Warte uwagi #16. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Tajemnice Silver Lake”

Najnowszy film Davida Roberta Mitchella to kryminał pełen odniesień do kultury popularnej. Jego akcja rozgrywa się w Los Angeles, a głównym bohaterem jest bezrobotny Sam (Andrew Garfield). Chłopak marzy o wartościowym życiu, ale poprzestaje na grach komputerowych. Z dość bezbarwnej codzienności, wyrywa go tajemnicze zniknięcie atrakcyjnej dziewczyny z sąsiedztwa. Sam zamienia się w detektywa, a na trop zbrodni naprowadzają go informacje zakodowane na starych VHS-ach, hollywoodzkie lokacje, znaki na ścianach, piosenki i komiksy. Sprawa się bardziej skomplikowana niż się wydaje i dotyczy również kilku znanych osób.

fot. Gutek Film

Serial „Wariat”

Nowy serial Netflixa z Emmą Stone i Jonahem Hillem to historia dwojga nieznajomych, którzy biorą udział  w tajemniczym badaniu farmaceutycznym. Nowy lek ma być remedium na wszelkie problemy psychologiczne i psychiatryczne, i to bez efektów ubocznych. Żeby t jednak potwierdzić konieczne są badania na ludziach. Annie i Owen zgłaszają się wraz z grupą innych ludzi jako ochotnicy. Mają nadzieję, że cudowny lek pomoże rozwiązać także ich życiowe problemy. Szybko się jednak okazuje, że specyfik wywołuje pewne działania niepożądane. W pewnym momencie badanie wymyka się spod kontroli.

fot. mat. prasowe

TISZ. Festiwal Żydowskiego Jedzenia

To pierwsza odsłona wydarzenia organizowanego przez warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tisz – w tradycji żydowskiej to radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole. Festiwal ma na celu pokazanie współczesnej odsłony kulinarnej tradycji. W programie wydarzenia znalazły się spacery, warsztaty, debaty, projekcje filmowe i w końcu wielkie ucztowanie. Pierwsza odsłona Festiwalu upłynie pod znakiem żydowskiej kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. A wszystko to za sprawą Fani Lewando, która była właścicielką lubianej przez przedwojenną bohemę restauracji w Wilnie. Tisz odbędzie się w dniach 26-30 września. Więcej informacji na stronie: www.polin.pl

fot. mat. prasowe

5. Kino Dzieci Festiwal Filmowy

Po raz piąty we wrześniu odbędzie się filmowe święto dla młodych widzów. Festiwal odbędzie się w dniach 22-30 września w 21 miastach w Polsce pod hasłem „Ku nowej przygodzie”. W programie w Warszawie i Wrocławiu projekcje 130 filmów, sekcja kina indyjskiego, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, a w całej Polsce 8 tytułów z Konkursu głównego. Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. W 21 miastach pokazane zostaną filmy dla dzieci w wieku 4-12 lat. Więcej informacji na stronie: kinodzieci.pl
fot. mat. prasowe

Książka „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”

„Mecenas”, „filantrop”, „magnetyczna osobowość”, „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin, o którym polskie archiwa uparcie milczą? Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

fot. mat. promocyjne

Wielka Uczta Warszawska

W dniach 22-23 września odbędzie się pierwsza edycja Wielkiej Uczty. W Centrum Praskim Koneser będzie można zasiąść przy wspólnym stole i kosztować, próbować, pić, biesiadować. Jest to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Nowa formuła spędzania czasu przy jedzeniu, znana doskonale w europejskich miastach, nareszcie zawitała do Warszawy. W menu Wielkiej Uczty znajdą się najlepsze specjały. Będzie można spróbować kultowych pozycji ulubionych warszawskich lokali gastronomicznych, kupić świeże produkty na wynos, wypić najlepsze trunki. Wstęp od 12.00 do 22.00, bezpłatny. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

mat. prasowe

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.