Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster

Każdy wie, że lustro sprawia, że wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości. Kiedy jednak przychodzi do wyboru konkretnego zwierciadła i jego powieszenia, nie zawsze osiągamy zamierzony efekt. Żeby powiększyć małe wnętrze przy pomocy luster, musisz poznać te triki.

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
fot. French Bedroom Company

Gdy zastanawiamy się, jak powiększyć małe wnętrze, jednak z najczęściej padających odpowiedzi i zarazem najbardziej oczywistych, to – poprzez lustra. Wydaje się, że nie ma nic prostszego. Tymczasem jednak widziałam dziesiątki mieszkań, w których były lustra, a wnętrza wcale nie wydawały się większe.

Wiele osób popełnia kilka podstawowych błędów, choćby wieszając lustra, które są za małe bądź starając się osiągnąć efekt powiększenia, wieszając kilka małych luster w grupie. Okazuje się jednak, że w obu przypadkach można co najwyżej osiągnąć ciekawy efekt dekoracyjny, ale optycznie powiększyć mieszkania tak się nie da. Jedno duże lustro jest najlepszym sposobem, żeby pomieszczenie wydawało się dużo większe.

Nawet jeśli unikniemy tych dwóch błędów, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki kształt lustra będzie najlepszy, jaką ramę wybrać i w końcu, gdzie dokładnie je powiesić, żeby osiągnąć najlepszy efekt? Wszystkie odpowiedzi i znacznie więcej znajdziesz poniżej.

Przeczytaj także: Jak zachować ład w niewielkim mieszkaniu?

Jak dekorować małe wnętrze lustrami?

1. Duże lustra, małe ramy

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
fot. Cult Living

Pierwsza i najważniejsza zasada w doborze luster do małego wnętrza mówi – duże lustro (im większe, tym lepsze) jest lekarstwem na wszystko w niedużych, ciasnych mieszkaniach. Przede wszystkim rozszerza ono przestrzeń wizualną i rozświetla pomieszczenie. Ważne jest jednak nie tylko samo lustro, ale i jego rama. Warto zwrócić uwagę, że ozdobna rama może utrudnić osiągnięcie celu, jakim jest uczynienie danego miejsca większym. Dlatego im prostsze lustro w subtelnej ramie, tym lepiej. Duże ciężkie ramy, ale też te bardzo dekoracyjne, nawet lustrzane rzadko kiedy pomagają powiększyć przestrzeń. Zbytnio bowiem skupiają uwagę same na sobie. Do tego stanowią ograniczenie pola zwierciadła.

Zapamiętaj: duże lustro, w prostej, subtelnej ramie to najlepszy wybór do małego wnętrza.

Przeczytaj także: 10 dekoracyjnych luster na ścianę. Zachwycające modele2. Wybierz lustro właściwej wysokości

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
fot. Laskasas

O ile nie wieszasz lustra nad łóżkiem lub kominkiem, najlepiej jest je zawiesić na wysokości wzroku. Oznacza to, że środek lustra powinien się znajdować na wysokości około 160 cm od podłogi. Ta sama zasada dotyczy obiektów sztuki wieszanych pojedynczo i w rzędach. Zresztą wspólna wysokość zawieszenia może stać się nicią ciągłości, która połączy całą przestrzeń. Innymi słowy, kiedy obrazy i lustra są zawieszone na mniej więcej tej samej wysokości, całe pomieszczenie będzie się wydawać przestronniejsze. Warto też pamiętać, że lustro potrzebuje nieco oddechu na ścianie. Będzie wyglądać najlepiej, jeśli pozostawimy minimum 5-centymetrowe obramowanie od krawędzi ramy do krawędzi ściany lub sufitu.3. Zestaw lustro ze źródłem światła

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
fot. Anthropologie

Sztuczka z odbiciami zwiększa jasność w pomieszczeniu i dodaje klimatu oraz głębi. Wystarczy usytuować lustro na wprost źródła światła. Może to być zarówno źródło naturalne, jak i sztuczne. Warto się tu posłużyć przykładem lustra Primrose od Anthropologie postawionego na wprost okna i lampy, co widać na powyższym przykładzie.
Warto pamiętać, że świece i lustra to również idealne połączenie.4. Znajdź lustro, które spełni podwójną rolę

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
Lustro z półką 1, 2, 3

Sekretną bronią designerów w małych wnętrzach jest lustro z dołączoną półką. Wielofunkcyjne sprzęty są zawsze mile widziane w niedużych pomieszczeniach. Takie lustro szczególnie warto wprowadzić w przedpokoju lub w sypialni zamiast klasycznej szafki nocnej. Da to przy okazji niezwykle oryginalny, niemalże designerski efekt.

Inny trik do zastosowania w małej sypialni, to lustro na przeciwko okna. Sprawi, że pokój będzie bardziej świetlisty i większy. Dzięki temu można sobie pozwolić na odważniejszy kolor na ścianach.5. Cała lustrzana ściana

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
mat. prasowe

Ten patent doskonale się sprawdza w małych przedpokojach. Pozwala uniknąć efektu „tunelu” w korytarzu i uzyskać bardziej świetliste i przestronne pomieszczenie. Wyłożona lustrem powinna być ta ściana, której zazwyczaj nie widzimy jako pierwszej wchodząc do przedpokoju od drzwi wejściowych. Jeśli nie chcemy pokrywać całej ściany lustrem, warto pokusić się o jedno naprawdę duże w bardzo subtelnej ramie, a nawet bez ramy.

Do wypróbowania: Dobrym pomysłem może się okazać lustro z tunelem LED. Daje ono efekt trójwymiarowości i głębi. Sprawi, że nawet najmniejsze pomieszczenie wyda się duże.6. Wyrównaj proporcje zbyt małego obrazu lustrem

Małe wnętrza: triki na powiększenie mieszkania przy użyciu luster
Lustro 1, 2, 3

Sztuka ścienna, która jest za mała sprawia, że cała aranżacja może się wydać nieproporcjonalna. Lustra typu słoneczko są tu prostym rozwiązaniem. Warto spróbować powiesić po jednym takim lustrze z obu stron obrazu i voilà! Uzyskujemy nie tylko bardziej proporcjonalną aranżację, ale i jaśniejszą. Zresztą te lustra z powodzeniem są w stanie zastąpić wszelką sztukę.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.