Gniazda i łączniki do sypialni – jakie wybrałam?

W sypialni liczy się przede wszystkim wygoda i komfort. Każdy element tego pomieszczenia powinien być im podporządkowany. Dotyczy to także osprzętu elektrycznego. Szczególnie istotne staje się zatem rozmieszczenie gniazd i łączników, ich funkcjonalność, ale też estetyka. Do swojej sypialni wybrałam osprzęt polskiej marki. 

 

Sypialnia w moim mieszkaniu to nieduże pomieszczenie, dlatego zależało mi na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni tak, aby była maksymalnie komfortowa. Oczywiście łóżko stoi w centrum aranżacji. W przyszłości jednak planuję do niej wstawić także nieduże biurko, tak abym mogła również w niej pracować w razie potrzeby. Wszystko to wzięłam pod uwagę, planując rozmieszczenie osprzętu elektrycznego. Nie bez znaczenia był także wygląd kontaktów i łączników. Chciałam, żeby był spójny z aranżacją całego pomieszczenia.

Gniazda i łączniki przy łóżku

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że aranżacja każdej sypialni kręci się wokół łóżka. Współcześnie mebel ten staje się swoistym centrum dowodzenia. Nie tylko bowiem na nim śpimy, ale też często jemy w nim, oglądamy telewizję, a nawet pracujemy na laptopach. Urządzając własną sypialnię, zadbałam więc, aby owo centrum dowodzenia było komfortowe i funkcjonalne. Niemałą w tym rolę odgrywa osprzęt elektryczny.

Przeczytaj także: Mała rzecz o wielkim znaczeniu. Gniazda i łączniki są ważniejsze niż myślisz

Przede wszystkim kontakty znalazły się po obu stronach łóżka na wysokości wygodnej dla osoby leżącej, a więc powyżej górnej granicy materaca i powyżej stolika nocnego. W przeszłości często starano się ukrywać gniazda przy łóżku, montując je nisko przy podłodze. Takie rozwiązanie nie jest jednak praktyczne. Trzeba mocno się wychylać wówczas z łóżka, aby znaleźć kontakt i często szukać go po omacku. Umiejscowienie tuż przy zagłówku ma znacznie więcej zalet.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Do tego po obu stronach łóżka zamiast lampek nocnych, zostały zamontowane kinkiety. Dlatego w jednej ramce z gniazdem został umieszczony łącznik do kinkietu. Dzięki temu nie ma widocznych kabli od oświetlenia, a włączanie lamp jest szalenie wygodne. Jest to doskonałe rozwiązanie do wszystkich niedużych sypialni – oszczędzające miejsce, praktyczne i estetyczne.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Dodatkowo z mojej strony łóżka w ramce znajduje się jeszcze jeden łącznik. Jest to łącznik schodowy do lampy sufitowej. Znacie to uczucie, kiedy już zasypiacie, ale musicie jeszcze wstać, żeby zgasić światło w sypialni? O to kto ma je wyłączyć potrafią nawet wybuchać spory między partnerami, a co najmniej licytacja o to “czyja dziś kolej”. Wystarczy wspomnieć film “P.S. Kocham Cię”. Przyznam, że to uczucie jest mi doskonale znane. W nowym mieszkaniu chciałam się od niego raz na zawsze uwolnić. Łącznik do światła sufitowego tuż przy łóżku to jedna z tych małych rzeczy, które czynią moje życie lepszym! Ten jeden drobny element powoduje, że czuje się jak w pokoju hotelowym, stając się moją namiastką luksusu. Jeśli tylko macie możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania w swoich sypialniach, to gorąco je polecam.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Z uwagi na to, że ściana za łóżkiem w mojej sypialni przybrała odcień głębokiego grafitu, standardowe białe oprawy osprzętu od razu odpadały. Chciałam też, żeby osprzęt korespondował z kinkietami zawieszonymi tuż nad nimi. Stąd wybór prowadził już bezpośrednio do czarnych opraw. Tak jak w całym mieszkaniu, tak i tu postawiłam na produkty marki Ospel, której osprzęt przedstawiłam już wcześniej w łazience. Nie miałam najmniejszych wątpliwości, że także w sypialni zda egzamin zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Osprzęt z serii Sonata wyróżnia się prostymi, nowoczesnymi formami, które doskonale korespondują z oświetleniem. Ramki w kolorze czarnym mają idealny, głęboki odcień czerni w zasadzie identyczny, jak ten na kinkietach.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Jaki jeszcze osprzęt do sypialni?

Choć łóżko i to co wokół niego są najważniejsze w sypialni, to jednak na to pomieszczenie składa się nieco więcej. Absolutnie niezbędny jest łącznik do lampy sufitowej tuż przy drzwiach. Kiedy, tak jak w przypadku mojej sypialni, jest też drugi łącznik do tej samej lampy, należy zainstalować model schodowy. Ten przy drzwiach można umieścić wewnątrz sypialni bądź od strony korytarza. Do wszystkich pomieszczeń w moim mieszkaniu wybrałam łączniki Ospel model Sonata w szklanych ramkach. Ich subtelny szyk i prosta forma pasują do białych ścian i stylu całego wnętrza.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Poza łącznikami w sypialni potrzebne są gniazda. Nawet jeśli nie planujemy korzystać z tego pomieszczenia w innych celach niż spanie, to i tak co najmniej jedno dodatkowe gniazdo z pewnością się przyda, choćby aby podłączyć odkurzacz. Często też właśnie tu prasujemy ubrania. Kontakt na żelazko jest więc niezbędny. W mojej sypialni mam aż trzy gniazda poza tymi przy łóżku. Jedno jest pod telewizor, kolejny w miejscu, gdzie w przyszłości stanie biurko, a trzecie tuż przy drzwiach wejściowych, właśnie z myślą o odkurzaniu i innych gospodarczych zajęciach.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Klasyczne białe kontakty niemal wtapiają się w ścianę. Dzięki temu nie rzucają się w oczy, ale czekają w gotowości do działania w strategicznych miejscach pokoju.

Gniazda i łączniki do sypialni - jakie wybrałam?

Planując sypialnię, poświęciłam sporo czasu na zaplanowanie rozmieszczenia kontaktów. Teraz ten wysiłek procentuje. Już nie walczę z partnerem o gniazdo do ładowania telefonu, bo każdy ma swoje, a żeby zgasić lampę sufitową wystarczy wyciągnąć rękę. To się nazywa luksus 😉

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Cześć 🙂

    Świetny materiał! Wygląda to ślicznie, zarówno same gniazdka/włączniki jak i ich rozmieszczenie.

    Czy możesz napisać dokładnie na jakich wysokościach zamontowałaś gniazdka/włączniki i kinkiety?

    Pozdrawiam!

  2. Szczerze mówiąc, niewiele osób zwraca uwagę na takie detale jak gniazdka i włączniki. Osobiście uważam, że to właśnie dopracowane detale są kluczowe, jeśli chcemy mieć dobrze urządzone wnętrze. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.