„Ziarno prawdy” promuje dobry polski design

Najnowszy film Borysa Lankosza „Ziarno prawdy”, to nie tylko gratka dla miłośników mocnego kina, ale także designu. W thrillerze pojawiają się sofa i stolik Clapp polskiej formy Noti, które w zeszłym roku zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Red Dot.

Ziarno prawdy, Noti, sofa Clapp

W polskich produkcjach kinowych rzadko można znaleźć przykłady dobrego designu. „Ziarno prawdy” jest chlubnym wyjątkiem. W filmie Borysa Lankosza z Robertem Więckiewiczem w roli głównej możemy zobaczyć meble polskiej firmy Noti, a konkretnie stół i sofę Clapp.

Marka Noti została stworzona 10 lat temu i od początku, konsekwentnie kieruje się zasadą „po pierwsze design”. Dla firmy projektują czołowi polscy projektanci jak Tomasz Augustyniak, Tomek Rygalik, Renata Kalarus czy Piotr Kuchciński. Ten ostatni jest autorem wspomnianej sofy i stolika Clapp, które zadebiutowały na wielkim ekranie w filmie „Ziarno prawdy”. Stanęły one w gabinecie filmowego Rabina Zygmunta, granego przez izraelskiego aktora Zohara Straussa. Meble tak, jak i cały gabinet, są w kolorze czerwonym.

 

Ziarno prawdy, Noti, sofa Clapp

 

Kolekcja Clapp narodziła się w 2013 roku i powstała z myślą głównie o wnętrzach publicznych, biurowych, hotelowych oraz usługowych. Została zainspirowana popularnymi w latach 60. fotelami na drewnianych nogach (szczególnie fotelem '366′ Józefa Chierowskiego). W sofie Clapp można znaleźć odwołania do tej samej zasady konstrukcji. Mimo nawiązań do estetyki vintage całość ma bardzo współczesny wyraz. Między innymi dzięki temu w 2014 roku kolekcja zdobyła prestiżową nagrodę, zwaną Oscarem designu – Red Dot.

Sofa clapp, Noti

[stextbox id=”info”]

O FILMIE: Adaptacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego. W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Ciało zamordowanej kobiety, powszechnie lubianej działaczki społecznej, zostaje podrzucone nagie w miejscu publicznym. Sposób w jaki pozbawiono ją życia przywodzi na myśl mord rytualny. Lokalni stróże prawa pod wodzą niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, Teodora Szackiego, będą musieli nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną, ale także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej.

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Bielan – współtwórca nagrodzonego Oscarem za zdjęcia „Życia Pi” oraz takich obrazów jak: „Transformers”, „Nixon” i „Wrogowie publiczni”. Muzykę stworzył Abel Korzeniowski – dwukrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu autor oprawy muzycznej m.in. do „Samotnego mężczyzny” Toma Forda oraz wyreżyserowanego przez Madonnę „W.E. Królewskiego romansu”. Za scenografię odpowiada Magdalena Dipont, która wielokrotnie współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Januszem Zaorskim oraz Krzysztofem Krauze.[/stextbox]

 

Ziarno prawdy, Sofa clapp, Noti

 

Zdjęcia: Noti, Next Film

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.