„Wielkie kłamstewka”: wyjątkowe domy bogatych matek z Kalifornii

„Wielkie kłamstewka” to współczesny kryminał rozgrywający się w środowisku pięknych i bogatych mieszkanek kalifornijskiego miasta Monterey. Wciągająca fabuła, gwiazdorska obsada i piękna oprawa wizualna to największe atuty miniserialu produkcji HBO. Szczególnie zapadają w pamięci domy głównych bohaterek. Każdy jest w innym stylu, wszystkie położone są tuż nad oceanem.

„Wielkie kłamstewka” to siedmioodcinkowy serial produkcji HBO, będący adaptacją książki Liane Moriarty o tym samym tytule. Bohaterkami są cztery kobiety, matki idących pierwszy raz do szkoły dzieci. Wszystko zaczyna się od morderstwa, o którym dowiadujemy się już na początku pierwszego odcinka. Kto zginął i kto zabił, to zagadka, której rozwiązanie przyjdzie dopiero w ostatnim, siódmym odcinku serii. W skrócie można powiedzieć, że „Wielkie kłamstewka” to połączenie „CSI: Kryminalnych zagadek” i „Gotowych na wszystko”, tylko że lepsze, w luksusowym wydaniu i z gwiazdorską obsadą. Główne role grają pierwszoligowe hollywoodzkie aktorki – Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Laura Dern i dobrze znana widzom młodszego pokolenia Shailene Woodley („Gwiazd naszych wina”, „Niezgodna”, „Zbuntowana”).



Wielkie kłamstewka w pięknym mieście

W przeciwieństwie do powieści, której akcja rozgrywa się w Australii, serial osadzono w amerykańskim Monterey. Jest to malowniczo położone miasto tuż nad Oceanem Spokojnym, które wielokrotnie pojawiało się na łamach powieści Johna Steinbecka (autor „Gron gniewu”, „Na wschód od Edenu”), który przez pewien czas mieszkał tam. Trzeba jednak przyznać, że Steinbeck nakreślił zupełnie inny obraz tego miasta niż „Wielkie kłamstewka”. Ten wielki amerykański pisarz koncentrował się na życiu najmniej uprzywilejowanych. Tymczasem serial opowiada historię pięknych i bogatych.

POLECAM: 10 najlepszych filmowych domów położonych nad wodą

„Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Monterey uderzyła mnie naturalna topografia i przestrzeń – są tak fenomenalnie piękne” – powiedziała Amy Wells, dekoratorka serialu.

Jakąkolwiek pójdziesz ulicą jest inny niezwykły widok na ocean, góry, drogi, zieleń. Jak daleko sięgnąć wzrokiem, tak nie było widać niczego kiczowatego. Nikt tam nie kupiłby zwykłego, przeciętnego stołka, ani niczego w tym stylu. Wszystko było zanurzane w stylu i dobrobycie

powiedziała Wells i przyznała, że miasto do pewnego stopnia określiło estetykę filmu.

Trzy główne bohaterki są mieszkankami wyjątkowo pięknych domów. Madeline (Reese Witherspoon), pełnoetatowa mama udzielająca się w miejscowym teatrze, mieszka w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, Celeste (Nicole Kidman), prawniczka i mama bliźniaków, mieszka w nowoczesnym domu na klifie, ostatnia Renata (Laura Dern), skupiona na karierze bizneswoman to mieszkanka imponującej willi. Wszystkie trzy domy są bardzo amerykańskie, a jednak tak różne od siebie. Przyjrzyjmy się każdemu z nich bliżej.

Przeczytaj także: Amerykańskie wnętrza. Czym się wyróżnia amerykański styl urządzania wnętrz

Dom  Madeline

Madeline mieszka w klasycznym domu tuż nad brzegiem morza. “Jest tam sporo naturalnych tkanin i tradycyjnych mebli. Madeline nie jest modernistką. Ma z kolei w domu kilka antyków, które dostała od rodziny” – wyjaśnia Wells. Najlepiej możemy się przyjrzeć dużej otwartej kuchni. Jej sercem jest gigantyczna, jak na polskie standardy, wyspa kuchenna. To na niej Madeline gotuje i przy niej rodzina zasiada do wspólnych posiłków. Meble kuchenne są białe o klasycznych liniach z ciemnymi, kamiennymi blatami. Ściany wyłożono płytkami typu metro. Całość wychodzi na salon z oknami na całą wysokość ściany z widokiem na ocean. Z salonu można wyjść bezpośrednio na plażę.

