Jedyny dom, jaki posiadała Marilyn Monroe kiedyś i dziś

W ciągu całego swojego życia Marilyn Monroe mieszkała aż w 43 różnych domach, ale tylko jeden z nich był jej własnością – ostatni. W posiadłości w Brentwood w Los Angeles mieszkała zaledwie 6 miesięcy i tam zmarła. Zobacz jak dom wyglądał kiedyś, a jak wygląda dziś.

dom Marylin Monroe

 

Brentwood to zielona i zamożna dzielnica Los Angeles. To tam znajduje się dom, który ujął jedną z największych, jeśli nie największą, gwiazd Hollywood swą prostotą i urokiem. Dom został wzniesiony w 1929 roku w stylu hiszpańskiej hacjendy – bardzo popularnym w Kalifornii. Ma 4 sypialnie, 3 łazienki, basen i spory ogród. Jak na hollywoodzkie standardy raczej skromny.

dom Marylin MonroeMarilyn Monroe kupiła go w 1962 roku po tym, jak psychiatra zalecił aktorce „zapuszczenie korzeni”. Od razu spodobał jej się ogród i zaciszna lokalizacja. Nieruchomość kosztowała wówczas 90 tys. dolarów. Podobno po sfinalizowaniu transakcji Marilyn zalała się łzami, tłumacząc, że nigdy nie przypuszczała, że będzie sama kupować dom. Faktycznie w tamtych czasach kobiety w zasadzie samodzielnie nie dokonywały takich zakupów. Jednak sytuacja Marilyn była inna. Była odnoszącą sukcesy aktorką i kobietą zamożną. Dom jednak pozostawał symbolem rodziny, a tego nie posiadała.

dom Marylin Monroe

Marylin w domu w Brentwood czyta scenariusze.

Do samego urządzania wnętrz aktorka podeszła już z entuzjazmem. Po meble i dodatki udała się do Meksyku. Tam nabyła m.in. drewnianą ławkę z dekoracyjnymi „falbankami”, składane stołki czy ceramiczne płytki we wzory. Marilyn preferowała proste, skromne wnętrza. Mebli oraz dodatków było niewiele. Niektóre rzeczy, jak płyty czy książki, stawiała bezpośrednio na podłodze. Jej dom nosił także typowe znamiona lat 50., jak niskie meble i drewniane okładziny ścian. Całość była jednak daleka od przepychu typowego dla domów gwiazd filmowych.

dom Marylin Monroedom Marylin MonroePrzed wejściem głównym były wyłożone ceramiczne płytki z łacińską sekwencją „Cursum perfidio”, co oznacza „moja podróż się skończyła”.

Marylin choć dalej uczestniczyła w życiu towarzyskim często zaszywała się w domu. W nim odbyła się m.in. sesja do magazynu „Life”. Aktorka została uwieczniona w prostym domowym stroju, bez biżuterii i jakichkolwiek znamion blichtru.

dom Marylin Monroe

Jedna z plotek związanych z tym miejscem głosi, że Marylin potajemnie odwiedzał Robert Kennedy. Trudno jednak dowieść jej autentyczności, natomiast ponad wszelką wątpliwość codziennie odwiedzał ją jej psychiatra – Robert Greenson. To on wypisywał jej recepty na leki.

O pogarszającej się kondycji aktorki mówiono od dawna. Jednak jej śmierć w wyniku przedawkowania środków nasennych była dla wszystkich szokiem. Marylin znaleziono martwą 5 sierpnia 1962 w sypialni, zaledwie pół roku po zakupie domu.

Sypialnia Marilyn została opisana przez śledczych jako pokój osoby ze skłonnościami samobójczymi – miał przypominać salę szpitalną i sprawiać wrażenie grobowca. Znajdowały się tam jedynie łóżko, stolik zastawiony fiolkami leków i lampa. Nie było nic poza tym, jak chociażby dywanu czy obrazu na ścianie.

dom Marylin Monroe

Sypialnia Monroe sfotografowana w dniu jej śmierci.

Po śmierci gwiazdy dom opróżniono i sprzedano. Od tamtego czasu miał wielu właścicieli. Po raz ostatni był wystawiony na sprzedaż w 2010 roku i nabyty za 3,85 mln dolarów. Pośrednik nieruchomości opisał dom jako „rzadki klejnot ukryty w Brentwood”. W domu nie ma już śladu po Marylin. Wnętrza przeszły całkowitą metamorfozę. Oto jak wyglądają teraz.

dom Marylin Monroedom Marylin Monroe54c48e98525d1_-_marilyn-monroes-brentwood-house-sitting-rmdom Marylin Monroedom Marylin Monroedom Marylin Monroedom Marylin Monroe


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.