7. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE

W dniach 25-28 września w Krakowie odbędzie się kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. W tym roku jednym z głównych punktów programu będzie koncert muzyki z filmów o Jamesie Bondzie.

 

FMF

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Jest to wyjątkowa w skali kraju impreza, która rok rocznie przyciąga tysiące melomanów i fanów kina. Za każdym razem w festiwalu biorą udział najwybitniejsi twórcy i kompozytorzy muzyki filmowej i nie tylko.

Na program główny tegorocznej 7. już edycji Festiwalu Muzyki Filmowej składają się cztery wielkie produkcje koncertowe:
– polsko-norweska koprodukcja „Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa” z udziałem kompozytora Johana Söderqvista,
– kultowe piosenki z filmów z serii James Bond w wykonaniu gwiazd polskiej rozrywki i orkiestry,
– „Gladiator” na żywo w wersji koncertowej z muzyką Hansa Zimmera i z udziałem współkompozytorki oraz wokalistki Lisy Gerrard,
– Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAP z plejadą najważniejszych hollywoodzkich kompozytorów muzyki filmowej.

 

Shanghai-Arc-Floor-Lamp-L15857760

 

– Pierwszego dnia festiwalu będzie miała miejsce premiera zamówionego przez organizatorów FMF projektu „Kon-Tiki: Dalekomorska wyprawa”. Projekcji nominowanego do Oscara i Złotego Globu filmu „Wyprawa Kon-Tiki” (2012, w reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg) towarzyszyć będzie pełna orkiestra – mówi Robert Piaskowski, dyrektor programowy FMF. – To największa produkcja filmowa w historii skandynawskiej kinematografii, spektakularne kino przygody i porywająca muzyka Johana Söderqvista – dodaje. Udział w premierze koncertu zapowiedzieli twórcy filmu i niemal cała ekipa produkująca ten obraz.

Organizatorzy przygotowali także prawdziwą niespodziankę dla fanów Jamesa Bonda. 26 września odbędzie się koncert „The Best of James Bond”. W wersji symfonicznej zabrzmią najsłynniejsze tytuły serii wybrane przez publiczność festiwalową w radiowym plebiscycie, który trwał do 30 czerwca. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi hiszpański kompozytor i dyrygent Diego Navarro, a partie wokalne wykonają polscy artyści m.in. Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Aga Zaryan, Monika Borzym. Na scenie pojawi się również hiszpańska artystka Esther Ovejero porównywana do Shirley Bassey, która śpiewała „Diamonds Are Forever”.

W kolejnych dniach festiwalu odbędzie się m.in. projekcja filmu „Gladiator” (2000, reż. Ridley Scott) z muzyką na żywo. Kompozycje do tego obrazu napisał wielokrotny laureat Oscara Hans Zimmer wraz z Lisą Gerrard, która zaśpiewa dla festiwalowej publiczności.

28 września podczas Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej Kraków będzie świętował setną rocznicę powstania Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. – Jesteśmy dumni, że to Kraków jest jedynym miejscem na świecie poza Los Angeles, w którym odbędą się oficjalne obchody jubileuszowe stowarzyszenia, które w swoich szeregach skupia ponad 500 tysięcy kompozytorów, wykonawców piosenek, autorów tekstów i wydawców muzyki – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. W czasie gali ASCAP będzie można usłyszeć suity filmowe m.in. z „Przeminęło z wiatrem”, „Spartakusa”, „Zabić drozda”, „Ostatniego Mohikanina” czy „Tajemnic Brokeback Mountain”. Koncert wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarro.

Po raz pierwszy koncerty odbędą się w dwóch różnych miejscach. W postindustrialnej przestrzeni hali ocynowni ArcelorMittal Poland oraz w jednym z najnowocześniejszych obiektów widowiskowych Europy — Kraków Arenie.

Więcej na stronie festiwalu: www.fmf.fm
Źródło zdjęć: www.fmf.fm

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.