Industrialne dodatki do domu. Wykreuj własny loft

Jakie dodatki pasują do stylu industrialnego? Najlepiej się sprawdzą metalowe lampy, kosze, jak i przedmioty ze starego drewna, ale na tym nie koniec. W industrialnych wnętrzach mogą też zaistnieć tkaniny, ważne jednak, żeby miały odpowiedni kolor oraz fakturę. Zobacz najciekawsze industrialne dodatki do domu.

Industrialne dodatki do wnętrz fot. kadr z filmu „Miłość i inne używki”

Styl industrialny od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest surowy, ceni sobie autentyzm, nie lubi sztucznych materiałów i woli rzeczy vintage od ultranowoczesnych. Choć narodził w starych budynkach fabrycznych i magazynowych, to wnętrza w tym stylu można urządzić także w zwykłym mieszkaniu. Prawdą jest jednak, że industrialna estetyka lubi otwarte przestrzenie, duże okna, wysoko osadzone sufity i sporą ilość naturalnego światła. Ale nawet, jeśli dysponujesz mieszkankiem w bloku, także możesz do niego wprowadzić elementy stylu industrialnego. Wówczas najlepiej je przemycić w postaci dodatków.

Przeczytaj także: Zegar na ścianie w nowoczesnej aranżacji




Lamy w stylu industrialnym

W industrialnych wnętrzach szczególnie ważne są lampy. Pamiętajmy, że styl ten narodził się w wielkich, otwartych przestrzeniach pofabrycznych. Odpowiednie ich oświetlenie wcale nie było prostą sprawą. Przeważnie wykorzystywano do tego lampy przemysłowe, które często miały formę dużej żarówki osłoniętej drucianą kratką bądź samej żarówki. Popularne były też metalowe lampy. To dziedzictwo przetrwało do dziś. Odsłonięte źródło światła, widoczne kable, jak i metalowe abażury to znak rozpoznawczy industrialnych lamp.

Przeczytaj także: Zasady stylu industrialnego w urządzaniu wnętrz

Obok oświetlenia sufitowego konieczne są także lampy stojące, zarówno podłogowe jak i stołowe. Tutaj zasada jest ta sama – powinny to być lampy metalowe, o bardziej „technicznym” niż dekoracyjnym charakterze. Mile widziane są lampy rodem z zakładów rzemieślniczych, albo z biurka architekta.

Dekoracje w stylu industrialnym

Jeśli we wnętrzach w stylu industrialnym pojawiają się dekoracje, zazwyczaj są wykonane z metalu, drutu, betonu i starego bądź postarzanego drewna. Oczywiście mogą być odstępstwa od tej reguły. Dość popularną ozdobą są druciane kosze i koszyczki, którym często nadaje się funkcje użytkowe. Często pojawiają się też metalowe tablice, koła rowerowe jako motyw dekoracyjne i inne tym podobne obiekty. Ważne, żeby wszystko wyglądało na już używane, najlepiej w warsztacie samochodowym. Gdy nie mamy autentycznych industrialnych sprzętów do dekoracji, można się posłużyć elementami stylizowanymi, np. tapetą imitująca fakturę betonu.

Tkaniny do industrialnych wnętrz

Pierwotnie wnętrza industrialne wiały chłodem. Niewiele miały wspólnego z ciepłem domowego ogniska. Współcześnie jednak już nikomu takie zimne przestrzenie nie sprawiają przyjemności. Dlatego zaczęliśmy do nich wprowadzać tkaniny, mające za zadanie ocieplenie nieco wnętrza. Przy czym nie mogły to być jakiekolwiek tkaniny. Wciąż powinny wpisywać się w industrialną estetykę. Przeważnie wystarczy, jeśli poduszka czy koc mają wyrazistą fakturę i są z matowego materiału – połysk nie wchodzi w grę. Co do kolorystyki, to najlepiej postawić na szarości, stonowane beże, wszelkie kolory ziemi, jak rdzawy odcień brązu. Jednak można też wybrać inne barwy (poza neonowymi), które nieco ożywią aranżację.

Oczywiście powyższe propozycje nie wyczerpują możliwości. Należy pamiętać, że styl industrialny ma w sobie eklektyczny rys, dlatego wiele dodatków pasuje do tego typu wnętrz. Wiele zależy od indywidualnych upodobań.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.