Jaki osprzęt elektryczny wybrać do łazienki? Gniazda i łączniki w mojej łazience

Gniazda i kontakty w dużej mierze determinują funkcjonalność współczesnych wnętrz. Dlatego przy urządzaniu własnego mieszkania położyłam na ich wybór silny nacisk. Osprzęt elektryczny do łazienki wymaga szczególnego zastanowienia, ponieważ tutaj dodatkowego znaczenia nabierają także względy bezpieczeństwa.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

 

Sprzętu elektrycznego przybywa w naszych domach w bardzo szybkim tempie. Dotyczy to także łazienek. Używamy w nich suszarek, lokówek, szczoteczek elektrycznych czy golarek. Wiele osób także ładuje telefon w trakcie kąpieli bądź włącza muzykę. Do tego w łazienkach zazwyczaj znajdują się także pralki, a coraz częściej i suszarki automatyczne. Te urządzenia wymagają stałego podłączenia do prądu. Namnożenie rozmaitych sprzętów powoduje, że większą uwagę powinniśmy poświęcić na zaplanowanie rozmieszczenia gniazd w tym pomieszczeniu i co za tym idzie na wybór osprzętu elektrycznego. W przypadku tego drugiego szczególną rolę obok funkcjonalności i estetyki nabiera bezpieczeństwo. W łazienkach panują wszak specyficzne warunki – duża wilgotność i łatwy dostęp do wody. O niebezpieczną sytuację wcale nie jest trudno.

Przeczytaj także: Mała rzecz o wielkim znaczeniu. Gniazda i łączniki są ważniejsze niż myślisz

Bezpieczny prąd w łazience

Woda jest największym wrogiem prądu. Dlatego pierwszym krokiem w zachowaniu bezpieczeństwa i funkcjonalności łazienki jest rozplanowanie gniazd w takich miejscach, żeby kontakt z wodą był uniemożliwiony. Stąd kontakty muszą być zamontowane wysoko na ścianie, czyli inaczej niż w pokojach, gdzie często montuje się je nawet kilkanaście centymetrów nad podłogą. Chodzi o ochronę przed wodą w przypadku ewentualnego zalania łazienki, np. w wyniku awarii pralki. Często też woda chlapie z wanny czy umywalki i ścieka po ścianach. Zamontowane nisko gniazda byłyby mocno wyeksponowane na kontakt z wodą.

Do łazienki należy wybrać gniazda i łączniki przeznaczone stricte do tego pomieszczenia. Stosowanie zwykłych opraw to jeden z naszych najczęstszych błędów, którego skutki bywają opłakane.

Osprzęt elektryczny do pomieszczeń o dużej wilgotności charakteryzuje się dodatkową ochroną przed wnikaniem wody. Osprzęt ten oznaczany jest kodem IP. W miejscach narażonych na ryzyko zalania, stosuje się gniazda i łączniki o podwyższonym stopniu IP. Tego rodzaju sprzęt posiada specjalną konstrukcję, zabezpieczającą przed wnikaniem wody i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników, w przypadku, jeżeli osprzęt ma być zamontowany w pobliżu źródeł wody, a także wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej

– mówi Anna Myca, specjalista ds. promocji marki Ospel S.A. Łączniki i gniazda właśnie tej marki wybrałam do swojej łazienki, jak i całego mieszkania. W ofercie firmy od wielu lat znajduje się osprzęt o podwyższonej ochronie przed wnikaniem wody i ciał stałych. Powstaje on przy zastosowaniu najnowszych technologi, wysokiej jakości materiałów i dbałości o estetykę. – We wszystkich seriach osprzętu, oferujemy gniazda i łączniki IP44, potocznie nazywane bryzgoszczelnymi. Szczególną wagę przykładamy do bezpieczeństwa. Nasze produkty wykonane są z solidnych i przede wszystkim trwałych materiałów. Co więcej, nasz osprzęt produkowany jest w całości, wyłącznie w Polsce – dodaje Anna Myca. Dla mnie były to argumenty nie do przecenienia.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Należy jeszcze pamiętać, że wybór osprzętu do łazienki powinien być także determinowany tym, jak blisko będzie źródła wody, czyli wanny bądź umywalki. Od przedstawicielki marki Ospel dowiedziałam się, że odległość od źródła wody dzielimy na strefy tj.:

strefa 0 – IPX6 – ochrona przed silnymi strugami wody, np. w kabinach prysznicowych,
I strefa– najbliżej źródła wody – w tej strefie minimalny poziom ochrony to IPX5 – ochrona przed strugami wody
II strefa – do 0,6m zalecany poziom ochrony to IPX4 – ochrona przed bryzgami wody
III strefa – powyżej 0,6m, nazywana jest strefą bezpieczną – możliwy montaż sprzętu IP20

