„Przyjaciele”: Wnętrza, które zmieniły telewizję

Do końca lat 90. znakomita większość serialowych wnętrz była pozbawioną charakteru mieszaniną sztampy i szarości. Pod tym względem sitcom „Przyjaciele” stanowił wyłom, który na zawsze zmienił telewizję.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (4)

 

W tym roku serial „Przyjaciele” obchodzi podwójną rocznicę – 20 lat od powstania i 10 lat od emisji ostatniego odcinka. Sitcom narodził się w 1994 roku i od tego czasu był emitowany w ponad 100 krajach, gromadząc przed telewizorami wielomilionową publiczność. Ostatni odcinek, pokazywany w USA w maju 2004 roku, oglądała rekordowa liczba 52,5 mln widzów. W wielu aspektach „Przyjaciele” wyznaczyli nowy kierunek rozwoju telewizyjnych programów, w tym także wystroju serialowych wnętrz. „Czuję, że pod wieloma względami, zmieniliśmy sposób w jaki telewizja jest urządzana” – powiedział twórca scenografii „Przyjaciół”, Greg Grande. To nie tylko przeczucie, ale fakt. Serial ten stanowił odwrót od dominującej wcześniej bylejakości i przeciętności serialowych wnętrz, otwierając furtkę dla obecnie powstających, świetnie urządzonych produkcji telewizyjnych.



„Przyjaciele”: Scena główna

Mieszkanie Moniki Geller (Courteney Cox), zlokalizowane na Grenwich Village, przez 239 odcinków stanowiło główną scenę dla perypetii szóstki przyjaciół. Było to miejsce słynące z fioletowych ścian oraz panującego tam porządku. Składało się z dwóch sypialni, kuchni połączonej z salonem, łazienki, tajemniczego schowka i balkonu. Monika odziedziczyła je po babci i każdy z bohaterów poza Rossem (David Schwimmer) na pewnym etapie miał okazję w nim mieszkać. Dla wszystkich miejsce to stanowiło pewny, niezmienny punkt odniesienia, które nota bene przez dziesięć lat emisji serialu zmieniło się tylko nieznacznie.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (1)Za jego wygląd odpowiedzialny był Greg Grande związany z serialem od pierwszego do ostatniego odcinka. „Bohaterowie zostali scharakteryzowani jako generacja X [ludzi urodzonych przed 1980 rokiem, którzy nie wiedzą, dokąd mają zmierzać – przyp. AO]” – wspomina Grande początki pracy. Oznaczało to, że nie było ich stać na drogie rzeczy, bywali zagubieni i cenili nonszalancję. „Dlatego stworzyłem dla nich eklektyczne wnętrze, gdzie każdy przedmiot jest interesujący na swój sposób, co niekoniecznie oznacza, że pochodzi z drogiego butiku” – tłumaczy Grande. Zależało mu na efekcie, jakby mieszkanie zostało umeblowane rzeczami z garażowej wyprzedaży. Elementów wyposażenia szukał więc na pchlich targach, w sklepach z używanymi meblami oraz w niedrogich sieciówkach. Tak powstała przestrzeń łącząca różne style, niekiedy kontrastujące ze sobą, gdzie rzeczy stare wymieszane są z nowymi.

„Przyjaciele”: Mieszkanie Moniki

Najczęściej pokazywanym miejscem w mieszkaniu Moniki była kuchnia połączona z salonem. W obu zasadniczą rolę odgrywał kolor: z jednej strony fiolet ścian, z drugiej turkus kuchennych szafek. Do tego czerwone cegły i cytrynowa szafka w kuchni oraz ciemna zieleń ścian w głębi strefy dziennej. Żywa i odważna kolorystyka była pierwszym elementem, który tak zdecydowanie wyróżniał „Przyjaciół” na tle pozostałych seriali trzymających się bezpiecznych beżów, brązów i szarości.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (2)Przyjaciele - mieszkanie Moniki (15)W kuchni centralną pozycję zajmował okrągły stół. Stały przy nim cztery różne krzesła, które zmieniały się na przestrzeni lat. Za stołem znajdowała się masywna lodówka w stylu lat 60., która faktycznie działała i była wypełniona jedzeniem dla ekipy. Z uwagi na profesję Moniki, która była kucharzem, w kuchni znajdowało się sporo markowego sprzętu. Nad kuchenką był zamontowany metalowy wieszak na rondle i patelnie marki Enclume, a na blacie stał robot kuchenny KitchenAid i kawiarka Chemex.

