6 tropikalnych roślin doniczkowych do domu. Domowa dżungla

Tropikalne rośliny doniczkowe pozwalają wykreować domową dżunglę. Dzięki dramatycznym, dużym liściom, przywołują na myśl egzotyczne zakątki globu. Do tego stanowią efektowną ozdobę wnętrza. Poznaj 6 tropikalnych roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie i pięknie się prezentują.

Rośliny tropikalne mogą być dodatkiem, którego twój dom potrzebuje. Są efektowne, przywodzą na myśl egzotyczne kraje i ciepłe, letnie dni. Z powodzeniem zastąpią typowe dekoracje wnętrz, jak wazony, ramki czy figurki. Będą przyciągać wzrok głębokimi kolorami, wyrazistymi liśćmi i wyszukanymi kwiatami. Te rośliny każdemu wnętrzu dodadzą wyrafinowania i oryginalności. Poznaj cześć tropikalnych roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie, i wprowadź je do swojego domu.

Przeczytaj także: Sukulenty w mieszkaniu – jak o nie dbać? Roślina dla zapominalskich

6 tropikalnych roślin doniczkowych do domu

1. Monstera dziurawa

Monstera - tropikalne rośliny doniczkowe

Monstera bywa porównywana do szwajcarskiego sera. Wszystko przez dziury przeszywające jej charakterystyczne liście. To one przesądzają o jej niepowtarzalnym charakterze. Monstera dziurawa to pozycja obowiązkowa w każdym domu, w którym panuje tropikalna atmosfera lub styl boho. Ta pochodząca z Ameryki Środkowej roślina jest wytrzymała i nie wymaga wiele zachodu. Wystarczy unikać wystawiania jej na bezpośrednie promienie słoneczne i regularnie, choć niezbyt często podlewać. Nawadniać należy co 2-3 tygodnie w miesiącach letnich, a nawet rzadziej w miesiącach zimowych.

2. Strelicja biała

strelicja - tropikalne rośliny doniczkowe

Ta tropikalna roślina doniczkowa pochodzi z Afryki Południowej. Strzeliste liście Strelicji białej należą do jej najbardziej kuszących cech. Powszechnie znana jako dziki banan, ma długie, bujne liście, które często wypuszczają białe i fioletowe kwiaty, ale rzadko, gdy znajduje się w pomieszczeniach. Strelicja białą potrzebuje ciepłego otoczenia i optymalnie czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie — najlepiej wczesnym rankiem lub późnym popołudniem — a przez resztę czasu światła pośredniego. Wtedy rośnie najbujniej.

3. Strelicja królewska

strelicja - tropikalne rośliny doniczkowe

Znana również jako rajski ptak — ze względu na piękne pomarańczowe kwiaty, które przypominają tropikalnego ptaka. Strelicja królewska jest idealną rośliną do umieszczenia na tarasie. Pochodząca z Afryki roślina, może rozwijać się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, o ile ma bezpośrednie światło słoneczne, temperaturę co najmniej 24° i umiarkowane nawodnienie. W gorących miesiącach może wymagać więcej wody.

4. Ravenea rivularis — palma majestatyczna

palma majestatyczna - tropikalne rośliny doniczkowe

Palmy są zawsze doskonałym wyborem, jeśli chcemy wnieść nieco tropikalnego szyku do wnętrza. Palma majestatyczna, jak powszechnie nazywa się tę roślinę, jest kwintesencją słowa „tropikalny”. Ravenea rivularis pochodzi z Madagaskaru, charakteryzuje się prostymi, lekko wygiętymi w łuk liśćmi. Roślina ta może osiągnąć nawet 20 metrów wysokości — o ile znajduje się na żyznej glebie i jest obficie zaopatrzona w wodę. Podobnie jak wiele roślin tropikalnych, wymaga co najmniej czterech godzin bezpośredniego światła i półcienia przez resztę dnia.

5. Kolokazja jadalna

Colocasia esculenta — powszechnie znany jako taro — pochodzi z subtropikalnych obszarów Azji i jest niedoceniana w zachodnich ogrodach. Taro charakteryzuje się owalnymi liśćmi, często określanymi jako „uszy słonia”. Ze względu na nie roślinę tę łączy się z wieloma gatunkami ozdobnymi. Kolokazja faktycznie jest jadalna, ale de facto rzadko ląduje na stołach. Roślina ta najlepiej czuje się w półcieniu i potrzebuje dużo wody — podłoże nigdy nie powinno być całkowicie suche.

6. Alokazja

Jeśli nazwa alokazja wydaje ci się znajoma, być może dzieje się tak dlatego, że wciąż myślisz o kolokazji. Rośliny te mają nie tylko podobne nazwy, ale także wiele innych cech, takich jak pachnące, wyjątkowo duże zielone liście. Istnieje jednak pewna zauważalna różnica: „uszy słonia” alokazji są skierowane ku niebu, podczas gdy uszy ich kuzynów skierowane są ku ziemi. Alokazja – czasami nazywana gigantycznym taro – jest również mniej tolerancyjna na zimno. Za to jest łatwiejsza w pielęgnacji. Ma między innymi większą tolerancję na brak wody. Można powiedzieć, że jest to dobra roślina doniczkowa dla zapominalskich.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.