Jeśli suszone kwiaty w domu kojarzą ci się z czymś staroświeckim i obciachowym, czas zweryfikować poglądy. Po wielkiej metamorfozie wracają w wielkim stylu. Teraz suszone kwiaty w domu są nie tylko modne, ale wręcz pożądane. Zobacz, jak wprowadzić je do aranżacji wnętrza.

Suszone kwiaty kiedyś w domach były czymś niemal powszechnym. Zatrzymywano dzięki nim lato we wnętrzach, a także wspomnienia rocznic czy miłosnych uniesień. Z czasem zaczęto jednak je postrzegać jako coś staroświeckiego, zbierającego kurz i nieprzystającego do nowoczesności. Teraz jednak to się radykalnie zmieniło.
Na nowo doceniliśmy urok suszonych kwiatów, ich bezpretensjonalność, naturalność, dyskretny romantyzm i styl. Nic dziwnego, że suszone kwiaty i rośliny to obecnie jedna z najmodniejszych dekoracji wnętrz, szczególnie tych nowoczesnych. Rośliny możemy suszyć samodzielnie albo kupić je już ususzone.
Przeczytaj także: Trawa pampasowa do wnętrz. Gdzie kupić, jak wyeksponować?
Suszone kwiaty: jakie są modne?
O tym, że suszone kwiaty i rośliny są znów modne można się przekonać zaglądając na Instagram, Pinterest czy inne platformy społecznościowe. Tam aż roi się od suszonych traw i kwiatów. Wydaje się wręcz, ze wyparły jeszcze do niedawna dominujące monstery, paprocie i sukulenty.
Zgodnie z najnowszymi trendami, dobrze jest się zdecydować na jeden gatunek roślin i starannie je wkomponować w wystrój, zgodnie z zasadą umiaru. Najmodniejsze są suszone liście eukaliptusa, trawy (szczególnie trawa pampasowa), hortensja, lawenda i osty. Doskonale wpisują się one we wnętrza tak nowoczesne, jak i inspirowane estetyką skandynawską czy japońską. Mniejszym uznaniem cieszą się suszone kwiaty polne, różne, czy liście pospolitych gatunków drzew. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie zdyskredytowane. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim je umieścimy i sposób wyeksponowania.

Suszone kwiaty, traw ozdobnych, pampasowych wprowadza do pomieszczenia kojący nastrój, harmonię i spokój. Warto też zwrócić uwagę, że wszelkie suszki mają zazwyczaj jasne, naturalne odcienie, utrzymane w beżowej tonacji. Dzięki temu idealnie pasuję do nowoczesnych wnętrz, w których taka kolorystyka jest obecnie szalenie modna.
Jak samodzielnie ususzyć kwiaty?
Choć prościej jest kupić już ususzone kwiaty czy rośliny, zawsze warto spróbować ususzyć je samodzielnie. Nie jest to skomplikowane – wymaga jedynie nieco cierpliwości. Kwiaty należy suszyć, gdy są świeże lub jeszcze nierozwinięte. Tylko wówczas uda nam się utrzymać ich strukturę. W przypadku traw, najlepiej suszyć je przed kwitnięciem. Należy tez pamiętać, żeby nie suszyć roślin w pełnym słońcu.

Najpopularniejsza metodą suszenia roślin, jest metoda zielarska. Oznacza to, że należy zawiesić wybrane rośliny na 2-3 tygodnie kwiatostanem w dół w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu. Przed zawieszeniem dobrze jest usunąć nadmiar liści. Tak suszy się lawendę, wrzosy czy róże.
Niektóry rośliny suszy się ustawiając je kwiatostanem do góry, chodzi tu przede wszystkim o hortensje, trawy o sztywnych pędach, czosnek ozdobny, krwawnik, pałki. Wówczas należy je ustawić w naczyniu z niewielką ilością wody. Proces ten jest długotrwały, ale wart zachodu.
Niecierpliwi mogą spróbować zasuszyć kwiaty z pomocą mikrofalówki. Należy kwiat całkowicie zanurzyć w naczyniu w piasku kwarcowym i wstawić na kilka minut do mikrofalówki. W ten sposób można szybko zasuszyć pojedyncze kwiaty. metoda ta natomiast nie sprawdzi się w przypadku bukietów. tutaj jesteśmy skazani na czasochłonną metodę zielarską.
DOBRA RADA. Po zasuszeniu roślin warto je spryskać bezzapachowym lakierem do włosów. Ten prosty trik przedłuży ich trwałość i zapobiegnie odpadanie pojedynczych płatków czy liści.

Jak wyeksponować suszone kwiaty we wnętrzu?
Suszone kwiaty to doskonałe narzędzie w dekoracji wnętrz. Żeby jednak prezentowały się nowocześnie, warto poznać kilka sprawdzonych tricków:
- Nigdy nie stawiają suszonego bukietu jako dekoracji stołu w jadalni lub kuchni. W tych miejscach niepodzielnie królują żywe kwiaty i tak powinno zostać.
- Do wyeksponowania suszów wybieraj proste wazony, kosze i naczynia ze szkła, ceramiki, wikliny czy innych naturalnych materiałów. Unikaj naczyń o awangardowych formach – łatwo wówczas o rozdźwięk stylistyczny.
- Nie dekoruj całego mieszkania suszonymi roślinami. Wybierz tylko kilka miejsc, w których będą się najlepiej prezentować. Może to być komoda, konsolka, narożnik pokoju etc. Pamiętaj, że susze są delikatne, nie powinny więc stać w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
- Wysokie suszone trawy najlepiej umieścić w wysokim wazonie i ustawić na podłodze.
- Unikaj wieszania suszonych roślin na ścianach i do dołu kwiatostanem. Wyeksponowane w ten sposób nie pasują do nowoczesnych wnętrz.
- Nie stawiaj suszonych roślin obok żywych.
- Kompozycje z suszonych roślin świetnie komponują się z: wikliną, trawą morską, drewnem, rattanem, ceramiką, gliną, puszystymi dywanami. Dobrze wypadają w jasnych, neutralnych wnętrzach, jak i ciemnych.
Nade wszystko warto pamiętać o umiarze i zachowaniu odpowiednich proporcji. Wówczas suszone kwiaty, trawy i rośliny staną się prawdziwą ozdobą wnętrza.



