Jak dobrać właściwy rozmiar dywanu?

Duże rozmiary dywanów sprawią, że jego wybór jest równie ważny co koloru ścian. Przy czym dobór odpowiedniego wzoru i kolorystyki to tylko jedna strona medalu. Szalenie istotny jest także wybór właściwego rozmiaru dywanu. A z tym wcale nie jest tak prosto, jakby się mogło wydawać.

Jak dobrać właściwy rozmiar dywanu?
Traumteppich.com

Dywany to doskonały sposób na podkręcenie aranżacji wnętrza. Ocieplają one pomieszczenia, pomagają wyznaczać strefy funkcjonalne, podkreślają styl wnętrz, ale też izolują ciepło i wyciszają. Ich zalety są znane i wykorzystywane od wieków. Mimo jednak długiej ich obecności w aranżacji wnętrz, wciąż mamy problemy z prawidłowym doboru rozmiaru dywanów. Wydaje się, że w co drugim polskim mieszkaniu dywany są zwyczajnie za małe. Na szczęście jest kilka zasad, którymi można i warto się kierować przy ich zakupie.

Przeczytaj także: Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć



Dlaczego właściwy rozmiar dywanu jest ważny?

Frida Ramstedt w książce „Poczuj się jak w domu” pisze:

Architekci wnętrz powtarzają, że dywan jest piątą ścianą – ciekawe podejście, prawda? Szczególnie dla tych, którzy nie chcą przemalowywać ścian ani kłaść na nie nowych tapet. Kolor, kształt i rozmiar wybranego dywanu może zrobić kolosalną różnicę.

Skoro dywan może mieć tak duży wpływ na aranżację wnętrza, jego wybór nie może być przypadkowy. Dotyczy to w takiej samej mierze jego wzoru, jak i rozmiaru.

Za mały dywan będzie wyglądał biednie i nieproporcjonalnie. Sprawi, że całe pomieszczenie wyda się zaburzone. Z kolei za duży może przytłoczyć pomieszczenie, szczególnie jest dywan jest wzorzysty bądź ma wyrazistą fakturę. Prawdziwą sztuką jest znalezienie złotego środka.

Jak dobrać właściwy rozmiar dywanu?
Traumteppich.com

Jak wybrać właściwy rozmiar dywanu?

Prosta zasada wyboru rozmiaru dywanu mówi: mniejsze dywany do małych pomieszczeń, większe dywany do większych pomieszczeń. Za nią jednak podążają kolejne. Przede wszystkim:

  • Rozmiar dywanu wylicza się w odniesieniu do mebli, które mają na nim stanąć.
  • Dywan do salonu nie powinien być mniejszy niż sofa.
  • Jeśli sofa jest dosunięta do ściany, na dywanie mogą się znaleźć tylko przednie nóżki.
  • Na dywanie powinna się znaleźć cała sofa, jedna trzecia sofy bądź trzy czwarte. Nigdy nie połowa sofy!
  • Jeśli dywan ma być na środku pokoju, powinien być na tyle duży, aby zmieściły się na nim wszystkie meble wypoczynkowe.
  • Przy wyliczaniu rozmiaru dywanu należy wziąć pod uwagę ewentualne drzwi otwierane do środka pokoju.
  • W jadalni stół i krzesła powinny się mieścić na dywanie, nawet jak krzesła są odsunięte.
  • Warto zachować 50 cm odstępu między dywanem a ścianą.

To podstawowe zasady doboru rozmiar dywanów. Dla ułatwienia przy obliczaniu wymiarów, można wykleić na podłodze kontur przyszłego dywanu taśmą malarską, aby zyskać lepsze wyobrażenie o powierzchni, jaką będzie zajmował.

Należy pamiętać, że nie ma nic gorszego niż fotele i krzesła, których jedna noga jest na dywanie, a jedna na podłodze. Należy o tym pamiętać, przeprowadzając symulację przed zakupem.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że kształt dywanu do jadalnie powinien być taki sam, jak kształt blatu stołu.

Grafika – jak dobrać rozmiar dywanu?

Dla tych, do których sztywne zasady nie przemawiaj, poniżej umieszczam pomoc wizualną. Są to proste grafiki pokazujące jak powinny się kształtować proporcje dywanu, w stosunku do mebli, jakie się na nim znajdują.

Jak dobrać właściwy rozmiar dywanu?
Jak dobrać właściwy rozmiar dywanu?
fot. IKEA

Zapraszam do poznania bogatej oferty unikalnych, ręcznie tkanych dywanów dostępnych w promocji na https://dywanyalladyn.pl/pl/


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. cytat z artykułu „Należy pamiętać, że nie ma nic gorszego niż fotele i krzesła, których jedna noga jest na dywanie, a jedna na podłodze.”

    Proponuję przyjrzeć się zdjęciu na czołówce, reklamującemu artykuł – jest tam dokładnie to przed czym przestrzega cytat 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.