Styl industrialny niezmiennie cieszy się wielką popularnością. Łazienki industrialne mają właściwy dla tej estetyki surowy szyk i naturalność. Zobacz, jak urządzić taką przestrzeń, aby była nie tylko modna, ale i wygodna.
Industrialne łazienki prezentują się wyjątkowo efektownie. Mają w sobie rodzaj surowego szyku właściwego dla tej estetyki. Jednocześnie nie znajdziemy w nich nic krzykliwego, żadnych wnętrzarskich „błyskotek”. Z reguły bowiem są to dość proste przestrzenie, zaaranżowane z umiarem. Kluczem do ich sukcesu są natomiast właściwie dobrane materiały, rozwiązania i akcesoria.
Przeczytaj także: Kostki do wc i świeży zapach w toalecie
Zasady stylu industrialnego
Zanim przejdziemy do łazienek industrialnych, warto sobie przypomnieć ogólne zasady tego stylu. A narodził się on w pofabrycznych budynkach, które przekształcano na mieszkania. To co wówczas było podyktowane potrzebą ekonomiczną, z czasem przekształciło się w wybór estetyczny. Industrialne oznaczało bowiem autentyczne – nie ukrywano pod tynkiem ceglanych murów, nie zasłaniano rur i kabli, a posadzki pozostawały betonowe. Okazało się, że te elementy, które w innych nurtach traktuje się jako defekt, tu są zaletą. Stąd w stylu industrialnym ceni się wszystko co autentyczne, surowe, stare. Materiały, których nie może zabraknąć to:
- cegła
- beton
- naturalne drewno
- szkło
- metal
Kolorystyka powinna być możliwie prosta, zdominowana przez szarości, odcienie rdzy i czerń. Poza tym nie potrzeba żadnych ozdobników, bibelotów i dekoracji. Wnętrza powinny być funkcjonalne.
Przeczytaj także: Remont łazienki – czas start!
Industrialna łazienka w 5 krokach
Styl industrialny doskonale pasuje do pomieszczenia jakim jest łazienka. Wszak tutaj pojawiają się tak istotne dla tej estetyki elementy czysto użytkowe i konstrukcyjne – armatura, rury czy sanitariaty. Do tego wykreowanie industrialnej aranżacji jest prostsze, niż się wydaje. Poniższych pięć kroków, zdecydowanie ułatwi to zadanie.
Krok 1: Minimalistyczne podejście
Żeby wykreować industrialną łazienkę, od początku procesu projektowania musimy się wykazać minimalistycznym podejściem. Oznacza to ograniczenie się najważniejszych sprzętów i urządzeń. Wszystko co zbędne powinniśmy eliminować, tak aby oddać pierwsze skrzypce materiałom. To one powinny budować atmosferę wnętrza. Pamiętajmy też, że minimalistyczne w formach powinny być takie elementy wyposażenia, jak umywalka czy kabina prysznicowa.
Krok 2: Materiały industrialne
Skoro materiały to najważniejsze narzędzie w kreowaniu stylu łazienki industrialnej, to powinniśmy poświęcić im najwięcej uwagi. Szczególnie istotne jest to, co położymy na ścianach i podłogach. Tutaj szczególnie polecane są dwa materiały: beton i cegła. Szczególnie beton daje wiele możliwości. Szczególnie współcześnie mamy do wyboru: beton architektoniczny, mikrobeton, ale też gresy imitujące beton czy farby dające efekt betonu. Dzięki temu można efekt betonu wykreować na wiele różnych sposobów, w zależności od naszych możliwości finansowych i specyfikacji wnętrza. Z koeli w przypadku cegły, o ile nie możemy odsłonić naturalnej cegły, mamy okładziny z cegły czy okładziny imitujące cegłę i fototapety. Warto też, aby w industrialnej łazience znajdowały się metalowe elementy, np. w postaci lamp, czy opraw luster; oraz z surowego drewna. Surowe drewno w wersji naturalnej nie zawsze da się wprowadzić do łazienki. Dlatego można sięgnąć po imitujące je okleiny czy płytki.
Płytki do industrialnej łazienki powinny mieć proste formy – kwadratów lub prostokątów. Najlepiej się sprawdzają klasyczne białe kafle lub szare. Tutaj powinniśmy stawiać na proste i uniwersalne wzory.
Krok 3: Czarna armatura
Czarne baterie łazienkowe stały się niemal symbolem industrialnej estetyki. Kolor czarny sprawia, że nabierają wyrazistości i stają się jeszcze ważniejszym elementem kształtującym styl pomieszczenia. Jednocześnie wyostrzają wszystko co znajduje się wokół. A czerń doskonale się sprawdza wszędzie tam, gdzie jest dużo szarości i zgaszonych barw. Jeśli zdecydujemy się na czarne baterie umywalkowe, także te wannowe czy prysznicowe powinny być w tym samym odcieniu. Spójność jest tu niezwykle ważna. Warto zauważyć, że czerń warto wprowadzić także w takich elementach jak: wieszaki, półki prysznicowe etc.
Krok 4: Żaluzje w oknie
Jeśli w łazience jest okno, najlepszym sposobem na jego osłonięcie będą żaluzje. Trudno o bardziej odpowiednią przesłonę okienną, a jednocześnie dostosowaną do wysokiej wilgotności, jaka panuje w łazience. Współczesne żaluzje są stylowe, eleganckie i z charakterem. Możemy wybrać do industrialnej łazienki zarówno aluminiowe, jak i drewniane. I jedne, i drugie są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Do estetyki industrialnej najlepiej będą pasować, czarne, szare lub z ciemnego drewna.
Krok 5: Lampy z charakterem
Nawet jeśli tak projektujemy oświetlenie łazienki, żeby oprawy były ukryte w suficie, to warto choćby jeden punkt świetlny wyeksponować. Może to być jedna centralna lampa, czy oświetlenie przy lustrze. Do industrialnej łazienki najbardziej pasują lampy z wyeksponowaną żarówką, z metalowym kloszem czy w drucianej oprawie. Tego typu oświetlenie z miejsca nada łazience charakter i będzie swoistą kropką nad „i”. Nie pozostawi wątpliwości, że w tym pomieszczeniu króluje estetyka industrialna. O odpowiednią lampę warto zadbać tym bardziej, że w tym stylu nie powinno być zbyt dużo innych dodatków. Można się jeszcze pokusić o dozownik na mydło czy stylizowany kosz na bieliznę, ale więcej akcesoriów jest zbędnych. Dlatego tak ważne są w łazience industrialnej takie detale, jak oprawy lamp.