„Lśnienie”: zdumiewająca kariera filmowej… wykładziny

Fani „Lśnienia” Stanleya Kubricka z pewnością doskonale znają ten wzór. Wykładzina z hotelu Overlook, którym opiekował się Jack Torrence, dziś cieszy się taką samą sławą co bohaterzy produkcji. Właśnie po raz kolejny pojawiła się na wielkim ekranie w nominowanym do Oscara „Birdmanie”.

jeden

 

Niektórych to może dziwić, innych śmieszyć, jednak to wzór na wykładzinie w „Lśnieniu” stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli tego filmu. W końcu odegrał on całkiem sporą rolę w tym legendarnym filmie Stynleya Kubricka. Od kilku lat jest on powielany na niezliczonej liczbie produktów. Można nabyć m.in. obudowę do telefonu z tym deseniem, sweter, szalik, kominiarkę, plecak, naszyjnik, a nawet faktyczny dywan. Wykładzina ta zaliczyła także cameo w „Toy Story”, gdzie zdobiła podłogi domu okrutnego chłopca Sida, z którego starali się wydostać Chudy z Buzzem. Była to niezbyt wyszukana aluzja, że to miejsce nie należy do bezpiecznych, przynajmniej dla zabawek.  Teraz słynny wzór powraca w nominowanym do ośmiu Oscarów filmie „Birdman”. Jego akcja rozgrywa się niemal wyłącznie w brodwayowskim teatrze. Tam na jednym z korytarz znajduje się dokładnie ta sama wykładzina co w „Lśnieniu”, ale utrzymana w bardziej stonowanych barwach. Czyżby i tu twórcy chcieli zasygnalizować widowni, że dojdzie do scen rodem z horroru? Nie zdradzając zbyt wiele, można bezpiecznie powiedzieć, że dla głównego bohatera teatr nie okaże się wyśnionym miejscem.

Przeczytaj także: Jak powstał oryginalny plakat do „Lśnienia”

Poniżej mała galeria zdjęć i produktów z „olśniewającym” wzorem:

 

Lśnienie, dywan wykładzina

Birdman,

„Birdman”

 

Toy story, lśnienie

„Toy Story”

 

Lśnienie, dywan

Dywany www.spoonflower.com

 

Odzież od Mondo Tees

Odzież od Mondo Tees

 

237_Sweater_emma

Swetry Mondo Tees

 

il_570xN.544745308_pnle

Koszulki: etsy.com i Old Skool Hooligans

 

237Blog5

Mondo Tees

 

238868_5_

Mondo Tees i Spoonflower

 

il_570xN.581359186_7213

etsy.com

 

232038-7

Plakat do „Lśnienia”, Jean-Joseph Renucci

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.