Ranczo z serialu „Yellowstone” istnieje naprawdę. Dom z bali imponuje

Serial „Yellowstone” pokochali widzowie na całym świecie. Rodzinny dramat z wielkimi interesami i polityką w tle okazały się szalenie wciągające. Równie co fabuła przykuwa uwagę dom głównych bohaterów. Zbudowany na tytułowym rancho zachwyca rozmachem i stylem. Warto przyjrzeć się mu bliżej.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Do rodziny Duttonów od ponad 100 lat należy ziemia ulokowana pomiędzy parkiem narodowym Yellowstone, a rezerwatem Indian w stanie Montana. Tam prowadzą największą w stanie hodowlę bydła. To miejsce jest ich spuścizną i dumą. Dlatego są w stanie posunąć się naprawdę daleko, żeby go bronić. Tak w skrócie można opisać fabułę serialu „Yellowstone” autorstwa Taylora Sheridana. W rolę ojca rodziny wcielił się charyzmatyczny Kevin Costner. Razem z trójką dzieci prowadzą brutalną walkę o zachowanie rancha. A jest o co walczyć. Ich ziemia zachwyca urodą, a dom z bali prawdziwie imponuje. Twórcy serialu długo szukali miejsca, które będzie odpowiednim tłem dla opowiadanej historii. Znaleźli autentyczne rancho z końca XIX wieku działające w Montanie do dziś. To właśnie tam kręcono kluczowe sceny serialu.

Przeczytaj także: Gdzie kręcono serial „Yellowstone”?

„Yellowstone”: gdzie znajduje się ranczo Duttonów?

Ranczo rodziny Duttonów jest największym w stanie Montana, a do tego zlokalizowane w spektakularnym i wyjątkowym miejscu. Większość ziemi jest wykorzystywana pod pastwiska, a sercem rancza są stajnie i dom rodziny. Jak się dowiadujemy, jest to największy dom mieszkalny w stanie. Twórcom serialu „Yellowstone” udało się znaleźć odpowiednią posiadłość pasującą pod względem skali i charakteru do odegrania tak ważnej roli.

Faktycznie istniejące ranczo Chief Joseph w pobliżu Darby w Montanie wcieliło się w ranczo w Yellowstone. Jest to historyczna posiadłość i nieprzerwanie od dziesięcioleci funkcjonujące ranczo z trzodą chlewną, co tylko umocniło twórców w wyborze.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Ranczo Chief Joseph to miejsce naznaczone historią. Mieści na trasie słynnej ekspedycji Lewisa i Clarka, którzy na początku XIX wieku przemierzyli cały kontynent amerykański ze wschodu na zachód. Poruszali się szlakiem wykorzystywanym przez Indian. Posiadłość została tak nazwana na cześć wodza plemienia Nez Perce, który prowadził tędy swój lud uciekający przed Amerykanami w czasie wojny z tym plemieniem. Samo rancho i dom na nim wybudowany nie miał jednak nic wspólnego z pierwotnymi ludami.

Dom z bali budowano przez 3 lata na początku XX wieku. Monumentalna konstrukcja powstała z lokalnego drewna i kamienia, a dach został pokryty strzechom. Ten imponujący dom z bali przetrwał w niezmienionym stanie już ponad sto lat. Jedyna większa renowacja miała miejsce na początku lat 90. XX w. W swojej historii posiadłość przechodziła z rąk do rąk kilku rodzin. Dom wciąż pozostaje częściowo zamieszkany. Właściciele udostępniają część rancza na wynajem dla gości. Taką praktykę wprowadzono już w połowie XX wieku. Najważniejsze jednak, doskonale się wpisał w klimat serialu „Yellowstone”.

Wnętrza domu z serialu „Yellowstone”

Nad scenografią serialu „Yellowstone” pracował cały zespół departamentu artystycznego. Przy produkcji o takiej skali to normalna praktyka. Dom to wszak jeden z bohaterów serialu. Miał nie tylko stanowić siedzibę rodziny Duttonów, ich dom, ale też uosabiać wartości, kulturę kowbojską i pewien styl życia. Z wnętrz rancha Chief Joseph ekipa wykorzystała jedynie imponujący salon. Natomiast pozostałe pomieszczenia domu zostały zbudowane w studiu filmowym od podstaw.

Przeczytaj także: Domy z bali wracają do łask. Na czym polega ich fenomen?

Dom Duttonów jest wielki, a wręcz monumentalny. Jak na dom z bali przystało ma rustykalny wyraz. Surowość skrywa jednak iście luksusowy wystrój. Sercem domu jest dwupoziomowy rozległy salon. Jego punktem kulminacyjnym jest kamienny kominek. Salon jest na tyle przepastny, że zmieszczono w nim kilka stref wypoczynkowych.

