Warte uwagi #9. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. Pexels/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Nieposłuszne”

Chilijski reżyser Sebastian Lelio opowiada historię miłości dwóch kobiet w bardzo hermetycznej społeczności żydowskiej. Esti jest młodą żoną wtłoczoną w sztywne struktury społeczne, moralne i religijne. Dziewczyna „gra zgodnie z regułami”, dopóki w jej życiu nie pojawia się Ronit – dawna kochanka i pierwsza miłość. Pod czujnym okiem rodzin i sąsiadów odradza się romans, który początkowo ma prawo zaistnieć jedynie w spojrzeniach, gestach, dwuznacznych sformułowaniach. Czy tym razem kobiety zawalczą o swoją miłość? Film wygrany na niuansach, zdecydowanie zasługuje na uwagę widzów.

Nieposłuszne, filmfot. M2 Films

6. Targi Książki Kulinarnej – Blogu-jemy

Hasłem tegorocznej edycji Targów Książki Kulinarnej jest blogu-jemy, co stanowi ukłon w stronę blogosfery. Blogi i konta w mediach społecznościowych odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu gustów kulinarnych i edukacji Polaków. Tworzone z pasją i zaangażowanie zachęcają do odkrywania nowych smaków i inspirują. Twórców internetowych będzie można spotkać na targach podczas licznych wydarzeń. Będzie też okazja do kupienia ich książek. To oczywiście nie jedyna atrakcja wydarzenia. Dwudniowy program tegorocznych targów został podzielony na męska sobotę oraz żeńską niedzielę. Każdy dzień będzie miał innego gospodarza. Nie zabraknie rozmów o kulinarnych trendach, zero waste i zdrowym odżywianiu. Pomysłodawczynią i organizatorem targów jest Marta Gessler, restauratorka i designerka. Termin: 4-5 sierpnia w godzinach 11:00-19:00. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Targi książki kulinarnejfot. mat. prasowe

19. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Już po raz 19. Zwierzyniec zaprasza na swój letni festiwal filmowy, i to wyjątkowy, bo odbywający się w sielskiej, zielonej scenerii. Tylko tu można połączyć kino na najwyższym poziomie z wakacyjnym wypoczynkiem. W programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych festiwali (Lubelski Festiwal Filmowy, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne. Nowością tegorocznej edycji będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Znany krytyk filmowy wybierze swoje ulubione, polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami. ​Więcej informacji na stronie: laf.org.pl

fot. mat. prasowe

Książka „Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada”

Ingmar Bergman to w filmowym świecie postać niemal otoczona nimbem świętości. Miał ogromny wpływ na kształtowanie kolejnych pokoleń filmowców, jego twórczość jest drobiazgowo analizowana, a wielokrotnie też kopiowana. Takie działa jak „Persona” czy „Siódma pieczęć” są powszechnie znane. Okazuje się jednak, że między twórczością a życiem prywatnym artysty była rozległa przepaść. Właśnie temu drugiemu postanowił się przyjrzeć Thomas Sjöberg. Z obrazu, który nakreślił zamiast człowieka z marmuru wyłania się postać nieprzyjemna, czasem wręcz okrutna, nielicząca się z nikim. Bergman miał pięć żon, dziewięcioro dzieci i niezliczone kochanki. Swoich aktorów traktował przedmiotowo, nie znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał. Sjöberg rysuje obraz człowieka, a nie artysty, któremu wszystko wolno. Zdejmuje reżysera z piedestału.

fot. Wydawnictwo Albatros

Nowy showroom Take Me Home

Polska marka Take Me Home otworzyła swój pierwszy showroom w Warszawie. Jej wyjątkowe meble w końcu można zobaczyć na żywo. A są to głównie drewniane sprzęty utrzymane w nowoczesnej, minimalistycznej estetyce. Na ponad 170 metrach zaprezentowano większą część kolekcji marki, w szczególności stoły do jadalni i stoliki kawowe. Salon znajduje się przy Duchnickiej 3 i stanowi miejsce, które na mapę powinien nanieść każdy wielbiciel dobrego designu i dobrze zaprojektowanych rzeczy. Więcej informacji na stronie: takemehome.pl

owy showroom Take Me Homefot. mat. prasowe

Wystawa „Tadeusz Rolke – Będzie dobrze”

9 sierpnia w Galerii Le Guern odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke. „Będzie dobrze” to zbiór fotografii warszawskiej Pragi. Rolke zatrzymuje się na detalu. Przeciąg wybrzuszający firankę w oknie zdewastowanej kamienicy. Zardzewiała kłódka zamocowana z tajemniczego powodu na balustradzie. Dziecięcy dywan wiszący na trzepaku. Kolorowe śmieci. Napis „Będzie dobrze” wysprejowany na murze. To wszystko są niepozorne zjawiska, które Rolke zamyka w kadrach niemal abstrakcyjnych, tworząc osobiste archiwum fenomenów. Wystawa potrwa do 15 sierpnia. Więcej informacji na stronie: leguern.pl

fot. Tadeusz Rolke/materiały promocyjne

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.