TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Są o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą je dorośli, którzy często dorastali w innej epoce. Dlatego trudno o naprawdę dobre filmy młodzieżowe, które spełniałyby oczekiwania widowni. Filmom z tego rankingu jako nielicznym to się udało.

Filmy młodzieżowe to bardzo szeroki gatunek, w którym kryją się zarówno dramaty, komedie, romanse a nawet thrillery. To co je łączy to główni bohaterowie – nastolatki. Te filmy są o nich i do nich kierowane. Jednak naprawdę dobry film młodzieżowy powinien trafić w gusta także zupełnie dorosłej widowni. Zazwyczaj rozprawiają one o trudach dojrzewania, problemach z jakimi zmagają się młodzi ludzie, ich rozterkach sercowych i rodzinnych. Często poruszają bardzo poważne tematy jak przemoc, uzależnienia czy inicjacja seksualna. A czasem dość błahe, jak wagary i szkolna rywalizacja. Mają one nie tylko pomóc otoczeniu zrozumieć problemy i w ogóle świat nastolatków, ale też młodym ludziom w tym trudnym okresie pokazać, że nie są sami ze swoimi problemami. Dorastanie bywa czasem pełnym turbulencji, świadomość, że inni przechodzą przez to samo, dodaje otuchy.

Zobacz także: 15 najlepszych komedii romantycznych


Filmy młodzieżowe, jakie znalazły się w tym rankingu, są niezwykle różnorodne. Poruszają rozmaite aspekty życia nastolatków i opowiadają historię młodzieży z różnych krajów, środowisk i kręgów społecznych. Niektóre historie wydają się bardzo bliskie, inne odległe. Każda jednak niesie ze sobą ciekawe przesłanie. A zatem, poznajcie najlepsze filmy młodzieżowe.

 

15 NAJLEPSZYCH FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH

 


15. Dzień wolny Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off, 1986)


Filmy młodzieżoweNa początek powrót do przeszłości, a konkretnie do roku 1986, kiedy to nakręcono ten film. Dla współczesnych nastolatków to prawdopodobnie już prehistoria. „Wolny dzień Ferrisa Buellera” to faktycznie film, w którym jeszcze nie ma smartfonów, dzienników elektronicznych i Ubera. Przenosi nas do tak nieodległych czasów, a jednak zupełnie odmiennych. Główny bohater nie chce iść do szkoły więc symuluje chorobę i spędza pełen przygód dzień z przyjaciółmi. Ten film to prawdziwy klasyk, który broni się nawet dziś.
14. Bling Ring (2013)


Bling ring, filmy młodzieżowe„Bilng Ring” to już gwałtowny powrót do teraźniejszości. Opowiada on prawdziwą historię grupy nastolatków z Los Angeles, która okradała domy celebrytów. Nie robili tego jednak z biedy, bynajmniej. Motywowała ich głównie nuda, poszukiwanie zabawy, adrenaliny i przygody. Ten film pokazuje smutne konsekwencje bezstresowego wychowania oraz połączenia smartfonów i niedojrzałości.
13. Przekleństwa niewinności (The Virgin Suicides, 1999)


Filmy młodzieżoweFilmy młodzieżowe często skupiają się na kwestiach związanych z seksualnością młodych ludzi i skutkach jej wypierania. Sofia Coppola w swoim reżyserskim debiucie opowiedziała historię pięciu nastoletnich sióstr wychowywanych przez bardzo surowych, religijnych rodziców. Dziewczyny budzą zainteresowanie chłopców, jednak rodzice nie pozwalają na żadne kontakty. Do czego doprowadzi takie postępowanie? Z pewnością do niczego dobrego.
12. Najlepsze najgorsze wakacje (The Way Way Back, 2013)


Najlepsze najgorsze wakacje, filmy młodzieżoweWakacje to dla nastolatków albo czas szalonych przygód, albo wręcz przeciwnie – nudy. Dla nieśmiałego Duncana, te wakacje będą gdzieś pośrodku. Wyjeżdża bowiem na wakacje razem z matką i jej nowym partnerem, a to nie wróży nic ekscytującego. Na miejscu jednak poznaje sympatycznego Owena, który pomaga chłopakowi wyjść ze skorupy, a nawet nawiązać nowe znajomości.
11. Juno (2007)


Juno, filmy młodzieżowe

Nastoletnie ciąże to wciąż temat tabu. Z pewnością nie znajdziecie zbyt wielu filmów młodzieżowych na ten temat. „Juno” jest tu chlubnym wyjątkiem. Tytułowa bohaterka ma 16 lat, gdy zachodzi w ciąże. Nagle musi dorosnąć i podjąć niesamowicie trudne decyzje. Juno postanawia urodzić dziecko i oddać je do adopcji. Znajduje odpowiednią rodzinę i zmienia życie nie tylko swoje. Bardzo ważny i ciekawy film.10. Była sobie dziewczyna (An Education, 2009)


Była sobie dziewczyna, filmy młodzieżoweMiłość. Która nastolatka o niej nie marzy? A w szczególności, jeśli o jej względy zabiega przystojny, starszy mężczyzna, który traktuje ją jak księżniczkę. Choć akcja tego filmu jest osadzona w realiach lat 60., to jego temat jest bardzo uniwersalny. Pokazuje historię nastoletniej Jenny, która ulega uczuciu i wpada w związek ze starszym od siebie mężczyzną. Nie wszystko jednak układa się idealnie. Ten film jest nie tylko dla młodzieży, ale też dla ich rodziców. Bo w „Była sobie dziewczyna” rodzice Jenny zawiedli na całej linii.
9. Buntownik bez powodu (Rebel Without a Cause, 1955)


