21 PAŹDZIERNIKA RUSZA AMERICAN FILM FESTIVAL

Zbliża się kolejna, piąta odsłona wrocławskiego festiwalu poświęconego kinematografii amerykańskiej. W tym roku w programie imprezy znajdzie się m.in. retrospektywa filmów Orsona Wellsa i przegląd najciekawszych produkcji roku z USA w tym „Foxcatcher” Bennetta Millera.

 
11
 

Stany Zjednoczone to kolebka popularnych gatunków filmowych i centrum światowego przemysłu filmowego. American Film Festival stanowi okazję do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Pokazując różnorodne filmy z USA, organizatorzy imprezy starają się odkłamywać wizerunek tego kraju i przełamywać stereotypy.

W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in.: komedia młodzieżowa „Ping Pong Summer” Michaela Tully’ego, czyli nasycona sentymentalnym klimatem lat 80. ubiegłego wieku ping-pongowa wersja „Karate Kid”, z Susan Sarandon w obsadzie; „Thou Wast Mild and Lovely” – pokazywany na festiwalu w Berlinie thriller Josephine Decker z Joe Swanbergiem w głównej roli; „Land Ho!” – komedia Marthy Stephens i Aarona, którego bohaterami są dwaj panowie w średnim wieku w podróży po Islandii; czy „The Mend” – debiut Johna Magary‘ego w tragikomicznym stylu opowiadający o ambiwalentnych odcieniach braterskiej miłości.

Przebojami festiwalu mogą stać się dwa horrory zrealizowane w formie komediowej: farsa wampiryczna „Summer of Blood” w reżyserii Onura Tukela oraz „Creep” – reżyserski debiut Patricka Brice’a, ze scenariuszem napisanym wspólnie z Markiem Duplassem (obaj także w rolach głównych). Z kolei w sekcji Highlights zostanie pokazany film „Foxcatcher” Bennetta Millera („Capote”, „Moneyball”), który za ten film otrzymał Złotą Palmę za reżyserię w Cannes.

 

"Stray Dog"

„Stray Dog”

 

Na wrocławskim festiwalu nie zabraknie także interesujących dokumentów. W programie znalazły się: „Stray Dog” Debry Granik (autorki głośnego „Do szpiku kości” z Jennifer Lawrence) – brawurowy portret Rona Halla, motocyklisty i weterana wojny wietnamskiej oraz „Bronx Obama” – laureat głównej nagrody na AFI DOCS w Waszyngtonie, realizowany przez trzy lata dokument debiutanta Ryana Murdocka o Louisie Ortizie, bezrobotnym Portorykańczyku z Bronksu, sobowtórze prezydenta USA, który odtwarza jego przemówienia, zarabiając w ten sposób na życie.

Tegoroczna 5. edycja odbędzie się w dniach 21-26 października. Pełny program American Film Festival zostanie ogłoszony na stronie festiwalu 8 października 2014.
 
[stextbox id=”info”]Program festiwalu podzielono na sześć sesji:
I. HIGHLIGHTS – premiery nowych filmów wielkich reżyserów.
II. SPECTRUM – panorama współczesnego kina amerykańskiego.
III. AMERICAN DOCS – filmy dokumentalne.
IV. FESTIVAL FAVORITES ale kino+ – ulubieńcy tegorocznych festiwali, partnerem sekcji jest kanał filmowy ale kino+.
V. POKAZY SPECJALNE
VI. RETROSPEKTYWA: Orson Welles[/stextbox]
 
Źródło: American Film Festival 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.