Jak ozdobić zeszyt? Jest na to wiele sposobów. Te dwa są zdecydowanie najciekawsze. Pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyczarować oryginalne notatniki, od których trudno oderwać wzrok. Jest to dobry projekt DIY nie tylko na zbliżający się nowy rok szkolny. Taki zeszyt może się przydać zarówno na studiach jak i w pracy.
Chcesz mieć notatnik albo zeszyt z oryginalną okładką? Udekoruj ją samodzielnie. Mam dwa proste sposoby na ozdobienie każdego zeszytu. To świetny sposób, żeby z jednej strony urozmaicić swoje szkolne życie, a z drugiej, żeby zrobić coś kreatywnego dla siebie. Do tego projektu DIY nada się każdy zeszyt o dowolnym rozmiarze i grafice na okładce.
1. Jak ozdobić zeszyt: wyklejanie
Pierwszy sposób na ozdobienie zeszytu jest zdecydowanie prostszy i każdy może go wykonać. Zasadniczo opiera się bowiem na wyklejeniu okładki. Potrzebne są:
- zeszyt do ozdobienia
- papier ozdobny (jak kupiłam gotowy bloczek A4 w Flying Tiger Copenhagen)
- taśma washi
- kolorowy papier
- farba tablicowa (opcjonalnie)
- nożyczki
- klej
1. Papier ozdobny (można też wykorzystać papier prezentowy) naklej na całą okładkę.
2. Wzdłuż grzbietu zeszytu naklej pasek taśmy washi.
3. Dobierz pasujący kolor papieru. Wytnij z niego prostokąt. Wytnij także nieco mniejszy prostokąt z białego kartonu. Możesz mniejszy prostokąt pomalować farbą tablicową.
4. Zeszyt jest gotowy.
W ten sposób ozdobiłam okładki dwóch zeszytów. Pamiętaj, że ostateczny efekt zależy od papieru, jaki wykorzystasz. Można też sięgnąć po jednokolorowy karton, jeśli preferujesz bardziej minimalistyczną estetykę.
2. Jak ozdobić zeszyt: tablicówka
Ten sposób na ozdobienie zeszytu zajmuje nieco więcej czasu, gdyż tu malujemy okładkę i musimy poczekać aż dobrze wyschnie, należy ją bowiem pomalować farbą tablicową. Potrzebne będą:
- zeszyt do ozdobienia
- farba tablicowa
- gąbka do nakładania farby
- papierowa taśma maskująca
- taśma washi
- nożyczki
- kolorowa kreda
1. Wzdłuż grzbietu zeszytu naklej papierową taśmę maskującą. Ja wykorzystałam taśmę marki Tesa do delikatnych powierzchni, dzięki temu miałam pewność, że okładka nie zostanie uszkodzona.
2. Za pomocą gąbki pomaluj okładkę farbą tablicową. Gąbka zapewnia lepsze krycie niż pędzel. Wystarczy dociskać ją do okładki. Gdy jednak korzystasz z pędzla prawdopodobnie będą potrzebne dwie-trzy warstwy dla lepszego pokrycia. Farba tablicowa powinna schnąć przez ok. 48 godzin, żeby można było na niej pisać.
3. Po wyschnięciu farby oderwij taśmę maskującą.
4. Naklej taśmę washi na granicy pomalowanego pola. Zeszyt jest gotowy.
Na tak pomalowanej okładce można rysować kredą. Jeśli obawiasz się, że kreda będzie się rozmazywać, wystarczy spryskać okładkę lakierem do włosów i nie powinno być problemu. Jednak nawet bez rysunków tak pomalowany zeszyt będzie wyglądać efektownie. Pamiętaj jedynie, że bardzo cienkie okładki mogą się powyginać pod wpływem farby. Do tego projektu lepiej sięgnąć po notatniki z grubszego kartonu bądź z plastikowymi okładkami.