Buntownik bez powodu, filmy młodzieżoweTen film to absolutny klasyk, który utrwalił legendę Jamesa Deana. Gra on tu nastolatka i tytułowego buntownika. Razem z rodzicami przeprowadza się na przedmieścia i trafia do nowej szkoły. Nie potrafi się jednak dopasować. Czuje się zagubiony i samotny. Mimo że znajduje przyjaciół, zyskuje też wrogów. Uniwersalna opowieść o nastoletnim buncie wobec rodziców, społeczeństwa, edukacji i… no właśnie, wobec czego jeszcze?
8. Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets Society, 1989)


Stowarzyszeni umarłych poetów, filmy młodzieżoweSzkoła to nieodłączna część życia nastolatków. Dobra szkoła powinna nie tylko uczyć, ale też rozwijać, inspirować, kształtować charaktery. Zła szkoła tłamsi, zabija indywidualności oraz talenty, utrwala schematy. Nauczyciel John Keating chciał pokazać swoim podopiecznym, że powinni marzyć, nie dawać się konwenansom i powinni walczyć o własne ja. Choć uczniowie go za to uwielbiali, to skostniała szkoła i rodzice już nie. Ważny film o tym, czego nie robić młodzieży.
7. Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2012)


Igrzyska śmierci, filmy młodzieżoweWśród filmów młodzieżowych jest też nieco fantastyki. „Igrzyska śmierci” przenoszą nas w zupełnie inny świat, gdzie co roku 12 dzieci walczy ze sobą na śmierć i życie. Okrutna zabawa kosztem najsłabszych jest ubrana w formę telewizyjnego reality show. Choć film ten z pewnością należy zaliczyć do kategorii fantastyka, to jednak niesie ze sobą wiele uniwersalnych prawd.
6. Słoń (Elephant, 2003)


Słoń, filmy młodzieżowe „Słoń” to fabularyzowany dokument o strzelaninie w jednej z amerykańskich szkół. Dwójka uczniów w typowy szkolny dzień przychodzi z karabinami. Ich cel jest jeden – zabijać. Można pomyśleć, że to nie nasz problem, tylko Ameryki. Jednak mechanizmy prowadzące do takiej przemocy są uniwersalne. Jedyne co nas odróżnia od USA to trudniejszy dostęp do broni. Złość i frustracja wśród młodych ludzi już niekoniecznie.
5. Fish Tank (2009)


Fish Tank, filmy młodzieżoweNastoletnia Mia mieszka z matką w biednej okolicy, gdzieś w Wielkiej Brytanii. Dziewczyna buntuje się, nie stroni od używek i marzy o lepszym życiu. Nie widzi dla siebie perspektyw. Wszystko się zmienia, gdy matka przyprowadza do domu nowego chłopaka. „Fish Tank” to trudna i nieco mroczna opowieść o dorastaniu, o marzeniach, które uśmierca rzeczywistość i o środowisku, z którego nie sposób się wyrwać.
4. Łatwa dziewczyna (Easy A, 2010)


łatwa dziewczyna, filmy młodzieżoweNastolatkom wyjątkowo łatwo przykleja się etykiety – buntownik, kujon, miss popularności etc. Olive przypięto łatkę łatwej dziewczyny. Nie ma ona jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Skromna dziewczyna postanawia więc sprostać oczekiwaniom otoczenia. Szybko jej popularność wzrasta, tylko jakim kosztem?
3. Hej, Skarbie (Precious, 2009)


Hej skarbie, film

Nie wszystkim nastolatkom przyszło dorastać w szczęśliwych domach, nawet w bogatej Ameryce dochodzi do patologii. I nie ma w tym słowie przesady. Główna bohaterka ma 16 lat, jest chorobliwie otyłą analfabetką, zachodzi w drugą ciążę z własnym ojcem, matka się na niej wyżywa i zabiera jej zasiłek. Film „Hej, Skarbie” stara się jednak przekonać, że nie można się poddać okolicznościom, nawet, gdy sytuacja jest tak beznadzieja jak tu.
2. Gwiazd naszych wina (The Fault in Our Stars, 2014)


Gwiazd naszych wina, film młodzieżowyNiestety młody wiek nie stanowi ochrony przed poważnymi chorobami. Bohaterowie tego filmu dosłownie walczą o życie. Choć nie zdążyli go jeszcze w pełni w poznać, już wiedzą, jak łatwo je stracić. Dlatego są dużo dojrzalsi, niż na to może wskazywać metryka. Do tego wszystkie uczucia się w nich intensyfikują, a przede wszystkim miłość. Bardzo wzruszający film.
1. Boyhood (2014)


Boyhood, film młodzieżowyTo nie jest tylko film młodzieżowy, to jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Richard Linklater kręcił go przez 13 lat. Co roku na kilka tygodni spotykał się z tymi samymi aktorami i dokręcał nowe sceny. Na ekranie więc obserwujemy faktyczne dorastanie Masona od 5 roku życiu do 18. Żaden inny filmowiec nie zrealizował tak monumentalnego, a jednocześnie subtelnego obrazu dojrzewania. Zdecydowany numer jeden.

Bookmark the permalink.