Przeczytaj także: Kawiarka Chemex – kultowy design dla amatorów kawy (i filmów)

Na przestrzeni dziesięciu sezonów zmieniły się zasłony w kuchni i talerze wiszące nad zlewem, a także drobne rzeczy jak blender czy ekspres do kawy. Natomiast niezmiennym elementem był zegar nad oknem, który zawsze pokazywał godzinę 5.10.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (5)

„Przyjaciele”: Fioletowe królestwo

Z kuchni trafiamy bezpośrednio do pokoju dziennego. Strefę wypoczynkową wyznacza jasna kanapa, z reguły ozdobiona jakąś narzutą, która zwrócona jest ku stojącej naprzeciwko komodzie w stylu art deco. Jest to piękny mebel o zaokrąglonych krawędziach, który – jak się możemy domyślać – został odziedziczony razem z mieszkaniem. Nad komodą wisi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego pomieszczenia – francuski plakat „Aux Buttes Chaumont- Jouets”.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (9)Jest to autentyczny afisz autorstwa Julesa Chereta z 1885 roku. (W ostatnim sezonie Phoebe – Lisa Kudrow – zdyskredytowała go, mówiąc, że „nic z niego nie wychodzi”.) Jest to jeden z ponad 40 plakatów reklamowych, jakie Cheret zaprojektował dla nieistniejącego już paryskiego domu towarowego. Reklamuje on zabawki dla dzieci, a konkretnie konie na biegunach, które w XIX wieku uchodziły za jedną z najdroższych i najbardziej pożądanych zabawek dla dzieci.

Cennych plakatów w całym mieszkaniu jest więcej. W sypialni Moniki nad łóżkiem wisi afisz zapowiadający Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 r. Obok drzwi wejściowych znajduje się rzadki plakat “Maina La Voyante” z ok. 1920 roku autorstwa Gallice’a Louisa.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (14)

Plakat w pokoju Moniki zapowiadający Olimpiadę w Moskwie w 1980 roku

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (10)W końcu w pokoju Rachel wisi reklama maszyn do szycia Excelsior. Ten plakat również pochodzi z 1920 roku z Francji i jest projektu Jeana d’Ylena. Do dziś pozostaje on jednym z najczęściej poszukiwanych rekwizytów przez fanów serialowych przyjaciół.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (8)Spośród dodatków w tym mieszkaniu warto jeszcze wspomnieć o szklanych naczyniach szwedzkiej manufaktury Kosta Boda. Monika była posiadaczką misy i wazonu z serii Open Minds, autorstwa Ulriki Hydman-Vallien [fot. na końcu artykułu]. Charakterystycznym elementem wnętrza jest także żółta ramka wisząca na drzwiach wejściowych. Tak naprawdę była ona pozostałością po lusterku, stłuczonym przez jednego z członków ekipy już na początku zdjęć do serialu.

W głębi salonu znajduje się szklana marokańska lampa sufitowa w kształcie gwiazdy morawskiej. Gwiazda morawska jest jedną z najbardziej popularnych ozdób bożonarodzeniowych oraz adwentowych i jest symbolem gwiazdy betlejemskiej. Powstała na terenie Niemiec, konkretnie Saksonii, gdzie w mieście Herrhut rozpoczęła się komercyjna produkcja tych gwiazd. Mimo bożonarodzeniowych konotacji w mieszkaniu Moniki lampa wisiała przez cały rok.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (3)W jej pobliżu znajduje się kolejna lampa, która choć wygląda orientalnie pochodzi z Wenecji i nazywa się Cesendello. Ten typ oświetlenia narodził się na początku XX wieku i przez wielu uznawany jest za pierwszą lampę podłogową w historii. Autorem tego modelu jest Mariano Fortuny, designer, który bardziej jest znany ze swojej działalności na polu mody.

