Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.
14 Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.
Film „Dogman”
14 września do kin trafia francusko-włoski dramat, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem na festiwalu w Cannes. Zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską oraz nagrodę specjalną. Brał też udział w konkursie głównym. Już samo to stanowi znakomitą rekomendację. „Dogman” opowiada historię Marcello, który jest miejscowym psim fryzjerem. Jest wyjątkowo łagodnym człowiekiem, który nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.
Warsaw by Art 2018
Warsaw by Art powstał z inicjatywy właścicieli i kuratorów warszawskich galerii sztuki. Biorą w nim udział zarówno galerie prywatne jak i te o charakterze społecznym, a także instytucje związane z życiem kulturalnym stolicy. Celem wydarzenia jest promocją sztuki współczesnej. Podczas weekendu 21-23 września 2018 wszystkie galerie biorące udział w akcji otwarte będę w godzinach 11-21. Każda z nich oprócz wystaw zaoferuje gościom spotkania z artystami, kuratorami i właścicielami, a także wydarzenia specjalne, takie jak: wernisaże, happeningi, pokazy, projekcje filmów, dyskusje panelowe. To będzie weekend pełen sztuki i obfitujące w artystyczno-kulturalne przeżycia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Książka „Architektura w Polsce 1945-1989”
Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły. Jest to najdokładniejsze opracowanie o architekturze tego jakże nieodległego okresu. Książka została wydana przez Centrum Architektury we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.
II Warszawski Festiwal Kulinarny „Królewski stół”
Nadchodzący weekend zapowiada się wyjątkowo smakowicie. Warszawski Festiwal Kulinarny będzie miał swoją drugą odsłonę. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Królewski stół”. Stąd też tłem dla kulinarnych doznań będzie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Plaża Wilanów. Festiwal będzie promować idee związane z równoważonym rozwojem, bezpieczeństwem żywnościowym i sprawiedliwym handlem. Celem organizatorów jest promocja zdrowej, tradycyjnej i regionalnej żywności. W czasie wydarzenia zaprezentują się najlepsi polscy producenci, artyści i rzemieślnicy, twórcy pysznego jedzenia i designu. II edycja przyczyni się do poszerzenia wiedzy dotyczącej kulinarnych korzeni kuchni polskiej, a także warszawskiej. Zostaną odkryte tajemnice królewskiego stołu oraz Warszawy 20-lecia międzywojennego. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Targi „Niech żyje rzemiosło”
Dziś rzemiosło nie kojarzy się już z przeszłością i wymierającymi zawodami. W ciągu kilku ostatnich lat rynek kreatywnych mikrobiznesów zapełnił się nowymi markami, które czerpią z tradycji i proponują nowoczesny design. Czas więc na wydarzenie, które skupi wystawców młodego i starszego pokolenia. „Niech żyje rzemiosło” to targi, podczas których będzie można obejrzeć i kupić produkty najbardziej interesujących rzemieślniczych marek tworzących ceramikę, biżuterię, meble, skórzane akcesoria, ubrania czy wyroby papiernicze. Na tym nie koniec. Przez cały dzień w sali kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbywać się będą spotkania i dyskusje. Zaplanowano też warsztaty ceramiczne, krawieckie i hafciarskie. W dniu wydarzenia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Jazz Art Fashion Festival
IV edycja Jazz Art Fashion Festival w Katowicach łączy w sobie wiele dziedzin – od sztuki, przez modę, po muzykę. Producentem oraz współorganizatorem imprezy jest agencja One Media Group która poprzez wydarzenie pragnie stworzyć innowacyjny cykl wydarzeń, który wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom oraz publiczności która swoją ofertę dedykuje grupie Premium. W programie Jazz Art Fashion Festival znajdziemy m.in.: strefę Art&Design by GUST GUST – czyli ponad 40 niezależnych, polskich marek oraz projektantów, panele dyskusyjne z udziałem uznanych polskich designerów, muzyków i projektantów mody, koncerty, pokaz mody, aukcję charytatywną i wiele więcej. Wszystko to w dniach 22-23 września w Katowicach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.