Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Aranżacja pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie. Należy tu uwzględnić potrzeby i gusta młodych lokatorów. A nastolatki to bardzo wymagający odbiorcy. Poniżej zebrałam pomysły na aranżację pokoju młodzieżowego zaczerpnięte z filmów.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „Sex Education”

Pokój nastolatka powinien być bezpiecznym azylem, w którym może dać wyraz własnej osobowości. Młodzi ludzie w swoich pokojach nie tylko śpią i się uczą, ale także zgłębiają własne zainteresowania, spotykają ze znajomymi i poznają świat. Przy tym wszystkim ich gusta potrafią się zmieniać w zawrotnym tempie. Wystrój pokoju młodzieżowego powinien to wszystko uwzględniać i jednocześnie zostawiać miejsce na inwencję lokatora. Wiele znakomitych inspiracji w tym zakresie przynoszą kino i telewizja. Można w nich odnaleźć setki inspirujących wnętrz, które z łatwością można odtworzyć we własnym domu.

Przeczytaj także: Aranżacja pokoju wymagającego nastolatka – bezcenne rady dla kupujących meble młodzieżowe

Pokój młodzieżowy: podstawy

Urządzając pokój młodzieżowy, należy przede wszystkim pamiętać, żeby nie narzucać nastolatkowi swoich pomysłów. Powinien mieć udział w aranżowaniu pomieszczenia, jednocześnie znając ograniczenia, choćby budżetowe. Niezależnie jednak od przyjętego stylu czy poszczególnych rozwiązań w pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć trzech podstawowych elementów: łóżka, biurka i miejsca na przechowywanie. Powinny one stanowić punkt wyjścia dla dalszego projektowania.

W całym procesie aranżowania pokoju niezwykle istotna jest rola rodziców. Powinni oni podpowiadać różne rozwiązania, pozostawiając jednak ostateczną decyzję dzieciom. Z pewnością pomocne będą wspólne odwiedziemy sklepów z wyposażeniem wnętrz.

Przeczytaj także: Bajkowe łóżko dla dziewczynki – gdzie szukać?

5 pomysłów na pokój młodzieżowy z filmów

Filmy stanowią niewyczerpaną skarbnice inspiracji wnętrzarskich. Podglądając ulubionych bohaterów, można zobaczyć, jak mieszkają i niektóre rozwiązania skopiować we własnym domu. Dotyczy to zarówno kuchni, sypialni, jak i pokojów młodzieżowych. Poniżej znajdziecie pięć filmów i pięć ciekawych sypialni nastolatków, które warto naśladować.

1. „Twój Simone” – kącik sypialniany z tablicowymi ścianami

Pierwszy pomysł na pokój młodzieżowy pochodzi z ciepłego filmu „Twój Simone”. Jest to opowieść o nastolatku, który zbiega się na odwagę, aby wyjawić światu swoją orientację seksualną. Chłopak jest wielkim szczęściarzem – jego rodzice są niezwykle kochający i pełni zrozumienia. Do tego Simone ma naprawdę ciekawy pokój.

W tym pokoju młodzieżowym część sypialniana jest zaaranżowana kąciku, którego ściany zostały pokryte farbą tablicową. Chłopak może więc rysować na niej hasła, zapisywać informacje czy dać upust swoim artystycznym zapędom. Z taką ścianą pokój może podlegać ciągłym zmianom i oddawać zmieniające się upodobania lokatora.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Nie tylko pokrycie ścian farbą tablicową jest wartym naśladowania zabiegiem, ale też podzielenie pokoju na dwie wyraźne strefy – nocną i dzienną. W tej drugiej jest choćby obszerne i wygodne miejsce do nauki.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji2. „Do wszystkich chłopców, których kochałam” – turkusowa, ręcznie malowana ścian

Bohaterką kolejnego filmu jest nastoletnia Lara, która przeżywa miłosne perypetie. Dziewczyna wraz z rodzina mieszka w okazałym, efektownym domu. Pokój dziewczyny prezentuje się niezwykle oryginalnie za sprawą kilku aranżacyjnych trików. Co prawda sypialnia bohaterki nieustannie wygląda, jakby doszło w niej do eksplozji szafy z ubraniami, to jednak warto się skupić na samym wystroju.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Głównym elementem wystroju tego pokoju odzieżowego jest turkusowa ściana z ręcznie malowanymi roślinami. Ta pełna wdzięku kompozycja buduje romantyczny i niemal magiczny klimat pomieszczenia. Na tle ściany ustawiono metalowe łóżko. Pozostałe meble stanowią eklektyczną mieszankę, w której można wypatrzyć przeszkloną witrynkę z IKEA i podwieszany rattanowy fotel.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Nastolatka z wielką odwagą łączy intensywne kolory, jak róż, turkus i żółty. Warto zwrócić uwagę na jej stylizowane białe biurko, którego szuflady zostały pomalowane z coraz ciemniejsze odcienie różu, co dało efekt ombre. Z tej wielkiej obfitość motywów, kolorów i form mimo wszystko wyłania się spójna całość. Dla bujającej w obłokach nastolatki jest to miejsce idealne.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji3. Plotkara – loftowy pokój Dana

Serial „plotkara” wprowadził widzów w świat bogatych nastolatków żyjących w pełnych przepychu apartamentach na Manhattanie. Jednym z bohaterów serii był Dan – chłopak z artystycznej rodziny mieszkającej w lofcie na Brooklynie. Pokój nastolatka to doskonały przykład industrialnego stylu w wydaniu młodzieżowym. Przy czym jest to zdecydowanie najdoroślejsza sypialnia z dotychczas pokazanych.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