Przyjaciele - mieszkanie Moniki (13)Lampa Cesendello była jednym ze znalezisk wyszukanym przez Grega Grande na pchlich targach. Wyposażenie do tego i pozostałych serialowych mieszkań Grande kompletował także w takich sklepach jak Williams-Sonoma, z którego pochodzą m.in. obrusy z kuchni Moniki, czy Pottery Barn, który odegrał istotna rolę w jednym z odcinków.

 [stextbox id=”info”]SKŁADNIKI STYLU:
–    EKLEKTYZM – MIESZANIE STYLÓW ORAZ RZECZY DROŻSZYCH Z TANIMI
–    WYPOSAŻENIE Z PCHLICH TARGÓW, TANICH SKLEPÓW, ANTYKWARIATÓW
–    UNIKATOWE DODATKI
–    ŚMIAŁE UŻYCIE KOLORU
–    OTWARTY PLAN
–    STARE PLAKATY ZAMIAST OBRAZÓW
–    LICZNE TKANINY WE WNĘTRZU
–    ORYGINALNE OŚWIETLENIE[/stextbox]

 


 

W STYLU MIESZKANIA MONIKI:

friends

1. Reprodukcja plakatu Alfonsa Muchy; 2. Lampa stołowa Cancan, Muno; 3. Lampa sufitowa Long V2, Bloomingville; 4. Pled Plus 9 Pink, Hay; 5. Szafka Grigio, Belldeco; 6. Misa Open Minds, Kosta Boda; 7. Sofa ze skórzanym obiciem, Bleu Nature; 8. Pojemnik Dumpy Pumpa, Home & You; 9. Stolik kawowy Vannes, Hemelaer; 10. Dywan Savage Flowers: Blossom, Nodus. [WSZYSTKIE PRODUKTY DOSTĘPNE W POLSKICH SKLEPACH]


„Przyjaciele”: Mieszkanie chłopaków

Największym przemianom na przestrzeni lat ulegało mieszkanie Joey’go (Matt LeBlanck) i Chandlera (Matthew Perry). W końcu zostało w jednym z odcinków całkowicie obrabowane, po czym na nowo obrastało w rzeczy aż Chandler zakupił kompletne wyposażenie. Do tego między czasie Joey się wyprowadził i sprowadził powtórnie z nowymi sprzętami, jak figura białego psa. (W rzeczywistości była to rzeźba należąca do Jennifer Aniston, którą dostała w prezencie od przyjaciela.) W kolejnych sezonach na wygląd mieszkania mieli także wpływ nowi lokatorzy: Ross, Rachel i współlokatorki Joey’a. Stąd miejsce to miało największą szansę na „rozwój”. „W tym samym czasie postać Moniki nie przechodziła takich przemian, które usprawiedliwiałyby wymianę mebli” – stwierdza Grande. Podczas gdy u niej zmieniały się tylko szczegóły: narzuty, poduszki, tkaniny, zdjęcia i obrazy; w drugim mieszkaniu zmieniano całe wyposażenie.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (3)

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (4)Mieszkanie chłopaków miało inny charakter niż dziewczyn. Było bardziej oszczędne, niezbyt wyszukane, mniej dekoracyjne i ograniczało się do podstawowych sprzętów – typowe mieszkanie kawalerskie. Greg Grande zadbał jednak o to, aby i tu pojawiły się indywidualizujące przestrzeń przedmioty, jak stół z piłkarzykami, zamiast zwyczajnego, kuchennego stołu. Szczególną rolę pod tym względem odgrywały plakaty wiszące na ścianach, które zmieniały się na przestrzeni lat. Podobnie jak w mieszkaniu Moniki, tak i tu Grande zgromadził prawdziwe perełki sztuki plakatu. Obok drzwi do pokoju Chendlera wisiał na przykład afisz „Les Mysteres de New York- Le Matia”. Jest to plakat do francuskiego filmu kryminalnego Pierre’a Decourcelle’a z 1916 roku.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (9)Po wyprowadzce Chendlera w tym samym miejscu zawisła grafika z napisem „Lover’s Revenge”. Jest to afisz do filmu wyprodukowanego przez Howarda Hughesa „Vendetta” z 1950 roku z aktorką Faith Domergue w roli głównej. Produkcja ta dość szybko została zapomniana, mimo że był to jeden z najdroższych filmów swoich czasów. (Po części dlatego, że  Hughesa zwalniał i zatrudniał kolejnych reżyserów. Ostatecznie przy filmie pracowało ich pięciu.)

