POZNAJ NOMINOWANYCH DO OSCARA W KATEGORII NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Finał oscarowej rozgrywki coraz bliżej. Z tej okazji prezentujemy nominowanych do statuetki w kategorii Najlepsza scenografia. O Oscara rywalizuje ze sobą pięć filmów: „Grand Budapest Hotel”, „Gra tajemnic”, „Interstellar”, „Mr. Turner” i „Tajemnice lasu”. Zobacz kto ma największą szansę na wygraną.

collage

Choć tradycyjnie w oscarowej rozgrywce najwięcej uwagi publiczności i prasy przyciągają kategorie Najlepszy film, Najlepszy reżyser oraz kategorie aktorskie, to tutaj przyjrzymy się bliżej scenografii. To w końcu ona wielokrotnie przesądza o wizualnej sile oddziaływania filmu.

W zeszłym roku laureatem w tej kategorii została Catherine Martin za dekoracje do produkcji „WIELKI GATSBY” w reżyserii Baza Luhrmanna. Akademia doceniła rozmach, kompleksowe podejście do kreowania filmowego świata, przywiązanie do detalu oraz zgrabne połączenie z technikami komputerowymi. Wydaje się, że te same kryteria będą decydować w tym roku. Spośród piątki nominowanych tytułów na faworyta wyrasta „GRAND BUDAPEST HOTEL”, który dotychczas za scenografię zdobył nagrody BAFTA, Critics’ Choice, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles i przede wszystkim Amerykańskiej Gildii Scenografów. A wybory tego ostatniego ciała, często pokrywają się z wyborami akademików. Jednak bukmacherzy nie przekreślają szans „Interstellera”, argumentując, że już dawno w tej kategorii nie triumfował film science-fiction. Wiele osób stawia także na „Tajemnice lasu”.  Niezależnie od tytułu największe szanse na wygraną ma Anna Pinnock, autorka scenografii zarówno do ostatniego z wymienionych obrazów jak i „Grand Budapest Hotelu”. Odkładając jednak spekulacje na bok, poniżej krótka prezentacja nominowanych.

 

GRA TAJEMNIC, Maria Djurkovic

Film przenosi nas do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. Scenografia niezwykle wiernie oddaje tamte czasy. Największym wyzwaniem dla twórców było stworzenie maszyny, który odszyfrowała kod Enigmy. Uwagę zwraca także pokazane w końcowej części filmu mieszkanie Alana Turinga, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch.

Gra tajemnic, film, scenografia Gra tajemnic, film, scenografia

GRAND BUDAPEST HOTEL, Adam Stockhausen, Anna Pinnock

Drobiazgowo wykreowany świat w tym filmie posiada niegdysiejszy czar i urok. Jego centrum stanowi tytułowy hotel stworzony w opuszczonym domu towarowym tuż przy polskiej granicy. Perfekcyjna realizacja to w dużej mierze zasługa reżysera Wesa Andersona, który z wykształcenia jest architektem.

Grand Budapest Hotel, film, scenografiaGrand Budapest Hotel, film, scenografia

INTERSTELLAR, Nathan Crowley, Gary Fettis, Paul Healey

Jedyny obraz scince-fiction w zestawieniu. Twórcy obficie posiłkowali się technikami komputerowymi. Musieli stworzyć nie tylko świat odległej przyszłości, statek kosmiczny i stację kosmiczną, ale także nie tak bardzo odległy wizerunek Ziemi stojącej u progu naturalnej zagłady. Ten drugi obraz okazał się szczególnie przejmujący.

Interstellar, film, scenografia item5.rendition.slideshowHorizontal.oscar-nominees-set-design-06

MR. TURNER, Suzie Davies, Charlotte Watts

Historyczny film o wybitnym angielskim malarzu rozgrywa się w pierwszej połowie XIX wieku. Scenografia została zaprojektowana z dużą wiernością realiom tamtej epoki. Do tego udało się odtworzyć magiczny świat jednego z najwybitniejszych malarzy doby romantyzmu, który stworzył podwali pod późniejszy impresjonizm.

Mr. Tutner, film, scenografiaMr. Tutner, film, scenografia

TAJEMNICE LASU, Dennis Gassner, Anna Pinnock

Musical Disneya przenosi nas w baśniową, nierealną rzeczywistość. Całe otoczenie odgrywa ogromna rolę w kształtowaniu nastroju i wyrazu filmu. Wizerunek tytułowego lasu jest zarazem tajemniczy, mroczny, jak i wciągający.

Tajemnice lasu, film, scenografiaTajemnice lasu, film, scenografia

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.