Modne kolory ścian 2024. Kolor roku i trendy kolorystyczne

W 2024 roku nie ma mowy o szalonych wyborach kolorystycznych. Odkładamy na bok żywe zielenie, intensywną czerwień czy słoneczny żółty. W nadchodzącym roku będą królować barwy bardziej stonowane, neutralne i łatwe do implementacji. Poznaj trendy kolorystyczne 2024 we wnętrzach. Te kolory ścian będą modne.

Trendy kolorystyczne 2024

Trendy kolorystyczne na 2024 są dość stonowane i uniwersalne. Nie ma w nich szaleństwa czy zaskoczeń. W tych niespokojnych dla wielu czasach będziemy szukać ukojenia nawet w kolorach ścian. Z jednej strony scenę kolorystyczną zdominują neutralne i ciepłe odcienie oscylujące między beżem, a pomarańczem, z drugiej odświeżające chłodne błękity i granaty. Będą się one uzupełniać i tworzyć przyjemny dla oka kontrast. Jakie dokładnie kolory ścian będą modne w 2024 roku? Oto wskazania trendów kolorystycznych we wnętrzach topowych marek i trendwatcherów.

Przeczytaj także: Beżowe ściany. Jaki kolor pasuje do beżu we wnętrzach?Kolor roku 2024 Pantone: Peach Fuzz

Już od 25 lat amerykański Instytut Pantone wskazuje kolor roku. Zawsze opiera swój wybór na obserwacjach ekspertów i badaniach trendów. W zeszłym roku tytuł otrzymała barwa Viva Magenta. To intensywny odcień czerwonego z domieszką fuksji. Ten mocny kolor zyskał spore uznanie w świecie mody, ale okazał się kompletnie nietrafiony w przypadku wnętrz. W tym roku Instytut Pantone wskazał na zdecydowanie spokojniejszy odcień.

Kolorem roku 2024 jest Peach Fuzz – subtelny brzoskwiniowy kolor. To delikatny, stonowany odcień pomarańczowego, jakby muśnięty słońcem. Nazwę wyróżnionego odcienia można dosłownie przetłumaczyć jako brzoskwiniowy meszek.

Trendy kolorystyczne 2024

„Poszukując odcienia, który odzwierciedla nasze wewnętrzne pragnienie bliskości i poczucia łączności z innymi, wybraliśmy kolor świetlisty, pełen ciepła i nowoczesnej elegancji. Odcień, który emanuje empatią, otacza czułością i naturalnie łączy to, co młodzieńcze z tym, co ponadczasowe” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektorka generalna Instytutu Pantone.

Na pierwszy rzut oka wybór koloru roku 2024 wydaje się nieoczywisty. Jednak po bliższej inspekcji, można zauważyć, że brzoskwiniowe odcienie i im pokrewne tony są już od dłuższego czasu obecne w designie i aranżacji wnętrz. Do tego wybór Instytutu Pantone pokrywa się z predykcjami innych analityków i marek.

Trendy kolorystyczne 2024Modne kolory ścian 2024

Swoje kolory roku wskazują także producenci farb i niektóre instytucje badawcze. Co ciekawe wiele z nich jest zbieżnych ze wskazaniem Instytut Pantone. Oto przegląd najważniejszych z nich.

 • Apricot Crush – to kolor roku 2024 według wiodącej amerykańskiej firmy prognozującej trendy WGSN – Worth Global Style Network. To odcień morelowy, jakże bliski brzoskwiniowemu. WGSN ogłosiła swój wybór już latem, czyli na długo przed Instytutem Pantone. Choć ten odcień jest ciemniejszą wersją pomarańczowego, to rzadko się zdarza, aby wybory ekspertów były tak bliskie sobie.

Trendy kolorystyczne 2024

 • Różowy brzoskwiniowy – kolejne owocowe nawiązanie. Producent farb Dekoral wybrał taki odcień swoim kolorem roku 2024. Jest on niemal identyczny do Peach Fuzz, jeśli się różnią to jedynie niuansami.

