Gdzie kręcono serial „Yellowstone”?

Hitowy serial „Yellowstone” z Kevinem Costnerem w roli głównej opowiada o współczesnej rodzinie kowbojów. Duttonowie mają rozległe rancho graniczące z legendarnym parkiem narodowym Yellowstone. Czy jednak serial faktycznie kręcono w tamtej okolicy? Czy posiadłość Duttonów istnieje naprawdę? Poznaj miejsca, gdzie powstawał ten popularny serial.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Serial „Yellowstone” to opowieść o rodzinie Duttonów. To zamożni ludzie, do których należy największe ranczo z trzodą chlewną w stanie graniczące z rezerwatem Indian, terenami deweloperów i parkiem narodowym Yellowstone. Ich ziemia jest łakomym kąskiem – każdy z sąsiadów ostrzy sobie na nią zęby. Jednak John Dutton (Kevin Costner) jest zdeterminowany, aby ranczo w całości pozostało w rodzinie. Dutton wraz z czwórką dzieci zrobią wiele, w tym posuną się do nieczystych zagrywek, aby tak zostało. Pełen intryg i zwrotów akcji serial zdobył rzesze fanów. Ta saga o bogatej rodzinie, władzy i dziedziczeniu może przypominać nieco inny kultowy serial – „Sukcesję”. Choć większość krytyków nazywa go współczesną wersją serialu „Dallas”.

Przeczytaj także: Ile jest stanów w USA czym się wyróżniają?

Siedzibą rodziny Duttonów jest imponująca posiadłość znajdująca się wśród rozległych pól z górami w tle. Wielu fanów „Yellowstone” zadaje sobie pytanie, czy ten piękny dom istnieje naprawdę? Sprawdziłam, czy serial faktycznie kręcono w Montanie, gdzie rozgrywa się akcja.

Gdzie kręcono serial „Yellowstone”?

Większość akcji serialu „Yellowstone” rozgrywa się na zewnątrz. Głównym miejscem wydarzeń w serialu jest ranczo dla bydła w Montanie. Warto od razu dodać, że tytułowe Yellowstone, czyli najbardziej znany i najstarszy park narodowy w USA rozciąga się na terenie trzech stanów – Montana, Wyoming i Idaho. Ale, co zaskakujące, większość odcinków trzech pierwszych sezonów była kręcona w stanie Utah. Według doniesień dziennika „Salt Lake Tribune” w całym stanie Utah kręcono od 70 do 75 procent sezonów od 1 do 3. Marshall Moore, wiceprezes ds. operacyjnych w Utah Film Studios, powiedział gazecie „Deseret News”, że „Yellowstone” było największym serialem, jaki kiedykolwiek kręcono w stanie Utah”. Dwa główne miejsca, gdzie odbywały się zdjęcia to okolice Park City, nieopodal Salt Lake City, i Spanish Fork blisko jeziora Utah.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Pojawiający się w serialu rezerwat Indian Broken Rock jest miejscem fikcyjnym. Sceny rozgrywające się w tym miejscu kręcono w prawdziwym rezerwacie o nazwie Crow Indian Reservation zlokalizowanym na południu stanu Montana.

„Yellowstone”: Czy rancho Duttonów jest prawdziwe?

Rancho Duttonów nie dość, że jest największym w stanie Montana – jak się dowiadujemy z serialu – to jeszcze mieści największy dom mieszkalny w stanie. Twórcom serialu „Yellowstone” udało się znaleźć odpowiednią posiadłość pasującą pod względem skali i charakteru na terenie stanu Montana. Wspaniały dom z bali rodziny Duttonów to tak naprawdę wielka rezydencja położona na ranczu Chief Joseph w pobliżu Darby. Tak jak w serialu, tak i tu jest funkcjonujące ranczo dla bydła, a sam dom jest iście oszałamiający.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Rancho Chief Joseph to historyczna posiadłość nazwana na cześć wodza plemienia Nez Perce. Dom z bali budowano przez 3 lata na początku XX wieku. Monumentalna konstrukcja była domem dla kilku rodzin i wciąż pozostaje częściowo zamieszkała. Właściciele udostępniają część swojej posiadłości na wynajem dla gości. Taką praktykę wprowadzono już w połowie XX wieku. Konstrukcja przetrwała w niezmienionym stanie już ponad sto lat. Budynek znalazł się na łamach wielu prestiżowych periodyków o architekturze i wnętrzach. Najważniejsze jednak, doskonale się wpisał w klimat serialu „Yellowstone”.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Ekipa „Yellowstone” powróciła do Montany

Sezon 4 i 5 serialu „Yellowstone” przynoszą pewną zmianę scenerii. Były one bowiem niemal wyłącznie filmowane w Montanie. Decyzja o wstrzymaniu jakiejkolwiek produkcji w Utah miała głównie podłoże finansowe. Stanowy program zachęt podatkowych nie był już tak atrakcyjny. Dzięki temu na ekranie można zobaczyć wiele miejsc z Montany, jak miasto Helena będące stolicą stanu. To tam mieści się między innymi biuro Beth, jedynej córki Johna Duttona. Wiele ujęć powstawało także w kameralnym miasteczku Missoula, a także w miejscowości Hamilton.

Gdzie kręcono serial Yellowstone

Okazjonalnie ekipa „Yellowstone” odwiedzała także Teksas, co jednak wynikało ze scenariusza. W sezonie 4. część akcji przeniosła się właśnie do Teksasu.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.