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (2)Na przeciwległej ścianie, między aneksem kuchennym a łazienką wisiał z kolei rosyjski plakat cyrkowy zapowiadający występ Vladimira Durova – jednego z najwybitniejszych rosyjskiej i światowych cyrkowców wszech czasów. Durov zasłynął z pokazów ze zwierzętami. Plakat z mieszkania Joey’a zapowiada boks z kangurem.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (8)Na drzwiach do łazienki wisiał z kolei plakat „My Goodness, My Guinness” z lat 40. reklamujący piwo Guinness. Jego autorem jest grafik John Gilroy.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (7)W pierwszych sezonach w salonie wisiało jeszcze czarno-białe zdjęcie aktorów Stana Laurela i Olivera Hardy’ego z niemego filmu „Leave 'Em Laughing” (Niech się śmieją) z 1928 roku.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (6)Joey posiadał także w swojej sypialni plakat do filmu „Człowiek z blizną” z Alem Pacino w roli głównej, który później został zastąpiony przez „Grand Prix af Frankrig”. Jest to duński plakat autorstwa Hansa Liskarsa, powstały na cześć podwójnego zwycięstwa samochodów Mercedes-Benz we francuskim Grand Prix w 1954 roku.

Przyjaciele - mieszkanie Joeya (1)Przyjaciele - mieszkanie Joeya (10)

 


 

W STYLU MIESZKANIA JOEY’A I CHANDLERA:

friends

1. Stołek barowy Trilly, Pedrali; 2. Tarcza do darta, C.F.L.; 3. Mikrofalówka, Beko; 4. Stół do gry w piłkarzyki, Axer Sport; 5. Drewniane kręgle w kształcie piłkarzy, Muji; 6. Podajnik na taśmę, Koziol; 7. Fotel rozkłądany Renzo, Aktona; 8. Drewniana komoda Bloomingville. [WSZYSTKIE PRODUKTY DOSTĘPNE W POLSKICH SKLEPACH]


 

„Przyjaciele”: Central Perk

Na koniec nie wypada nie wspomnieć o miejscu, które pojawiało się w każdym odcinku „Przyjaciół” – kawiarni Central Perk. Ona najmniej się zmieniała na przestrzeni lat. Jedynie obrazy na ścianach wymieniano mniej więcej  co trzy odcinki.

Przyjaciele - Central Perk (1) Przyjaciele - Central Perk (3)

Przyjaciele - Central Perk (2)

Słynna pomarańczowa sofa, na której przesiadywali bohaterowie została znaleziona przez Grega Grande w piwnicy rekwizytorni studia Warner Bros. Nie wiadomo jednak, czy wcześniej zagrała w jakimś filmie. Kanapa w jednym z odcinków się zarwała i zanim przeszła gruntowną naprawę, prowizorycznie podstawiono pod siedzisko skrzynki po jabłkach, żeby można było dokończyć zdjęcia.

Przyjaciele - Central Perk (5)

Z okazji dwudziestolecia serialu w Nowym Jorku zostanie otwarta kawiarnia Central Perk, wzorowana na tej, w której tak często przesiadywali bohaterowie sitcomu. Warner Bros. połączył siły z jedną z kawiarnianych sieci i dzięki temu przez miesiąc będzie można świętować jubileusz „Przyjaciół” darmową kawą w otoczeniu łudząco podobnym do serialowego wnętrza, które tak doskonale zna każdy fan. Choć wielbiciele szóstki przyjaciół z pewnością nie zawiodą i zajrzą do Nowego Yorku do Central Perk, to prawda jest taka, że przez te 10 lat serial kręcono w studiach w Los Angeles. Niemniej jeśli ktoś chciałby się wybrać w sentymentalną podróż do świata „Przyjaciół” ma teraz dobry pretekst.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. W 14 odcinku 1 sezonu (4:30min) pojawia się załączony obraz/plakat. Przeczesuję internet, żeby go odszukać, niestety nieskutecznie. Czy ma Pani informację czyjego jest autorstwa lub gdzie go znaleźć? https://uploads.disquscdn.com/images/a6d0c07c82b84eb493175332df68898c8861854483563d2df445c4021c1b5f39.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.