TOP 10: Najlepsze stare domy z filmów

Niektórzy reżyserzy traktują domy jako równoprawnych bohaterów. Dzięki temu na ekranie możemy podziwiać prawdziwe architektoniczne perełki. Dziś prezentujemy ranking 10 najciekawszych starych domów. Te wyróżniają się historyzującymi stylami i odpowiednią liczbą przeżytych lat.

collage

Nie zawsze są doskonałe i pełne wygód. Jednak ich urok leży gdzie indziej. Stare domy mają charakter, styl i urok. Dlatego właśnie filmowcy tak chętnie wykorzystują je w swoich produkcjach. Wybraliśmy 10 najciekawszych starych domów. Zobaczcie i oceńcie, w którym chcielibyście zamieszkać.

 


10. HOLIDAY (2006)


Holiday, film, dom IrisHoliday, film, dom

Zestawienie otwiera klimatyczna chatka na angielskiej prowincji z filmu „Holiday”. Przypomina domek wyrwany z baśni – grube, kamienne ściany, lekko zapadający się dach, bluszcz wspinający się na mur. Jest pełen uroku i ciepła, jak dawne wiejskie domy. W tym z pewnością wiele pań chciałoby się zatrzymać z nadzieją, że do drzwi zapuka Jude Law.

 


9. POD SŁOŃCEM TOSKANII (2003)


POd słońcem Toskanii, film, domPod słońcem Toskanii, film, dom

Bramasole znaczy tyle co pragnąć, tęsknić do słońca. Taką nazwę nosiła włoska willa, którą Diane Lane w filmie „Pod słońcem Toskanii” kupiła i wyremontowała. Faktycznie jest to Villa Laura i stanowi klasyczny przykład włoskiej architektury podmiejskiej. Jest to dom wręcz idealny na długie, leniwe wakacje.

 


8. PAMIĘTNIK (2004)


Pamiętnik, film, domPamiętnik, film, dom

Klasyczny amerykański dom w stylu kolonialnym – biała fasada i kolumnowy ganek. Ryan Gosling jako Noah własnoręcznie go wyremontował i doprowadził do stanu świetności. Przyciągnął tym uwagę reportera, który zrobił mu zdjęcie na tle budynku. Za sprawą tego zdjęcia Allie odnalazła Noaha. Miłość i architektura w jednym.

 


7. KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA (2012)


Kochankowie z księżyca, dom, Wes AndersonKochankowie z księżyca, dom, Wes Anderson

To, że Wes Anderson wybierze do swojego filmu ciekawy dom, było do początku więcej niż oczywiste. W końcu jest absolwentem architektury. Dzięki temu w „Kochankach z księżyca” możemy podziwiać dom powstały w dawnej latarni morskiej. Zbudowano ją w 1886 r. na wyspie Conanicut w mieście Jamestown. Działała do 1933 roku. Dzisiaj zarówno na ekranie, jak i na żywo, prezentuje się niezwykle malowniczo. Intensywnie czerwone ściany kontrastują ze śnieżnobiałymi, rzeźbiarskimi wykończeniami okien, drzwi i okapu dachu.

 


6. STALOWE MAGNOLIE (1989)


Stalowe magnolie, film, domStalowe magnolie, film, dom

Ceglany dom wzniesiony w stylu kolonialnym wybudowano w ok. 1830 roku w stanie Luizjana. Jest jednym z typowych przykładów architektury tamtego okresu i do tego zachowanym w znakomitym stanie. W „Stalowych Magnoliach” budynek posłużył jako dom Sally Field i jej rodziny, w tym córki granej przez Julię Roberts. Obecnie mieści się tam niewielki hotel, a obiekt poleca na swych stronach portal TripAdvisor.

 


5. PRZEMINĘŁO Z WIATREM (1939)


gone with the wind Tara (14)Przeminęło z wiatrem, tara dom

Któż nie widziała tego filmu i tego domu? Tara, czyli posiadłość należąca do rodziny O’Hara, była ukochanym miejscem Scarlett. Nic dziwnego, dom imponuje dostojeństwem, ale zarazem pewną swojskością. Budynek został wzniesiony specjalnie na potrzeby filmu i był wzorowany na klasycznych przykładach amerykańskiego budownictwa mieszkalnego z okresu wojny secesyjnej.

 


4. POKUTA (2007)


Pokuta, film, dom, Keira KnightlyPokuta, film, dom, Keira Knightly

Stara angielska posiadłość ma w sobie zarówno coś dostojnego i mrocznego – podobnie jak zdarzenia, które miały tam miejsce. Dom nazywa się Stokesay Court i jest położony na granicy Anglii z Walią. Został wzniesiony w latach 90. XIX wieku w duchu neogotyku. Co ciekawe, przybycie ekipy filmowej było dla tego domu ratunkiem – właściciele nie byli w stanie pokryć kosztów niezbędnych napraw i bieżącego utrzymania. „Pokuta” uratowała posiadłość przed popadnięciem w ruinę.

 


3. KEVIN SAM W DOMU (1990)


Kevin sam w domu, film, domKevin sam w domu, film, dom

Jednym z czynników, dzięki którym ten film zyskał taką popularność jest zawarty w tytule dom. Ten duży, wzniesiony z czerwonej cegły, z niewielkim portykiem wspartym na dwóch kolumnach budynek, to wymarzone miejsce dla rodziny. Jego zwartą bryłę przełamują liczne okna. Dom ten stanowi kolejny przykład architektury kolonialnej, tym razem zlokalizowanej w stanie Illinois.

 


2. PSYCHOZA (1960)


univ_psycho_frame_aPsychoza, film, Hitchcock, dom

Choć w filmie miał straszyć, to koneserów architektury także zachwycał. Ten wysoki budynek wpisuje się w tardycję budownictwa wiktoriańskiego, które już w założeniu jest nieco mroczne. Dlatego właśnie Alfred Hitchcock wybrał ten styl dla lokum psychopaty. Wzorował się przy tym na obrazie słynnego amerykańskiego malarza – Edwarda Hoppera.

 


1. TOTALNA MAGIA (1998)


Totalna magia, film, dom wiktoriańskiTotalna magia, film, dom wiktoriański

Magia z tytułu jest obecna także w architektonicznej formie tego domu. Wiktoriańska struktura i zdobienia mają posmak czegoś nierealnego. Do tego dochodzi wieża przypominająca latarnię morską. Być może zresztą niegdyś nią była. Dom bowiem znajduje się na wyspie San Juan w stanie Waszyngton w USA, tuż przy linii brzegowej. Budynek wzniesiono w 1850 roku. Tam faktycznie może dziać się magia.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.