Łóżko kontynentalne, czyli jakie? Jak wygląda i gdzie pasuje?

Łóżko kontynentalne to znakomita podstawa każdej sypialni. Jest synonimem wygody i stylu. Czym dokładnie się charakteryzuje i do jakich wnętrz pasuje najbardziej? Wszystko, co warto wiedzieć o łóżkach kontynentalnych i sypialniach, do których pasują.

łóżko kontynentalnefot. Heavens

Ten typ łóżka cieszy się od dłuższego czasu dużą popularnością. Jest wyjątkowo wygodny i dostępny w różnych stylach. Niektórzy nazywają je nawet hotelowym, bo właśnie obiekty hotelowe, ze względu na wysoki standard upodobały je sobie w szczególności. Warto pójść za ich przykładem, żeby zyskać najwyższy możliwy komfort snu.Jak dokładnie wygląda łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne to przede wszystkim model, w którym materac jest zawieszony dość wysoko nad poziomem podłogi. Jest to łóżko tapicerowane na nóżkach z drewnianą skrzynią. Skrzynia jest wypełniona sprężynami bonellowymi obłożonymi materiałem izolującym. Całość tworzy tzw. boxspring, czyli „skrzynię ze sprężynami”. Ma ona podtrzymywać materac. W takich łóżkach stosuje się materace sprężynowo-kieszeniowy, ale ostatecznie można wprowadzić dowolny. Co istotne skrzynia i boki materaca są tapicerowane tą samą tkaniną, co zapewnia im spójność stylistyczną. Obicie można dobierać indywidualnie.

Kolejne elementy tego łóżka to zagłówek, również tapicerowany tym samym materiałem Jego kształt może być prosty jak i zaokrąglony, a szerokość równa szerokości łóżka bądź szersza. Często to właśnie zagłówki są najbardziej efektownymi elementami tych łóżek i przesądzają o całkowitym wyglądzie i charakterze.

W niektórych modelach pojawia się również tapicerowany szczyt dolny. Zazwyczaj jest on dużo niższy od wezgłowia. Jego obecność nie jest jednak obowiązkowa. Niektóre łóżka mają także silnik elektryczny do sterowania. Pozwala on na zmianę pozycji materaca i dostosowanie go do pozycji ciała, co jest wygodne szczególnie dla osób starszych i z problemami ruchowymi.

łóżko kontynentalnefot. Jensen

Zalety łóżek kontynentalnych

Konstrukcja łóżka, jego wysokość i obicie przesadzają o wyjątkowym komforcie dla użytkownika. Zdecydowana większość posiadaczy zgodnie przyznaje, że są to łóżka szalenie wygodne. Wysoko zawieszony materac ułatwia wstawanie z niego i przyjęcie pozycji pionowej, co szczególnie sprzyja osobom starszym, ale oczywiście nie tylko.

W sprzedaży są zarówno łóżka kontynentalne jedno- i dwuosobowe, przy czym często te drugie są złożone z dwóch jednoosobowych, które są połączone wezgłowiem. Ma to swoje zalety. Gdy łóżko ma dodatkowo silnik elektryczny, każda z osób może sobie ustawić indywidualnie pozycję materaca. Obie osoby mogą zatem liczyć na komfortowy wypoczynek.

Łóżka kontynentalne mają dość uniwersalny charakter, co sprawia, że pasują do sypialni urządzonych w różnych stylach. Zresztą na rynku można znaleźć je w rozmaitych odsłonach od nowoczesnych po stylizowane. Łatwo więc dobrać coś pasującego do własnego wnętrza. Warto jednak mieć w pamięci, że łóżka te są dość masywne w wyrazie, o czym przesądza duża i wysoka skrzynia, a do tego tapicerowana, co zawsze dodaje wizualnie masywności. Dlatego łóżka kontynentalne najlepiej się sprawdzają w większych i jasnych sypialniach.

fot. Hypnos Beds

fot. Hypnos Beds

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *