Tulipany w wazonie – co zrobić, żeby stały długo i ładnie się prezentowały?

Co zrobić, żeby tulipany w wazonie wyglądały ładnie i długo wytrzymały? Jest na to kilka prostych sposobów. Warto je przypomnieć właśnie teraz, kiedy sezon na tulipany jest w rozkwicie. Dzięki tym wskazówkom kwiaty w wazonie będą długo cieszyć oko i upiększać mieszkanie.

Tulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stały 

W lutym i marcu na ulicach zaczyna roić się od tulipanów. Szczególne pięć minut popularności przeżywają podczas Dnia Kobiet wypadającego 8 marca. Wówczas wielu mężczyzn kupuje właśnie tulipany dla bliskich ich sercu kobiet. Nie ma nic piękniejszego niż świeży bukiet kwiatów w wazonie. Jednak tulipany mają to do siebie, że potrafią szybko stracić ową świeżość. Co zatem zrobić, żeby tulipany w wazonie przetrwały jak najdłużej i pięknie się prezentowały? Poznajcie moje patenty.

Przeczytaj także: Bieżnik na stół czy obrus – na co się zdecydować?


Tulipany w wazonie – kilka zasad

Sprawienie, żeby tulipany w wazonie stały jak najdłużej to jedno, a drugie to ich ładna ekspozycja. Zajmijmy się najpierw pierwszym zagadnieniem. Oto kilka podstawowych zasad dbania o tulipany w wazonie, które przedłużą ich żywot:

  • Wodę w wazonie należy zmieniać codziennie.
  • Tulipany nie lubią zbyt dużej ilości wody. Najlepiej, jeśli zanurzone są tylko końcówki.
  • Warto do wody dodać odrobinę cukru, pomaga to przedłużyć świeżość kwiatów.
  • Dolne liście warto oberwać, bo mają skłonność do gnicia.
  • Końcówki tulipanów należy obciąć pod kątem 45 stopni. Zwiększa to powierzchnię chłonięcia wody.
  • Nie wstawiaj tulipanów do wazonu z innymi kwiatami.
  • Nie stawiaj kwiatów w nasłonecznionym miejscu. Tulipany nie lubią też zimna.

Zobacz, jak przycinać tulipany. Najlepiej robić to ostrym nożem. Nie powinno się ciąć kwiatów nożyczkami, bo miażdżę one łodygę. Łodyżkę przycinamy pod kątem 45 stopni zdecydowanym ruchem.

Tulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stałyTulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stały

Tulipany w wazonie – co zrobić, żeby dobrze się prezentowały

Gdy już zadbamy o przedłużenie świeżości kwiatów, warto zadbać o ich ładną ekspozycję w wazonie. W szerokich naczyniach tulipany mają tendencję do opadania na boki, przez co aranżacja jest nieładna i nawet przy dużej liczbie kwiatów bukiet wygląda na rzadki i oklapnięty. Ja mam dość szeroki wazon od marki Krosno. Bardzo go lubię, jednak kwiaty w nim brzydko rozchodzą się na boki. Mam na szczęście prostą sztuczkę stosowaną przez profesjonalnych florystów, która pomogą wykreować ładny i równomierny bukiet w wazonie.

Do efektownego ułożenia kwiatów potrzebna jest przeźroczysta taśma klejąca. Należy z niej wykleić kratkę na szczycie wazonu. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak to powinno wyglądać.

Tulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stały

Tulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stały

W takiej siatce z taśmy należy rozłożyć kwiaty. Zyskujemy wówczas nad nimi pełną kontrolę. Bukiet wydaje się pełny i ładnie zaaranżowany.

Tulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stałyTulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stałyTulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stałyTulipany w wazonie, - co zrobić, żeby długo stały

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.