W Krakowie rusza wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. Całą filmografię wielkiego reżysera można zobaczyć przez pryzmat 500 plakatów z 30 krajów świata. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.
Od „Noża w wodzie”, przez „Dziecko Rosemary” i „Autora widmo” po „Wenus w futrze” wszystkie filmy Romana Polańskiego zostały uwiecznione na plakatach. Imponującą kolekcję 500 afiszy można od czwartku, 16 lipca oglądać na krakowskiej wystawie.
Wśród zgromadzonych plakatów znajdują się egzemplarze o różnych formatach, szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. Ich autorzy to wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe, sygnowane przez najlepsze agencje artystyczne.
Prezentacja plakatów jest dowodem na ogromną popularność Romana Polańskiego oraz jego filmów na świecie. Na wystawie można oglądać prace mistrzów grafiki m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda. Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.
Wśród prezentowanych plakatów nie mogło zabraknąć prac wybitnych polskich grafików m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie”, debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: „Matnia” i „Wstręt”; a także Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pągowskiego.
Prezentowane w Krakowie plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. We wrześniu wystawa zostanie pokazana w Muzeum Miasta Gdyni, w ramach 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni (14 września – 15 listopada).
Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym
Od 16 lipca do 31 sierpnia 2015 roku
Pałac Sztuki w Krakowie