Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji – słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one niemal bajkowy krajobraz o ulotnym fioletowo-niebieskim odcieniu i wyjątkowym zapachu. Kiedy kwitnie lawenda w Prowansji i kiedy najlepiej się tam udać na spektakl przyrody? Podpowiadamy.
Kiedy myślimy o Prowansji, pierwsze co przychodzi na myśl to majestatyczne fioletowo krzewy lawendy, które rozciągają się w równych, gęstych liniach aż po kres widnokręgu. Nad kwiatami unosi się unikalny zapach, który przyciąga pszczoły, trzmiele i motyle. Wyjątkowość tych krajobrazów to jeden z powodów, dla których rok rocznie do Prowansji ściągają tłumy turystów. Jeśli i ty chcesz chłonąć ten krajobraz wszystkimi zmysłami, zobacz kiedy najlepiej i gdzie dokładnie pojechać, aby trafić na moment kwitnienia lawendy.
Przeczytaj także: Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?
Lawendowe pola w Prowansji – kiedy jechać?
Prowansja kusi swoim urokiem przez cały rok. To wyjątkowy region Francji naszpikowany atrakcjami, także tymi sezonowymi. Dla miłośników lawendy i pięknych krajobrazów lato jest najlepszym czasem na odwiedziny. Szczyt sezonu kwitnienia lawendy przypada na okres od końca czerwca do połowy lipca. Na północy regionu, na wyżej położonych polach, kwiaty lawendy rozwijają się nawet w połowie sierpnia. Spóźnialscy powinni się wówczas udać w okolice Sault, Banon i dalej. Przeważnie jednak w połowie lipca rozpoczynają się żniwa lawendy, ale termin ich rozpoczęcia jest wypadkową wielu czynników, jak pogody w danym roku. Aby mieć pewność, że trafimy na najlepszy moment, najlepiej jechać do Prowansji na przełomie czerwca i lipca. Do tego wówczas trwa jeszcze rok szkolny we Francji, więc Francuzi jeszcze nie zaczęli wakacji. Za to może być już najazd turystów zagranicznych.
Najpiękniejsze lawendowe pola w Prowansji
Prowansja to rozległy region. Dlatego przed przyjazdem warto dobrze prześledzić, gdzie szukać lawendowych pól. Najpopularniejsze pola lawendowe znajdują się:
- Masyw Luberon
- Na płaskowyżu Valensole (tutejsze pola są najbardziej oblegane przez turystów).
- Na płaskowyżu Salu.
- Zbocza Vercors.
- Zbocza Buec.
- Opactwo Senanque
Powyższa mapa pokazuje orientacyjnie do kiedy, na jakim obszarze kwietnie lawenda. Na żółto zaznaczono obszar, gdzie lawenda kwitnie do 15 lipca, na czerwono do 25 lipca, a na bordowo nawet do 10 sierpnia.
Przeczytaj także: Lawenda. Jak sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła
Święto Lawend w regionie Prowansja
Corocznie w wielu miasteczkach Prowansji obchodzone jest Święto Lawendowy (Fête de la Lavande), znane również jako uroczystości żniwne. Zwykle przypada na koniec sezonu lawendowego i cieszy się dużą popularnością. Każde miasteczko świętuje w innym czasie, dostosowując się do lokalnego kalendarza zbiorów lawendy. W tym dniu odbywa się festyn, podczas którego można spróbować lokalnej kuchni i kupić produkty z lawendy prosto od ich twórców. Na miejscu dostępne są między innymi: miody, słodycze, ciastka, a nawet lawendowe kiełbasy, olejki, mydła, suszona lawenda w woreczkach oraz świeże bukiety. Festyn uświetniają liczne atrakcje, takie jak pokazy przycinania lawendy. Wśród najbardziej znanych festynów lawendowych w Prowansji wymienić można:
- Festyn w Valensole – ma miejsce w trzecią niedzielę lipca. W Valensole można podziwiać parady w ludowych strojach, pokazy przycinania lawendy, a także targ, na którym oferowane są różnorodne lokalne wyroby. Dodatkowo, odbywają się przejażdżki bryczką.
- Festyn w Sault – obchodzony jest 15 sierpnia. W Sault, zwanym stolicą lawendy, festyn przebiega w szczególnie uroczystej atmosferze. Towarzyszą mu wystawy sztuki, lawendowy jarmark, kiermasz książek, parada starych traktorów, mistrzostwa Francji w koszeniu sierpem, parady folklorystyczne oraz koncerty muzyczne. Można tu również zakupić regionalne produkty i pamiątki.
- Festyn w Ferrassières – odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Na płaskowyżu Albion, gdzie lawenda kwitnie w pełni, festyn nie oznacza końca sezonu. W programie znajdują się pokazy koszenia lawendy sierpem, parada starych traktorów, wystawa sprzętu rolniczego, pokaz destylacji lawendy, przejażdżki bryczką i kucykiem, wycieczki po polach lawendowych z przewodnikiem oraz targ z lokalnymi produktami. Jesienią wieś organizuje również ogólnokrajowy konkurs na najlepsze esencje i olejki eteryczne z lawendy.
Dojazd do Prowansji
Położona w południowo-wschodniej Francji Prowansja jest dostępna samochodem z Polski. Jednak sama jazda zajmuje około 17-20 godzin. Najdogodniej jechać przez Niemcy, gdzie autostrady są bezpłatne, na Lyon i dalej do Aix-en-Provance. We Francji za przejazd autostradami trzeba już płacić, i to sporo. Szybciej i taniej można dotrzeć do Prowansji samolotem. Z Polski mamy połączenia lotnicze do Marsylii, Nicei i Lyonu. Tam można wynająć samochód. Zwiedzanie Prowansji bez samochodu jest możliwe, ale znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Choć kosz wypożyczenia auta jest relatywnie wysoki, to zdecydowanie jest to najlepsza opcja, gdy zależy nam na zobaczeniu pól lawendy.
Noclegi w Prowansji
Prowansja oferuje wiele pól kempingowych z namiotami, czystymi sanitariatami, kuchniami polowymi, basenami i pralniami. Niektóre oferują bungalowy, ale w sezonie letnim wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. W miasteczkach dostępne są pensjonaty i hotele, choć ceny za nocleg mogą być wysokie. Są też hotele sieciowe, gdzie można przenocować za rozsądne pieniądz. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ogólnie ceny zakwaterowania we Francji do tanich nie należą. Rezerwując z dużym wyprzedzeniem, można nieco zaoszczędzić.