Kolor petrol to barwa, której nazwa dla wielu nie brzmi zachęcająco. Tymczasem jest to naprawdę efektowny odcień niebieskiego z domieszką zieleni. Ciekawy i tajemniczy kolor coraz częściej pojawia się w aranżacjach wnętrz, i to nie tylko na ścianach. Warto dowiedzieć się o nim więcej. Co to za kolor petrol? Z czym go łączyć we wnętrzach, gdzie pasuje? I skąd wzięła się nazwa petrol?
Kolor petrol szturmem podbija wnętrza i wybiegi, bowiem równie chętnie sięgają po niego architekci, co projektanci ubrań. Jego nazwa brzmi jednak dość tajemniczo i niewiele mówi o odcieniu. Dlatego warto poznać tę barwę bliżej.
Przeczytaj także: Turkus: Kolor turkusowy we wnętrzach. Z czym łączyć turkus
Kolor petrol – jaki to kolor?
Kolor petro, a konkretnie petrol blue, można nazwać ciemnym turkusem. Barwa powstała z połączenia niebieskiego i zieleni. Jest przy tym głębsza od samego turkusu, bardziej nasycona i złożona. Zdecydowanie jest to kolor wielowymiarowy, niejednoznaczny, który wymyka się klasycznym klasyfikacjom i podziałom.
Skąd zatem się wzięła nazwa — kolor petrol? w dosłownym tłumaczeniu petrol to wszak benzyna, która ma barwę w gamie brązów. Pomysłodawcy nazwy odnosili się do koloru, jaki się pojawia na nasłonecznionym asfalcie, po rozlaniu benzyny. Osoby, którym zdarzyło się wylać paliwo przy tankowaniu pewnie wiedzą, o co chodzi. Trzeba jednak przyznać, że rodowód nazwy jest dość egzotyczny, żeby nie powiedzieć wydumany. W końcu pod nazwą niosącą tak wiele złych konotacji, kryje się kolor szalenie szlachetny, nawiązujący do skarbów natury. Paliwo, choć samo w sobie też pochodzi z natury, to jej wydobycie czyni więcej szkody niż pożytku.
Dowiedz się więcej: Odcienie zielonego. Poznaj wszystkie oblicza zieleni — najmodniejszego koloru
Kolor petrol we wnętrzach – z czym łączyć?
Kolor petrol, choć piękny, to może nastręczyć nieco trudności aranżacyjnych. Nie jest bowiem tak oczywisty, jak klasyczna zieleń czy błękit. Z czym zatem łączyć kolor petrol, do jakich kolorów pasuje?
Barwy, z którymi kolor petrol wygląda najlepiej to:
- Biały. Biel jest uniwersalna. Podkreśla urodę każdego odcienia, z jakim się ją zestawi. Dlatego stanowi najprostsze rozwiązanie, jeśli szukamy sprawdzonego połączenia kolorystycznego dla barwy petrol. Aranżacja wnętrz będzie wówczas świeża, elegancka, nowoczesna.
- Błękit. Lekki, świetlisty błękit to doskonałe połączenie z kolorem petrol. Te dwie barwy się doskonale uzupełniają. Można je wprowadzić zarówno do wnętrz we współczesnej stylistyce, jak i klasycznej.
- Żółty. Połączenie farb w kolorze żółtym i petrol to coś dla osób, które lubią żywe, nietuzinkowe wnętrza. Te dwie barwy tworzą kolorystyczny kontrast, ale nie niezbyt agresywny. Dzięki temu będą się prezentować intrygująco, ale nie będą przytłaczać.
- Piaskowy beż. Beż podobnie jak biel jest kolorem uniwersalnym. Ten w odcieniu piaskowym razem z barwą petrol wykreują spokojną i przyjazną aranżację wnętrza.
Jaka jeszcze barwa pasuje do koloru petrol? Farba w odcieniach seledynu, szałwii, brudnego różu, czy jasnej szarości — to dobre towarzystwo dla koloru petrol. Odważniejsi mogą jeszcze sięgnąć po pomarańczowy.
Kolor petrol w aranżacji wnętrz. Inspiracje
Jak wprowadzić kolor petrol do aranżacji wnętrz? Odcień ten można z powodzeniem wprowadzić na ścianach, meblach, jak i jedynie w dodatkach.
- Ściany pomalowane na kolor petrol będą miały głębię. Wprowadzą do pomieszczenia aurę wyrafinowania, a nawet tajemniczości. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to odcień dość ciemny. Zatem pomalowane nim całe wnętrze będzie się wydawać mniejsze. Ma to szczególnie znaczenie w niedużych pokojach. Wówczas warto zrównoważyć aranżację wnętrza jasnymi kolorami i świetlistymi dodatkami. Z kolei w dużych pomieszczeniach, można sobie nawet pozwolić na aranżację total look w kolorze petrol.
- Kolor petrol najlepiej prezentuje się na meblach tapicerowanych. Sofa, narożnik, fotel, krzesła czy puf mogą stać się silnym akcentem kolorystycznym w salonie, jadalni czy sypialni. Żeby jednak kolor mógł w pełni wybrzmieć, koniecznie trzeba dobrać tkaninę obiciową wysokiej jakości, najlepiej o delikatnym połysku.
- Dodatki w kolorze petrol to przede wszystkim tekstylia. Mają one tę zaletę, że łatwo je wprowadzić do wnętrza i zmienić w razie potrzeby. Poduszki czy zasłony warto wybrać do salonu, dywan, koc czy pościel ożywią sypialnię, a rolety, ręczniki kuchenne czy chodnik w kolorze petrol warto wybrać do kuchni. Oczywiście możliwości na przemycenie tego koloru do wnętrz za pośrednictwem dodatków jest więcej, jednak ich oferta rynkowa wciąż nie jest zbyt szeroka.
Kolor petrol w salonie. Tu można sobie pozwolić zarówno na ściany w kolorze petrol, jak i sofę czy dywan. Kompromisowym rozwiązaniem może być tapeta, na której odcień ten będzie przełamany innymi barwami.
Kolor petrol w sypialni. Ściana za łóżkiem w kolorze petrol czy sam zagłówek w tym odcieniu z miejsca wyróżnią sypialnię. Jeśli nie chcesz tak daleko idących zmian, postaw na zasłony w tym kolorze, pościel z narzutą, lub jedynie poduszki dekoracyjne na łóżko.
Kolor petrol w kuchni. Już są aranżacje kuchni, w których meble kuchenne mają odcień petrol. Są to wnętrza szalenie stylowe, efektownie i niepowtarzalne. Zdecydowanie jednak częściej odcień ten w kuchniach pojawia się jedynie w dodatkach, jak naczynia czy tekstylia.
Kolor petrol w łazience. Petrol kojarzy się z wodą, w końcu przypomina turkus. Stąd pasuje do aranżacji łazienek. Warto poszukać płytek w tym odcieniu, bądź szafki pod umywalkę. Za to z łatwością można kupić dozownik na mydło czy ręczniki kąpielowe w kolorze petrol. Doskonale ożywią białą lub beżową łazienkę.
Petrol to kolor raczej spokojny, stonowany. Raczej nie ma się obawiać o przesadę przy jego stosowaniu. Do tego ma nutę uniwersalności i ponadczasowości, co zdecydowania ułatwia wprowadzanie go do wnętrz.