Monstera – roślina z dziurawymi liśćmi. Ten sezon należy do niej

Monstera to roślina niezwykle charakterystyczna o dużych, ciemnozielonych liściach z łatwymi do rozpoznania wycięciami i dziurami. Wygląda egzotycznie i właśnie przeżywa swój moment sławy. Monstera pojawia się nie tylko w naszych domach i biurach, ale także na tapetach, grafikach i niezliczonej liczbie akcesoriów domowych.

 

Eksplozja popularności monstery nie dziwi. Jest to roślina bardzo efektowna. Może zastąpić we wnętrzu najbardziej wyrafinowaną ozdobę, a jej łatwo rozpoznawalne liście to idealny motyw dekoracyjny. Do tego świetnie łączy się z innym szalenie popularnym trendem – modą na vintage. We wnętrzach w stylistyce retro monstera wygląda najlepiej. Zacznijmy jednak od kilku faktów.

Monstera dziurawa

Monstera – to rodzaj pnączy wywodzący się z Ameryk Środkowej i Południowej. W domach hoduje się przeważnie monsterę dziurawą, która jest wyjątkowo łatwa w uprawie – lubi ciemne i półciemne miejsca i najlepiej czuje się w średnich temperaturach. Potrzebuje jednak dużej ilości przestrzeni. W domowych warunkach jej liście mogą osiągać nawet 60 cm długości. Potrzebne będą zatem sporo miejsca i duża donica. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli macie małą monsterę, sporo czasu upłynie zanim zajmie połowę pokoju. Roślina ta bowiem rośnie powoli, za to jest długowieczna.

fot. Etsy

Monstera w domu

Monstera nie zawsze stała na szczytach roślinnych list przebojów. Od pewnego czasu jednak obserwujemy prawdziwą eksplozję jej popularności. Pojawia się dosłownie wszędzie. Króluje w modnych mieszkaniach i biurach. Z kolei artyści i designerzy zainspirowani jej sugestywnymi kształtami powielają i przetwarzają liście monstery. Monstera pojawia się na grafikach, meblach, tapetach, naklejkach ściennych i w końcu na różnorodnych dekoracjach. Poniżej kilka przykładów, jak wprowadzić do wnętrza najmodniejszą roślinę sezonu, choć mam nadzieję, że ten trend przetrwa znacznie dłużej.

 

fot. Photowall

fot. Jumanjii/Etsy

fot. BoConcept

fot. Maisonique

fot. Lemon Ducky

fot. Etsy

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Inspiracje z motywem monstera - Testaworld - Blog lifestylowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.