„Pięćdziesiąt twarzy Greya”: Wszyscy chcą mieszkać tam, gdzie Grey

Od ukazania się pierwszego zwiastuna filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, apartamentowiec Escala w Seattle, w którym mieszka główny bohater, przeżywa istne oblężenie wielbicielek. Jak się okazuje Grey rozpala do czerwoności nie tylko fanki, ale i rynek nieruchomości.

50 twarzy Greya - Escala building

 

Główny bohater bestsellerowej, erotycznej powieści „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (50 Shades of Grey), autorstwa E.L. James, mieszka w luksusowym apartamentowcu o nazwie Escala. Jest to faktycznie istniejący budynek, którego budowa została ukończona w 2009 roku w Seattle, w dzielnicy Belltown. Na fali sukcesu książki zainteresowanie gmachem znacznie wzrosło. Fanów kręcących się przed wejściem było na tyle dużo, że Escala musiała zwiększyć środki bezpieczeństwa. Jednak teraz, po emisji pierwszego zwiastuna nadchodzącej ekranizacji książki, natarczywość wielbicieli Greya jeszcze się zwiększyła.Odkąd miesiąc temu ukazał się w sieci pierwszy trailer filmowej wersji „Pięćdziesięciu twarzy Greya” telefon Erika Mehra, pośrednika nieruchomości odpowiedzialnego za sprzedaż apartamentów w Escali, nie przestaje dzwonić. „W przeważającej większości dzwonią kobiety od 19 do 50 roku życia, błagające o możliwość spędzenia nocy bądź dwóch w słynnym penthousie, lub przynajmniej o możliwość zrobienia sobie zdjęcia gdzieś w budynku” – powiedział Mehr w rozmowie z CNNMoney. „Nie sądzę, żeby te kobiety zdawały sobie sprawę, że jest to budynek, w którym mieszkają zwykli ludzie i że nie ma w nim żadnego czerwonego pokoju [pomieszczenia, w którym Grey uprawiał sadomaso]”. Mehr powiedział także, że turyści często biorą gmach za hotel i dzwonią z pytaniami o możliwość wynajęcia pokoju. Ponadto zdarzają się telefony z prośbą o podanie dokładnego opisu apartamentu Greya. Z kolei mieszańcy Escali bywają nagabywani przez różne osoby, np. o możliwość skorzystania z ich toalety – oczywiście tylko po to, by dostać się do środka. A widok kobiet robiących sobie zdjęcia na tle budynku, stał się już codziennością.

50 twarzy greya - escala„Pięćdziesiąt twarzy Greya”: Fikcja vs. rzeczywistość

Według powieści i nadchodzącego filmu Christian Grey mieszka w najdroższym apartamencie, znajdującym się na najwyższym piętrze gmachu, wartym 6,2 mln dolarów. Taki penthouse faktycznie istnieje i od 2013 roku należy do pewnej rodziny z Oregonu, która pragnie pozostać anonimowa. Jednak wbrew powieści, mieszkanie nie posiada własnego lądowiska dla helikopterów na dachu, ani słynnego czerwonego pokoju (Red Room of Pain), który służył Greyowi jako miejsce jego perwersyjnych praktyk seksualnych.

Escala - penthouse

Escala - penthouse 1

Wnętrza najdroższego apartamentu w Escali. Fot. © Escala

Jak już mogliśmy zobaczyć w zwiastunie, filmowe mieszkanie Greya – zgodnie z powieścią – będzie jednak posiadało i lądowisko, i czerwony pokój. Do tego widać, że wystrój apartamentu odpowiada stylowi wnętrz, które znajdują się w Escali. Wszystko to za sprawą scenografa pracującego przy realizacji „Pięćdziesięciu twarzy Greya” – Davida Wasco, który wcześniej wielokrotnie współpracował z Quentinem Tarantino („Kill Bill” i „Bękarty wojny”) oraz z Wesem Andersonem („Genialny klan”).

50 twarzy greya - mieszkanie

50 twarzy greya apartament

Pierwsze ujęcia filmowego apartamentu Greya.

Jak podkreśla Erik Mehr, Escala jest budynkiem, który osoba pokroju Christiana Greya, faktycznie mogłaby wybrać na swój dom. Jest w nim 270 luksusowych apartamentów, z których niesprzedanych pozostaje zaledwie sześć. Ceny większości oscylują wokół miliona dolarów. Na najniższych piętrach znajdują się przestrzenie wspólne, a wśród nich sala kinowa, siłownia z widokiem na ulice Seattle, spa czy sala do jogi. Ponadto w budynku jest piwnica przystosowana do przechowywania win, z odpowiednio dobraną temperaturą, a nawet ze strefą do degustacji. Greyowi z pewnością taki budynek by odpowiadał, nawet pomimo braku osobnych pomieszczeń do sadomaso.

Spa-wide

W budynku Escala znajduje się sala kinowa, spa, siłownia i wiele innych udogodnień dla mieszkańców. Fot. © Escala

Jeśli już teraz Escala cieszy się dużym zainteresowaniem fanek Greya, aż strach pomyśleć, co będzie po premierze filmu. Tym bardziej, że fasada apartamentowca prawdopodobnie pojawi się na srebrnym ekranie – producenci uzyskali zgodę na sfilmowanie budynku z zewnątrz. Z pewnością jednak mieszkańcom wszelkie niedogodności wynagrodziło najpierw prywatne spotkanie z autorką trylogii, w czasie którego podpisywała dla nich książki; a teraz wzrost wartości ich mieszkań. Według portalu Zillow – poświęconemu rynkowi nieruchomości, średnia cena mieszkań w Escali od 2010 roku wzrosła aż o 75 proc. W tym samym czasie średnia cena mieszkań w całym Seattle wzrosła o zaledwie 10 proc.

 [stextbox id=”video”]OBEJRZYJ PIERWSZY ZWIASTUN „PIĘĆDZIESIĘCIU TWARZY GREYA”.[/stextbox]

 

Polska premiera „Pięćdziesięciu twarzy Greya” zaplanowana jest na 13 lutego 2015 roku. Film wyreżyserowała Brytyjka Sam Taylor-Johnoson, autorka m.in. biografii Johna Lennona. Więcej o penthousie Greya będzie można przeczytać tuż po premierze filmu.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.