Toskania w filmach. Produkcje, które rozsławiły włoski region

Toskania wielokrotnie pojawiała się w filmach i pojawia nadal. To w końcu jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych regionów Włoch. Do jego popularności wśród turystów niewątpliwie przyczyniły się właśnie produkcje filmowe, które rozsławiły tę krainę. Dzięki nim utrwalił się sielski obraz Toskanii. Poznajcie najważniejsze z nich.

Toskania w filmachfot. Public Domain/Licencja CC0

Toskania to włoski region, który występuje w filmach wyjątkowo często. Wynika to z jego malowniczego, a jednocześnie łatwo dostępnego położenia. Toskania jest zlokalizowana w środkowych Włoszech w Apeninach, a do tego ma szeroki dostęp do morza. Stolicą regionu jest pełna architektonicznych skarbów Florencja. Takie położenie jest gwarancją pięknych i różnorodnych krajobrazów usianych starą, kamienną architekturą. Do tego tutaj jest jeden z najbardziej znanych ośrodków winiarskich we Włoszech – Chianti. Czy można chcieć czegoś więcej? To wszystko sprawia, że od lat Toskania jest chętnie odwiedzana przez turystów. Upodobali ją sobie ludzie, którzy poszukują tej niegdysiejszej włoskiej atmosfery, pełnej spokoju, natury i dobrego jedzenia. Jednak to dopiero filmy sprawiły, że region ten stał się aż tak popularny jak obecnie.

Toskanię na plan zdjęciowy wybierają nie tylko włoscy reżyserzy. Polubili ją także twórcy filmowi z innych zakątków Europy, w szczególności Wielkiej Brytanii. Chętnie też do włoskich krajobrazów dowołują się Amerykanie. W hollywoodzkich filmach dość często bohaterowie marzą o podróży albo do Toskanii, albo do francuskiej Prowansji. Poznajcie pięć filmów, które najbardziej przyczyniły się do popularności tego włoskiego regionu.

Przeczytaj także: TOP 12: Filmy osadzone we Włoszech. Poczuj się jak na włoskich wakacjach

5 najlepszych filmów z Toskanią w tle


5. Gladiator (2000)


Toskania w filmach. GladiatorToskania w filmach. GladiatorKtóż z nas nie zna „Gladiatora” i słynnej roli Russella Crowe’a? Film jest osadzony w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Większość akcji tego kostiumowego dramatu rozgrywa się w Rzymie. Jednak wiele ważnych scen ma też miejsce w Toskanii właśnie. Region ten dla tytułowego gladiatora, czyli generała Maximusa jawi się jako miejsce spokojne i piękne. To właśnie tam mieszkał z rodziną, zanim została ona brutalnie zamordowana, a jego posiadłość spalona. Często wraca do tego miejsca myślami, by w końcu powrócić tam symbolicznie, już po śmierci, niczym do raju. Ten film umocnił mit Toskanii, jako rajskiej krainy, pełnej żyznej ziemi, słońca i piękna natury.



4. Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, 1996)


Toskania w filmach. Ukryte pragnieniaToskania w filmach. Ukryte pragnieniaBernardo Bertolucci kreśli w swoim filmie nieco inny obraz Toskanii. Dla niego jest to kraina artystów, nieskrępowanej wolności i przyjemności cielesnych. Główną bohaterką „Ukrytych pragnień” jest młoda Lucy, która wyrusza do włoskiego miasteczka w poszukiwaniu biologicznego ojca i poznanego kilka lat wcześniej chłopaka. Znajduje ich obu i trafia do środowiska artystycznej bohemy. Swobodna, nieśpieszna atmosfera odpowiada dziewczynie, która doznaje swoich pierwszych kontaktów seksualnych. Z pewnością wielu młodych ludzi tak widziało by swoje pierwsze niezależnie spędzone lato. Wszystko to oczywiście w asyście wyjątkowych toskańskich krajobrazów.




3. Zapiski z Toskanii (Copie conforme, 2010)


Toskania w filmach - zapiski z toskanii

Toskania w filmach. Zapiski z ToskaniiJuż sam tytuł tego filmu zdradza miejsce akcji. Bohaterami opowieści o związkach są właścicielka lokalnego sklepiku z antykami i brytyjski pisarz promujący swoją najnowszą książkę. Dopiero co się poznają, a już właścicielka kawiarni omyłkowo bierze ich za małżeństwo. To staje się impulsem do głębokich rozmów, często dwuznacznych i specyficznych gierek. Z czasem trudno się połapać, czy przypadkiem jednak nie są parą z wieloletnim stażem. Cała ta rozgrywka ma miejsce w toskańskim mieście pełnym małych zaułków i kamiennych budynków. Należy pamiętać, że Toskania to nie tylko natura, ale i wielowiekowa kultura zaklęta w tylko z pozoru sennych miasteczkach.




2. Pokój z widokiem (A Room with a View, 1985)


Toskania w filmach. Pokój z widokiemToskania w filmach. Pokój z widokiemTo film kostiumowy, w którym młoda Angielka z dobrego domu odbywa pierwszą w życiu podróż do Włoch. Młodzi arystokraci z całej Europy często byli wysyłania na takie wyprawy, co było ważną częścią ich kulturalnej edukacji. Dla naszej bohaterki będzie to prawdziwa szkoła życia. W Toskanii spotka ją bowiem uczucie, ale i zbrodnia. Wraz z przystojnym towarzyszem będzie świadkiem morderstwa. Te wydarzenia na zawsze zmieniają dziewczynę, która szybko staje się dojrzałą kobietą. Gdy powróci do Anglii przeżycia z włoskiej wyprawy nie będą jej opuszczać i dalej będą wpływać na jej losy.



1. Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun, 2003)


Toskania w filmach. Pod słońcem ToskaniiToskania w filmach. Pod słońcem Toskanii

W końcu film, którego w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. To on spowodował, że Toskania zaczęła być postrzegana jako miejsce, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Diane Lane wcieliła się we Frances, która po rozwodzie udała się na wycieczkę do Włoch. W czasie autokarowego zwiedzania Toskanii zobaczyła stary dom. Wówczas podjęła tyle nagłą, co emocjonalną decyzję. Postanowiła kupić zaniedbane domostwo i zacząć nowe życie. Po drodze nie zabrakło trudności i przeciwności losu, ale w końcu Frances odnalazła spokój ducha. To inspirująca opowieść dla zagubionych dusz i afirmacja Toskanii.




About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.