Półki i wnęki pod prysznicem. Miejsce na kosmetyki w kabinie prysznicowej

Pod prysznicem potrzebujemy kosmetyków – szamponu, żelu czy chociażby mydła. Tylko gdzie to wszystko postawić? Najlepszym rozwiązaniem są półki i wnęki. Które rozwiązanie lepiej wybrać, żeby cieszyć się wygodą w niewielkiej kabinie prysznicowej? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na przechowywanie kosmetyków pod prysznicem.

Półka pod prysznicem

Fot. Pinterest

Kabiny prysznicowe wyparły z wielu łazienek wanny. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsce w i tak zazwyczaj małych łazienkach, a także przyśpieszają codzienną toaletę w tych zabieganych czasach. Wraz z popularyzacją pryszniców pojawił się jednak problem, gdzie trzymać takie kosmetyki jak szampon, odżywka, żel do mycia czy po prostu mydło. Stawianie ich na brodziku jest nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne. W ciasnej kabinie nie trudno o poślizgniecie się i obicie ciała. Na szczęście producenci wyszli na przeciw naszym potrzebom i oferują szereg półek, koszyczków i mydelniczek przeznaczonych do kabin prysznicowych. Pozwalają one na wygodne i estetyczne zaaranżowanie łazienki i przechowywanie w niej kosmetyków.

Poniżej przegląd kilku rozwiązań na półki pod prysznic.Miejsce na kosmetyki w kabinie prysznicowej

W ofercie wielu sklepów znajdziemy praktyczne półki pod prysznic. Są wśród nich zarówno modele do zawieszania na haczykach bądź śrubach, jak i takie, które nie wymagają montażu, przeznaczone do zawiesza się na kabinie bądź przyczepiane do ściany na przyssawki. Najczęściej wykonane są z metalu lub szkła, rzadziej kamienia lub drewna. Dwa ostatnie muszą być odpowiednio zaimpregnowane, żeby przetrwać w tak mokrym otoczeniu.

Przeczytaj także: Trendy w urządzaniu łazienki 2018. To będzie modne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów półek do kabin prysznicowych są półki narożne. Są one wygodne, gdyż nie zabierają zbyt dużo miejsca i trudno o nie zahaczyć – i tak zazwyczaj znajdują się w „martwej” strefie. Takie półki mogą mieć różne rozmiary i liczbę półek. Często też bardzo ciekawie wyglądają. Lepiej jednak wybrać dyskretny i funkcjonalny design, szczególnie jeśli mamy małą łazienkę. Następnie mamy półki prysznicowe ścienne. Zajmują nieco więcej miejsca (choć też można je zawiesić w samym rogu) i są mniej pojemne. Jednak także znakomicie pełnią swoją funkcję, dobrze się sprawdzają w nieco większych kabinach prysznicowych.

W tej kategorii mamy też mydelniczki prysznicowe. Mogą one być montowane do ściany bądź zawieszane np. na armaturze. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są druciane, na tych o jednolitej podstawie często zbierają się osady i gromadzi woda.

Półka prysznicowaFot. Bonami: Zawieszana półka prysznicowa Future Shower i półka prysznicowa na drzwi kabiny Vine Over

Kolejna możliwość to półki zawieszane na kabinie prysznicowej. Najczęściej mają one formę koszyczków. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, przede wszystkim nie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Do tego zawsze łatwo zmienić miejsce takiej półki. Jest jednak mniej stabilna i może ograniczać otwieranie drzwi kabiny. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób wynajmujących mieszkania. Ostatnia możliwość to półki podwieszane do sufitu. Jest to jednak najmniej praktyczne rozwiązanie. Taka półka jest chybotliwa, a kosmetyki mogą z niej łatwo spaść. Jedynie efekt wizualny może się okazać atrakcyjny, ale tutaj lepiej kierować się funkcjonalnością.

W sklepach znajdziemy jeszcze półki zintegrowane z armaturą, jednak te dostępne są z konkretnymi modelami panela prysznicowego i należy je uwzględnić na wczesnym etapie projektowania łazienki.

Poniżej znajdziesz modele z polskich sklepów (najedź kursorem na wybrany i kliknij):

Półki pod prysznicemFot. IKEA seria Immeln

Półki pod prysznicFot. IKEA: Mydelniczka z serii Immeln i koszyczek Stugvik

Narożna półka trzypoziomowa samoprzylepna Wenko Vacuum-LocFot. Narożna półka trzypoziomowa samoprzylepna Wenko Vacuum-Loc, Bonami

Półka prysznicowa Caddy Fot. Półka prysznicowa Caddy Umbra, Fabryka Form

Półka pod prysznicFot. Półka pod prysznic Bask Caddy Umbra

Półka pod prysznicFot. Wenko: Półka łazienkowa pod prysznic Caddy Premium i narożna półka prysznicowa Wave

Wnęka pod prysznicem

Kosmetyki pod prysznicem można przechowywać na jeszcze jeden sposób: we wnęce w ścianie. Jest to bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie. Jednak trzeba je uwzględnić już na etapie tworzenia projektu łazienki. Można je zaplanować nawet w małych pomieszczeniach, choć zdecydowanie więcej możliwości dają nieco większe łazienki w kreowaniu wnęk. Jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale także dekoracyjne. Wnęk pod prysznicem może być nawet kilka, choć jedna powinna w zupełności wystarczyć. Jej wnętrze można wyróżnić innymi płytkami niż pozostałych ścian. Można nawet ją podświetlić. Możliwości jest naprawdę wiele. Tym prostym zabiegiem warto wykreować ciekawą aranżację łazienki.

Poniżej kilka przykładów wnęk pod prysznicem.

Wnęka na kosmetyki pod prysznicemFot. Pinterest

Wnęka na kosmetyki pod prysznicem Fot. Pinterest

Wnęka na kosmetyki pod prysznicem Fot. Pinterest

Wnęka na kosmetyki pod prysznicemFot. Pinterest

Zobacz jeszcze więcej półek pod prysznic:

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.