Materac 160 x 200 – jak wybrać dobry model?

Materace 160 x 200 to rozmiar bardzo często kupowany przez pary. Jak w takim razie wybrać model, który będzie pasował obu użytkownikom? Po czym poznać, czy materac jest dobrej jakości? Wiele osób szukających nowego materaca staje przed tymi samymi pytaniami. Odpowiadamy na nie w tym artykule — sprawdź nasz poradnik!

Dobra jakość materaca ma bezpośredni wpływ na jakość snu i zdrowie kręgosłupa. To od niej zależy, jak materac będzie reagował na nacisk, w jaki sposób dopasuje się do ciała i czy nie straci swojego kształtu po upływie kilku lat. Poniżej wyjaśniamy jakie cechy powinien mieć dobry materac 160×200, żeby zapewnić spokojny sen dwóm osobom. Wyjaśniamy też jak zabezpieczyć materac przed zniszczeniem i jaką rolę pełni pokrowiec na materac.

Po czym poznać dobrej jakości materace 160 x 200?

Na jakość materaca składa się kilka czynników. Materace 160 x 200 z reguły są wybierane przez pary, muszą więc stwarzać warunki do komfortowego snu dla osób, które często różnią się wagą i budową ciała. Dobrej jakości materac 160 x 200:

  • nie przenosi drgań – materac reaguje punktowo na nacisk, ugina się tylko w miejscu bezpośredniego obciążenia i nie podskakuje pod wpływem ruchów osoby śpiącej obok,
  • zapewnia odpowiednie podparcie obu osobom – materac dla pary musi dobrze reagować na różną wagę użytkowników i wypełniać naturalne krzywizny ciała. Materac nie może zachowywać się jak twarda deska, ale też ciało nie może zapadać się w jego warstwy,
  • jest wykonany z bezpiecznych materiałów, odpornych na odkształcenia – dobry materac 160×200 nie wygniecie się po latach użytkowania, zachowa oryginalny kształt i dobrą responsywność na nacisk. Długość gwarancji to pierwsza wskazówka, czy dany materac jest wykonany z dobrych materiałów.
  • ma odpowiednie certyfikaty – najczęściej spotykany certyfikat, świadczący o jakości materaca to Oeko-Tex Standard 100. Ale przede wszystkim dobrym wyznacznikiem jest certyfikat wyrobu medycznego i certyfikat jakości AEH.

Pokrowiec na materac – jakie ma znaczenie?

Większość dobrej jakości materacy 160×200 dostępna jest już w komplecie ze zdejmowanym pokrowcem na materac. Pozwala to bez problemu zadbać o czystość materaca, ponieważ pokrowiec można prać w domowej pralce. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, z czego uszyty jest dany model. Dobrze, jeśli tkanina posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest gwarancją, że do jej produkcji nie użyto szkodliwych lub drażniących substancji.

Dodatkową ochronę, oprócz oryginalnego pokrowca na materac, stanowi ochraniacz. To bariera, która zabezpiecza wkład materaca przed wnikaniem w głąb zanieczyszczeń, takich jak pot, resztki naskórka, czy kurz, a często też zapewnia wodoodporną ochronę.

Zarówno pokrowce na materace, które dostępne są w zestawie z materacami, jak i ochraniacze, które można dokupić dodatkowo, dbają o higieniczne i zdrowe środowisko snu. Przedłużają żywotność materaca i stwarzają lepsze warunki do odpoczynku także dla alergików.

Sprawdź ofertę i wybierz odpowiedni dla Ciebie pokrowiec na materac.

W przypadku materacy 160×200, jak i każdego innego rozmiaru, przy wyborze warto zwrócić uwagę m.in. na długość gwarancji i to jak materac zachowuje się pod wpływem nacisku. Czy dopasowuje się do ciała i czy szybko wraca do pierwotnego kształtu. Jeśli wybierzemy dobry model, to z powodzeniem będzie on służył nawet przez kilkanaście lat – dlatego warto zainwestować w dodatkowy pokrowiec, by zadbać o higieniczne środowisko snu i przedłużyć żywotność materaca.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.