Trendy kolorystyczne 2024

 • Nude in Nizza – kolor roku 2024 marki Tikkurila ma intrygującą nazwę, ale to ni mniej ni więcej, jak brzoskwiniowy. Jest to kolor miękki, ciepły i przyjazny.

Trendy kolorystyczne 2024

 • Glamour pink – wybór marki Dulux to wyszukany, subtelny odcień różu, który ma wiele wspólnych tonów z kolorem roku Pantone.

Trendy kolorystyczne 2024

Powyższe wskazania marek wyraźnie pokazują, że dominującym trendem kolorystycznym na ścianach będą stonowane, jasne i ciepłe tony o neutralnym i naturalnym zabarwieniu. Można śmiało twierdzić, że połowa rynku opowiedziała się za tym kierunkiem. Druga z kolei wskazała na zupełnie inne trendy kolorystyczne. Niejako w kontrze do tych ciepłych odcieni na fali będą także chłodne i wyważone błękity, granaty i szarości.

 • Blue Nova – to intrygujący niebieski odcień z nutą czerwieni, dzięki której wpada w atrakcyjny, fioletowy ton. Taki właśnie odcień na kolor roku 2024 wybrała amerykańska marka farb Benjamin Moore.

Trendy kolorystyczne 2024

 • Upward – ten odcień na kolor roku 2024 wybrała marka farb Sherwin-Williams. To jasny i świetlisty zarazem odcień błękitu o lekkim, niejako nasyconym powietrzem wyrazie. Jest zarazem orzeźwiający i ulotny. To wyjątkowo ujmujący kolor.

Trendy kolorystyczne 2024

 • Cracked Pepper – ciemny, niemal czarny – taki jest odcień pieprzu. Ten kolor jako wiodący na przyszły rok wskazała z kolei marka Behr.

Trendy kolorystyczne 2024

Na różne odcienie niebieskości jako kolory roku 2024 wskazały jeszcze mniej znane w Polsce marki farbiarskie, jak Valspar, C2 Paint czy Krylon. Widać zatem jak na dłoni polaryzację kolorystycznych trendów i dwa główne nurty – ciepły i chłodny.Na jaki kolor pomalować ściany 2024?

Modne ściany 2024 to zatem te w neutralnych ciepłych odcieniach pokrewnych beżowi bądź w chłodnych i odświeżających niebieskościach. Można też sięgnąć po jasny, nieoczywisty odcień różu, który już kolejny rok z rzędu przewija się w kolorystycznych trendach. Znamienne jest natomiast odejście od zieleni, które dominowały przez kilka sezonów czy brak czerwieni i jej pokrewnych odcieni wśród modnych kolorów ścian. Te nie mają dobrej passy w aranżacji wnętrz już od dłuższego czasu.

Oto wszystkie najmodniejsze kolory ścian na 2024:

 • Brzoskwiniowy – to stonowany odcień pomarańczowego – lekki, radosny, soczysty, jakby muśnięty słońcem. Ociepla pomieszczenie i doskonale wpisuje się w modną neutralną paletę kolorystyczną.
 • Ciepły beż – ta neutralna i uniwersalna barwa powróciła na ściany jakiś czas temu i mocno się na nich trzyma. Stanowi doskonałą bazę dla różnorodnych aranżacji.
 • Lekki błękit – ta szalenie świeża barwa, sprawia, że wnętrza wydają się większe, przestronniejsze i jakby lżejsze.
 • Złamany róż – bardzo jasne odcienie różowego złamane domieszką beżu bądź szarości tworzą tyle neutralną, co nieoklepaną bazę dla aranżacji wnętrz.
 • Nieoczywisty niebieski – efektowne odcienie niebieskiego doskonale bronią się na ścianach.

Do powyższej listy warto jeszcze dodać nieśmiertelną biel, różnorodne odcienie szarości, ale też brąz i czerń. Dwie ostatnie barwy przewijają się w trendach kolorystycznych dość nieśmiało, ale są w nich wyraźne obecne.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.