W pierwszym odcinku Madeline wspomina, że jej majątek jest dużo mniejszy niż większości matek dzieci ze szkoły jej córki. Jednak w rzeczywistości dom, który wykorzystano w filmie był najdroższy ze wszystkich pokazanych. Został wyceniony na 14,8 mln dolarów.

Dom  Celeste

Celeste jest piękną i niesamowicie stylową kobietą. Wydaje się, że jej życie jest idealne, podobnie jak jej dom wzniesiony w stylu ranczerskim. Wnętrza zostały urządzone nowocześnie, ale w przystępnym wydaniu, w końcu w domu jest dwójka energicznych urwisów. Z salonu wychodzi się na obszerny taras, który jest zabezpieczony przeszkloną barierką. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym domu, które kojarzy się z domkiem na drzewie. Szczególne wrażenie wywiera także luksusowa sypialnia małżonków. Celeste z mężem mają własną łazienką i garderobą. „Nie ma tam nic, czego sama bym nie umieściła w sowim wymarzonym domu” – przyznała dekoratorka, Amy Wells.

Do zdjęć wykorzystano faktycznie istniejący dom w Monterey wart 6 mln dolarów. Nie był on jednak zamieszkany przez ostatnie lata, dlatego jego stan z początku nie prezentował się najlepiej. Z tego powodu część pokoi, w tym sypialnię małżeńską, zbudowano od postaw w studiu filmowym.

Wielkie kłamstewka

Wielkie kłamstewka

Dom Renaty

Renata jako jedyna bohaterka obok bycia matką postawiła także na karierę. Dom, w którym mieszka, pokazuje jej przywiązanie do doskonałości. A jest to wystawna willa z basenem i przeszklonymi ścianami wychodzącymi na Pacyfik. Dwupoziomowy salon otacza okazała klatka schodowa z balustradą. Często widzimy, jak Renata schodzi ze schodów, spoglądając na wszystko z góry, co odzwierciedla jej wysokie mniemanie o sobie. Obok salonu, największą zaletą tego domu okazał się kilkupoziomowy taras z oszałamiającym widokiem na ocean. Gdy po raz pierwszy widzimy Renatę stojącą na nim wydaje się, jakby była na szczycie świata.

Wielkie kłamstewka

Dom, który widzimy na ekranie tak naprawdę zlokalizowany jest w Malibu (ok. 500 km od Monterey) i kosztuje 12,4 mln dolarów. Gościł on na ekranie już nieraz w różnego rodzaju filmach i teledyskach. Początkowo nie przemawiało to za jego wyborem do serialu „Wielkie kłamstewka”. Jednak na tyle dobrze wpisywał się w wizję reżysera, Jeana-Marca Vallégo, że postanowił się tym nie przejmować. Zdecydowanie podjął słuszną decyzję.

Pozostałe domy z „Wielkich kłamstewek”

Obok trzech głównych rezydencji na ekranie widzimy jeszcze skromny dom wynajmowany przez Jane. Jak na standardy amerykańskie jest on malutki – ma tylko dwa pokoje, łazienkę i kuchnię. Należy jednak pamiętać, że Jane, jako jedyna bohaterka „Wielkich kłamstewek” nie jest zamożna. Jest samotną matką i księgową na pół etatu. Wnętrza jej domu zostały zbudowane w studiu filmowym. Natomiast zewnętrzną część zagrał dom zlokalizowany w mieście Pasadena o wartości 520 tys. dolarów. Na koniec zostaje dom Bonnie i Nathana, czyli byłego męża Madaline i jego nowej partnerki. Jest w nim najwięcej luzu spośród wszystkich filmowych domów. Znajduje się w mieście Calabasas i kosztuje 2,6 mln dolarów.

Wielkie kłamstewka

Elementem spajającym trzy główne domy pokazane w „Wielkich kłamstewkach” jest położenie tuż nad brzegiem oceanu. Każdy jednak jest utrzymany w innym stylu, co sprawia, że łatwo można wybrać swojego ulubieńca. Moim jest dom Celeste, ale podoba mi się też wiele elementów z domu Madaline. Najmniejszą sympatią darzę natomiast dom Renaty. Choć imponujący, to stanowi doskonały przykład rezydencji na pokaz, a nie do życia.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Dziękuję Ci za te smaczki. Serial bardzo mnie wciągnął, teraz z większą uwagą będę śledziła dalsze plany w kadrach.
    Pozdrawiam,
    Pliszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.