Modny salon 2024. 7 trendów w aranżacji salonu

Będziesz urządzać salon w 2024 roku i zastanawiasz się, co w trawie piszczy? Jakie meble, kolory i dodatki są w najnowszych trendach wnętrzarskich? Poznaj siedem najważniejszych nurtów w aranżacji salonu w nadchodzącym roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie?

Modny salon 2024

We współczesnych domach salon to najbardziej publiczne ze wszystkich pomieszczeń, w końcu to w nim przyjmujemy gości. Z drugiej strony w nim odpoczywamy w gronie domowników. Ma być zatem na poły reprezentacyjny, na poły intymny. Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz oscylują między tymi dwiema skrajnościami. Widzimy w nich zarówno dążenie do przytulności, jak i dekoracyjności. Także w tym pomieszczeniu, jak w żadnym innymi odbijają się ogólne trendy wnętrzarskie 2024. Podczas gdy kuchnie i łazienki zachowują do pewnego stopnia autonomię, tak salon silnie ulega bieżącym wpływom.

Poznaj siedem najważniejszych trendów w aranżacji salonu na 2024 i urządź modny salon.

Przeczytaj także: Modne kolory ścian 2024. Kolor roku i trendy kolorystyczne


1. Modny salon 2024: Koniec otwartego planu

Modny salon 2024

Wydaje się, że era otwartych planów na dobre się kończy. Wnętrza, w których salon stapia się z kuchnią, jadalnią i przedpokojem, nie zdały egzaminu podczas pandemii. Dopiero przebywając w takich mieszkaniach naprawdę długo, doceniliśmy możliwość odcięcia się od kuchennych zapachów, hałasów i widoków. Potrzeba wykreowania bardziej intymnej przestrzeni do spotkań i przytulnej do odpoczynku owocuje salonami wydzielonymi. Przy czym nie muszą to być pokoje całkowicie zamykane. Dalej dają poczucie otwartości, dzięki szerokim przejściom, ale jednocześnie można je zamknąć, choćby przeszklonymi drzwiami i odgrodzić od kuchni. Dzięki temu każde pomieszczenie ma jasno określoną funkcję i przebywając w salonie, nie jesteśmy skazani na jednoczesne obcowanie z kuchnią, kiedy tego nie chcemy.


2. Modny salon 2024: Powrót brązu

Modny salon 2024

Rok 2024 to zdecydowany zwrot ku ciepłej i neutralnej palecie kolorystycznej. Na tej fali do salonu triumfalnie powróci brąz. Kolor ten przez lata był wręcz rugowany z aranżacji wnętrz, a teraz jest na nowo pożądany. Będzie gościł nie tylko na meblach, ale też podłogach i ścianach. Brąz ma wiele zalet w wystroju wnętrz. Wnosi ciepły i naturalny klimat, ma w sobie coś statecznego, dostojnego i bezpiecznego. Do tego łatwo go komponować z innymi barwami, zarówno z ciepłej, jak i chłodniejszej palety. W nadchodzącym roku warto postawić na brąz na meblach, ale jeśli chcesz mieć prawdziwie modny salon – pomaluj choć jedną ścianę na brązowo. Będzie to wybór odważny i efektowny.


3. Modny salon 2024: Krągłe kanapy

Modny salon 2024

W trendach wnętrzarskich 2024 niepodzielnie królują meble o zaokrąglonych formach. Dlatego też w salonach nastanie moda na kanapy o falistych i krągłych kształtach. Dodają one wnętrzom miękkości i przytulności. Są przy tym eleganckie, nieoczywiste i dynamiczne. Choć mogą się niektórym kojarzyć z estetyką szalonych lat 70. to mają bardzo współczesny wyraz. Co jednak istotne, zajmują one jednocześnie więcej miejsca, dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Jedynie w większych salonach wykreują pożądany efekt.

Przeczytaj także: 8 zaokrąglonych sof – najmodniejszy wybór do salonu


4. Modny salon 2024: Zanik telewizora

Modny salon 2024

Przez ostatnie lata salony były organizowane wokół telewizora. To ku niemu były zwrócone kanapy i fotele, a cały wystrój podporządkowany temu urządzeniu. Od jakiegoś czasu to się jednak zmienia. Salony przestają być pokojami telewizyjnymi, a wracają do swych pierwotnych funkcji – spotkań i relaksu. Dlatego teraz meble wypoczynkowe zwracamy ku sobie, bądź ku oknu. Z kolei odbiornik telewizyjny nie zajmuje już najbardziej eksponowanego miejsca. W wielu domach całkowicie znika w innych jest chowany, bądź starannie wtapiany w przestrzeń. Wiele osób decyduje się na przeniesienie telewizora do sypialni, bądź zorganizowanie oddzielnej przestrzeni na oglądanie telewizji. Dzięki temu w salonie uwalnia się miejsce i zyskujemy większą swobodę w jego aranżacji.


5. Modny salon 2024: Focus na sztukę

Modny salon 2024

Ważnym trendem wnętrzarskim 2024 będzie indywidualizm. Wnętrza jak z katalogu odchodzą w niepamięć. Teraz nasze domy mają mówić o nas, oddawać nasze gusta i upodobania. Ważnym elementem kreowania takiego przekazu jest sztuka. Obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby czy ceramika dodają wnętrzom charakteru i niepowtarzalności. Szczególnie w cenie będą duże obrazy, tzw. statement piece – w wolnym tłumaczeniu – obiekt, który jest jak oświadczenie. To on definiuje styl lokatorów i dodaje aranżacji wyjątkowości. Oczywiście obiektów sztuki w salonie warto mieć więcej, i to nie tylko na ścianach – antyki, rzemieślnicze obiekty czy rzeźby to doskonałe dekoracje do modnego salonu 2024.


6. Modny salon 2024: Biel i tekstury

Modny salon 2024

W trendach wnętrzarskich 2024 rysuje się silna moda na jasne, neutralne wnętrza, w których dominuje biel. Przy czym  musi to być wiele odcieni bieli, podbite przez rozmaite tekstury. Fotel w tkaninie bouclé, gruby wełniany dywan, lniane zasłony, lakierowana lampa stołowa w zestawieniu z marmurowym stolikiem sprawiają, że aranżacja nabiera głębi, trójwymiarowości i różnorodności. Mimo wąskiej palety kolorystycznej, w takim wnętrzu nie ma mowy o nudzie, za to jest przytulnie i wyrafinowanie zarazem. Odkrywa się je warstwa po warstwie, a po zmroku zupełnie zmieniają wyraz. Do bieli oczywiście można dodać nieco beżu, szarości, brązu, różu czy metalicznych akcentów, które podkreślą szlachetną, jasną aranżację salonu.


7. Modny salon 2024: Lampy z charakterem

Modny salon 2024

W 2024 roku salon ma być dobrze oświetlony. Szalenie ważnym elementem wystroju będzie centralna lampa, która powinna być wyrazista i najlepiej z efektem 3D. Odchodzimy już od modnych do tej pory lamp z motywem kulistych, mlecznych kloszy, inspirowanych art deco. Także passe stają subtelne żyrandole ledowe. Teraz centralne oświetlanie ma mieć fizyczny ciężar i trudną do przeoczenia strukturę. Krótko mówiąc – zapomnij o niknących w aranżacji lampach, czas na coś, co się wyróżnia. Obfite klosze o ciekawych kształtach i z kilkoma źródłami światła będą królować w salonach 2024.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.