To co, wyróżnia pokój Dana i jest godne naśladowania, to ceglana ściana pomalowana na antracytowy odcień szarego. W jej centrum jest wnęka, którą w całości zapełniono książkami, tworząc tym samym niezwykle oryginalny regał. Krajobraz tego pokoju dopełniają proste, drewniane komody, bambusowe rolety i stonowane kolory.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Osobliwością tego pokoju młodzieżowego jest jedna ze ścian (której nie widać na zdjęciach). Tak naprawdę nie jest to faktyczna ściana na metalowe, unoszone drzwi. Mieszkanie naszego bohatera znajduje się w budynku pofabrycznym, stąd takie nietypowe rozwiązanie.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji4. „Ponad wszystko” – pokój z fototapetą

Kolejny film, z którego warto czerpać inspirację przy urządzaniu pokoju młodzieżowego to mniej znana produkcja „Ponad wszystko”. Tutaj główną bohaterką jest nastolatka cierpiąca na rzadką chorobę, przez którą nie wychodzi z domu. Nadopiekuńcza matka postanowiła to zrekompensować córce, urządzając jej wspaniały pokój. Jest to obszerne pomieszczenie pełne designerskich mebli i rozwiązań oraz pastelowych kolorów. Głównym punktem sypialni jest ściana pokryta roślinna fototapetą. Ożywia ona aranżację i nadaje jej naturalnego charakteru.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Do fototapety został dobrany wyszukany kolor ścian. Poza tym mnóstwo jest elementów wyposażenia z naturalnego drewna, które świetnie współgrają z fototapetą. W pokoju nastolatki wyróżnia się też siedzisko pod oknem. Jest to wręcz wymarzone miejsce do czytania książek, nauki czy po prostu do snucia marzeń.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

W tym pokoju młodzieżowym jest nie tylko mnóstwo miejsca na wypoczynek, ale także na pracę i naukę. Strefę tę akcentuje efektowne narożne okno. Nastolatka na wygodne biurko i sporo miejsca na przechowywanie książek.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji5. „Słodkie kłamstewka” – łóżko z baldachimem

Na koniec polecam pokój młodzieżowy z serialu „Słodkie kłamstewka”. Bohaterkami są cztery nastolatki, które rozwiązują tajemniczą zagadkę. Każda z nich ma pokój utrzymany w innym tylu. Moim faworytem jest sypialnia Spencer. Dziewczyna ma dość tradycyjny gust, dlatego postawiła na obszerne łóżko z baldachimem. Taki mebel nadaje charakteru i wyrazistości całej aranżacji.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Subtelne firany na baldachimie sprawiają, że mebel wygląda lekko i zwiewnie. Dobrze też komponuje się z kwiecistą tapeta na ścianach. Dla podkreślenia tradycyjnych wartości wyznawanych przez dziewczynę , łóżko nakryto narzutą ww francuski wzór toile de jouy.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji

Poza tym w pokoju nastolatki jest sporo bieli i subtelnych dodatków. Niejako w kontrze, regały na książki są metalowe i dość surowe.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracjiDodatkowe pomysły na pokój młodzieżowy

Poza wymienionymi powyżej pokojami warto jeszcze wspomnieć o kilku innych rozwiązaniach na aranżację sypialni dla nastolatka z innych produkcji. Warto zauważyć, że w tym wieku często nocują u nich przyjaciele. Dlatego w młodzieżowych pokojach dużą popularnością cieszą się różnego rodzaje piętrowe łóżka, które są wymarzone na tego typu okazje. Dobry przykład piętrowego rozwiązania można zobaczyć w filmie „Szkoła melanżu”.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „Szkoła melanżu”

W tym samym filmie jednak z nastoletnich bohaterek ma bardzo dobrze zorganizowaną szafę, którą także warto skopiować. Z kolei filmy, w których młodzież ma dla siebie całe garderoby, lepiej włożyć między bajki.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „Szkoła melanżu”

Warto jeszcze podejrzeć kilka pomysłów na ścianę za łóżkiem w pokoju młodzieżowym. W produkcji „Charlie” bohaterka sama wykreowała sobie rodzaj baldachimu z dodatkowymi światełkami ozdobnymi. Ta subtelna dekoracja nie tylko prezentuje się niezwykle efektownie, ale do tego jej stworzenie jest bardzo ekonomiczne.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „Charlie”

Z kolei w filmie „Gwiazd naszych wina” w pokoju głównej bohaterki ściana za łóżkiem została zabudowana meblami, dzięki czemu wykreowano sporo miejsca na przechowywanie. Jest to bardzo sprytny zabieg. Dodatkowo lokatorka ozdobiła półki lampkami.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „Gwiazd naszych wina”

Jeszcze odważniejsze rozwiązanie możemy zobaczyć w filmie „The First Time”, w którym ścianę w pokoju młodzieżowym pokryto muralem przedstawiającym w sposób bardzo malarski morską falę.

Pomysły na pokój młodzieżowy. 5 filmowych inspiracji
fot. „The First Time

Inspiracji na aranżację pokoju młodzieżowego w filmach można znaleźć jeszcze więcej. Warto mieć oczy szeroko otwarte, bo ciekawe pomysły na srebrnym ekranie czają się nieustannie.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Piękne propozycje wystroju na podstawie filmów. Świetny wpis – dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.