 

Drewno w tym pomieszczeniu zdecydowanie dominuje, nadaje ton i klimat wnętrzu. Dlatego całe wyposażenie ma z nim współgrać. Dobrano skórzane meble, tkaniny z plemiennymi wzorami, zasłony w kratę  i liczne lampy podłogowe i stołowe. Wszelkie sprzęty mają tradycyjne formy i charakter. Scenografom zależało, żeby było czuć i widać, że wystrój tego domu to dzieło kilku pokoleń. Dlatego jest tu tylko kilka nowoczesnych dodatków. Za to jest całe mnóstwo przedmiotów z historią, jak lampy sufitowe od Tiffanyego, czy karafki na whisky ze szkła Murano, która zresztą odegrała pewną rolę w jednym z odcinków ostatniego sezonu.

Dom z serialu Yellowstone

Na parterze mieści się też kuchnia, znienawidzona przez Beth jadalnia i gabinet Johna Duttona. Do wykreowania tych przestrzeni specjalnie ściągnięto do studia filmowego prawdziwe drewniane bale z Montany.

Zacznijmy do kuchni. Z zewnątrz prowadzą do niej osobne drzwi zlokalizowane tuż obok wejścia głównego. W drzwiach jest ozdobny witraż z literą „Y”. W jednym z odcinków został on zniszczony w afekcie przez jednego z synów Johna Duttona.

Dom z serialu Yellowstone

Kuchnia znajduje się nieco na uboczu i nie jest bardzo duża jak na dom o tej skali. Warto pamiętać, że dom powstał pod koniec XIX wieku. Wówczas kuchnia nie była tak istotnym dla życia rodzinnego pomieszczeniem, jak to ma miejsce współcześnie. Ale i tak ma kilka wartych uwagi rozwiązań.

Dom z serialu Yellowstone

Tużprzy wejściu jest wieszak na kapelusze i kurtki. Na środku pomieszczenia jest wyspa służąca głównie jako kącik śniadaniowy. Tutaj uwagę zwracają oryginalne krzesła z oparciem z surowych gałęzi. Ich rustykalny styl świetnie pasuje do tego wnętrza. Ściany wyłożono stylową tapetą w kratę, która doskonale się komponuje z drewnem mebli i kamieniem.

Warto zauważyć, że na kuchennym blatem wprowadzono duże, nowoczesne okno bez szprosów, które zapewnia piękny widok na okolicę. Z pewnością jest to jeden ze współczesnych dodatków do pomieszczenia.

Z kuchni w domu Duttonów przechodzi się do jadalni. Beth jej szczerze nie znosiła i notorycznie prowokowała przy posiłkach sprzeczki, a nawet całkiem pokaźne konflikty. Za to dla Johna Duttona było to miejsce ważne, które przywoływało wspomnienia o zmarłej przed laty żonie i rodzinie, jaką chcieli stworzyć.

Dom z serialu Yellowstone

Pomieszczenie samo w sobie prezentuje się imponująco. Uniesiony sufit z bali, drewniana boazeria, okazały stół i stylowe meble przesądzają o wyrazie tego pomieszczenia. Wisienką na torcie jest stylizowany żyrandol.

Dom z serialu Yellowstone

Dom z serialu Yellowstone

Na parterze jest jeszcze gabinet Jona Duttona. Jego sercem jest zabytkowe biurko, na którym stoją lampy vintage. Dla gości ma skórzane fotele.

W tym przepastnym domu na ranczu Yellowstone uwagę zwraca jeszcze jedno pomieszczenie. Jest nim sypialnia Johna Duttona. Jest naprawdę duża – ma poprzedzający zasadniczą sypialnię salonik z kamiennym kominkiem i własną łazienkę. Taka przestrzeń mogłaby posłużyć za osobne mieszkanie. Całość ma klimat chaty z bali, acz utrzymanej w wysokim standardzie.

Pozostałe budynki rancza Yellowstone

Ranczo Duttonów jest szalenie rozległe. Poza domem rodziny są na nim stajnie, dom nadzorcy czy wreszcie barak, w którym śpią kowboje. Białe bryły tych budynków pięknie się rysują na tle zielonego krajobrazu.

Dom z serialu Yellowstone

Dom z serialu Yellowstone

Dom z serialu Yellowstone

Scenografia serialu „Yellowstone” prawdziwie imponuje. Mało jest seriali, a nawet filmów o tak wyrazistej i charakterystycznej estetyce. Doskonale wpisuje się ona w klimat serii, a nawet go podbija. Dzięki temu wrażenia z seansu są jeszcze lepsze.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.