Petit Cabanon zaprojektował w 1951 roku zgodnie ze słynnym kanonem proporcji, który Corbusier wywiódł od proporcji człowieka. Niewielki domek przypominający pudełko powstał dla żony architekta Yvonne. Podobno decyzję o użyciu sosnowych bali podjął w ostatniej chwili. Dla jego uczniów było to tak niesłychane posunięcie, że większość z nich Le Petit Cabanon pominęło milczeniem. Ale to tu Le Corbusier zamieszkał po śmierci swojej żony i pozostał w chatce do końca swojego życia, do 1965 roku.

Domy z bali w różnych krajach

Chatka z bali wydaje się być zaledwie epizodem w bogatym portfolio słynnego Francuza, a jednak projektanci zaczęli się przekonywać do tego budulca. Pod koniec lat 90. niektóre państwa zaczęły silnie propagować budownictwo z bali, jako bardziej ekologiczne i wywodzące się tradycji. Chodzi szczególnie o państwa skandynawskie, ale też takie kraje jak Kanada. Kanadyjczycy mają mnóstwo naturalnego surowca, a do tego preferują bliski przyrodzie styl życia.

domy z bali

Fot. bigbearcabinscalifornia.com

Sąsiednie Stany Zjednoczone także zaczęły wracać do drewnianych domów. Tam tradycja budownictwa z bali jest równie silna. Są one kojarzone z pionierami odkrywającymi nowe tereny Ameryki. Abraham Lincol w swojej kampanii prezydenckiej silnie podkreślał, że wychował się w domu z bali, co podobno przyczyniło się do jego zwycięstwa. Współcześnie coraz więcej Amerykanów decyduje się właśnie na taki dom. Na kanale HGTV powstał nawet program „Poszukiwacze domów z bali”.

domy z baliProjekt domu Bukowina 3 dw KRP2062 i Lahti LMWD03 WRB1211, extradom.pl

W Polsce za sprawą filmu „Nigdy w życiu”, ale także dzięki szerokiej ofercie nowoczesnych projektów domów z bali przestają się one jednoznacznie kojarzyć z Tatrami, a ich popularność stale rośnie. Coraz częściej nowe drewniane domy można spotkać na Mazurach, ale też Kaszubach czy na zielonym Mazowszu. Wiąże się to poniekąd z rosnącą świadomością dobroczynnych właściwości drewnianych domów, ale także dążeniem do prostszego i bardziej naturalnego stylu życia. Co warto podkreślić, choć wykonane z drewna, są w pełni komfortowe i mają wszystkie współczesne udogodnienia. Decyzja wydaje się zatem prosta.

Partner artykułu: extradom.pl

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Ciekawe projekty, znacie jakiegoś sprawdzonego architekta, który zaprojektuje taki domek?

  2. Wyglądają naprawdę solidnie, chociaż raczej kojarzą mi się z domkami wypoczynkowymi niż z normalnymi domami do mieszkania, ale nie ujmuje im to uroku 🙂

  3. Choć większości kojarzą się z Tatrami i górskimi rejonami, mi dom z bali kojarzy się ze wsią. W pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo część dzieciństwa spędziłam na zabawach w „starej chacie”. Również zauważyłam, że w Polsce domy z bali powracają do łask – cieszę się z tego ogromnie. Są to piękne oryginalne domy, i te stare i te stawiane od nowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.