Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co roku odwiedza francuską Prowansję. Nie trzeba jednak jechać aż tak daleko, aby móc nacieszyć oczy pięknem tych kwiatów.  Także w Polsce można znaleźć pola lawendowe, które oferują piękne widoki i oszałamiający zapach. Oto one.

Fot. Tanya Kurt/Pixabay

Lawenda to piękna roślina, która wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie w krzewach, a jej atutem są fioletowe kwiaty o unikatowym zapachu. Lawenda ma liczne zastosowania od medycznych, przez kulinarne, po dekoracyjne. Regionem, który na całym świecie słynie z lawendowych pól jest Prowansja. Na południe Francji, co roku ściągają rzesze turystów, aby chłonąć ten niesamowity spektakl natury. A lawenda kwitnie od końca czerwca do połowy lipca. Niektóre gatunki kwitną do sierpnia. Ale szczyt rozwoju kwiatów przypada na początek lipca. To wtedy warto jechać na lawendowe pola. Nie trzeba przy tym ruszać aż do Francji. Także w Polsce można znaleźć lawendowe pola. Nie są one aż tak rozległe, jak te francuskie, ale dają namiastkę Prowansji. Ich zapach nie pozostawia złudzeń – tu rośnie lawenda.

Przeczytaj także: Lawenda. Jak sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła

Gdzie są lawendowe pola w Polsce?

  • Oaza lawendy (www.oazalawendy.pl)

Na czterech hektarach rozpościera się pierwsza plantacja lawendy. Jest jedną z największych w Polsce. Znajduje się w województwie świętokrzyskim, w odległości 60 km od Krakowa. Uprawianych jest tutaj kilka odmian lawendy, przede wszystkim Hidcote i Blue Scent. Na miejscu można podziwiać pola, zorganizować sesję zdjęciową i kupić naturalne olejki eteryczne z lawendy, susz oraz lawendowe bukiety.

Adres: Stara Olszówka 63, 28-330 Wodzisław

  • Pole lawendy (www.lawendowepole.pl)

Te pola znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to miejsce oferujące wiele atrakcji, bo poza samymi polami lawendowymi, które można zwiedzać jest też Lawendowe Muzeum Żywe Lawendowe, warsztaty alchemiczne, sklepik z lawendowymi wyrobami i znacznie więcej. To bardzo klimatyczne miejsce, które jest w stanie zorganizować nawet jogę wśród lawendowych pól. Tutaj można poczuć prawdziwą bliskość z naturą.

Adres: Nowe Kawkowo 11A, 11-042 Jonkowo

  • Lawendowe Zdroje (www.lawendowezdroje.pl)

Kolejna propozycja to miejsce położone ok. 50 km od Poznania (pomiędzy Wrześnią a Gnieznem). Plantacja została założona w 2012 r. Wszystkie znajdujące się na niej rośliny zostały wyhodowane z nasion. Obecnie plantacja zajmuje powierzchnię 1 ha i liczy ok. 17 tys. sadzonek. Można tu spacerować, zorganizować sesję zdjęciową i nacieszyć oko fioletem. Z wyrobów lawendowych można tu nabyć nie tylko olejki, mydełka czy bukiety, ale też lody czy ciasteczka.

Adres: Pakszyn 62, 62-250 Czerniejewo

Lawendowe pola w PolsceFot. Musa Kizilay z Pixabay

  • Lawendowa Siwianka (www.lawendowasiwianka.pl)

To najbliższe stolicy pole lawendowe. Znajduje się za Otwockiem i ma wiele uroku. Można tu przyjechać w odwiedziny, zorganizować sesję zdjęciową, czy wziąć udział w warsztatach. Na terenie plantacji jest stylowa chatka i mały zwierzyniec z kurami, bażantami i królikami.

Adres: Siwianka 13, 05-340 Siwianka

  • Ogród Pełen Lawendy

Tym razem przenosimy się do Małopolski. Jest to rodzinna plantacja, założona na dawnych polach pod uprawę zbóż i ziemniaków. Jest tu malowniczo i kameralnie. Na miejscu można kupić mydła, sole kąpielowe, ale też lawendowe dżemy, miody i syropy.

Adres: Ostrów 167, 32-100 Proszowice

  • LOVENDA (www.lovendakujawska.pl)

Ta plantacja jest największą na Kujawach i jedną z większych w Polsce. Na hektarze ziemi uprawia się kilka różnych odmian lawendy. Oprócz tego znajduje się tutaj gospodarstwo agroturystyczne, zlokalizowane w zacisznym miejscu wśród pól, łąk i jezior. Właściciele organizują też warsztaty, festiwal lawendy i prowadzą sklep z lawendowymi kosmetykami.

Adres: Leszcze 32, 88-180 Złotniki Kujawskie

  • Lawendowe wzgórze (www.plantacjalawendowewzgorze.pl)

Ok. 30 km od Lublina, w malowniczym regionie Doliny Bystrzycy, znajduje się kolejna plantacja lawendy, która należy do największych w Polsce. Fioletowe krzewy pokrywają powierzchnię 2 hektarów. Jest to popularne miejsce na sesje zdjęciowe i nie tylko. Plantacje można zwiedzać także poza okresem kwitnienia.

Adres: Kolonia Kiełczewice Dolne 77, 23-107 Strzyżewice

  • Trzy rzędy lawendy (www.trzyrzedylawendy.pl)

W porównaniu z poprzedniczką, ta plantacja jest kameralna, ale za to pełna uroku. Jest to miejsce w malowniczej okolicy na Podkarpaciu powstałe z pasji. Odwiedzający się mile widziani, można zorganizować sesję i zaopatrzyć się w liczne produkty z lawendy i o lawendzie, jak ceramikę.

Adres: ul. Gen. W. Sikorskiego, 38-400 Krosno

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.