Rozmieszczenie gniazd w łazience

Łącznik światła najlepiej montować przed wejściem do łazienki. Jest to praktyczne i bezpieczne. Taki rozwiązanie jest stosowane w większości polskich domów i tak też jest w moim mieszkaniu. Widoczny na zdjęciu łącznik pochodzi z serii Sonata marki Ospel (całą kolekcję możecie zobaczyć tutaj). Łączniki mają szklane oprawy, dzięki czemu prezentują się stylowo i subtelnie. Jednocześnie innym materiał niż standardowo stosowane tworzywa sztuczne powoduje, że z miejsca się wyróżnia.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Osobne gniazdo powinno być przeznaczone na pralkę. Jest to urządzenie, które wymaga stałego podłączenia do prądu. Warto z góry zaplanować ustawienie pralki w obrębie pomieszczenia, tak aby gniazdo było odpowiednio blisko. Nikt w końcu nie chce widoku kabli biegnących w newralgicznych miejscach aranżacji. W mojej łazience gniazdo już czeka na pralkę, która w pomieszczeniu pojawi się wkrótce 🙂

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Konieczne jest także gniazdo w pobliżu umywalki dla sprzętu przenośnego, jak suszarka do włosów. Wybierając miejsce dla tego kontaktu, pamiętajmy także o względach estetycznych i wygodzie. Zlokalizowanie go tuż nad umywalką może zaburzać aranżację. Nie jest to też rozwiązanie wygodne, gdyż kable od urządzeń, które podłączmy, mogą wpadać do umywalki. Lepiej więc przesunąć gniazdo wyżej, np. obok lustra czy szafki łazienkowej. Takie też rozwiązanie zastosowałam w mojej łazience. Kontakt jest na wygodnej wysokości, a jego umiejscowienie koreluje z lokalizacją lustrzanej szafki. Widać, że wszystko zostało przemyślane i nie ma mowy o przypadku.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

W jednej ramce razem z gniazdem jest podwójny łącznik. Za jego pomocą mogę włączyć światło nad lustrem. Jest to szalenie wygodne. W poprzedniej łazience od kinkietu biegł kabel z przełącznikiem. Nie było to ani estetyczne, ani funkcjonalne. Tutaj wszystkie kable zostały ukryte w ścianie, a łącznik jest na idealnej wysokości.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Drugi łącznik uruchamia radio ukryte na szafce. Jest to mały detal, który niezwykle podnosi jakość użytkowania łazienki. Odbiornik jest niewidoczny, uruchamiam go jednym ruchem ręki. Teraz podczas porannej toalety mogę słuchać wiadomości, a w czasie kąpieli puścić sobie ulubioną muzykę. Nie muszę znosić do łazienki dodatkowych urządzeń, martwić się o kable i podłączenia. Jeśli tylko możecie pozwolić sobie na takie rozwiązanie, gorąco je polecam.

Warto jeszcze dodać, że liczba gniazd w łazience powinna być tym większa, im większa jest łazienka, a także w zależna od liczby urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Przykładowo, jeśli mamy szczoteczkę elektryczną, która wymaga częstego ładowania, do tego regularnie korzystamy z prostownicy lepiej wprowadzić dodatkowe gniazdo.

Osprzęt elektryczny, a aranżacja łazienki

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Ostatnia, choć nie mniej istotna kwestia, to estetyka osprzętu elektrycznego wybieranego do łazienki. Przez samą konieczność umieszczenia go stosunkowo wysoko bardziej rzuca się w oczy niż w innych pomieszczeniach. Nie można sobie więc pozwolić na bylejakość. Oprawy gniazd powinny wpisywać się całą aranżację.

Bardzo ważne są także walory estetyczne naszego osprzętu. Gniazda wtyczkowe i łączniki bryzgoszczelne są dostępne we wszystkich seriach i różnorodnej kolorystyce, więc łatwo je dopasować do wnętrza i wystroju

– mówi Anna Myca z marki Ospel. Kolekcja Sonata, którą wybrałam do swojej łazienki, jak i całego mieszkania, doskonale koreluje z prostymi, nowoczesnymi płytkami, jakie znalazły się na ścianach łazienki. Geometryczne wykończenia kontaktów, bez żadnych wyobleń nawiązują do kształtu kafelków. I jedne, i drugie są także białe, dzięki czemu żaden z elementów nie dominuje. Nie byłoby też problemu, gdyby płytki miały inny odcień. W kolekcji tej oprawy występują bowiem w szerokiej gamie ciekawych kolorów.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Kolekcja Sonata Ospel S.A.

W przypadku mojej łazienki klasyczna biel była najlepszym wyborem. Zresztą odcień bieli okazał się niemal identyczny z odcieniem bieli płytek, a jak wiadomo biel bieli nierówna. Dlatego tym bardziej jestem zadowolona z wyboru.

Jaki osprzęt elektryczny do łazienki?

Choć osprzęt elektryczny wydaje się drobnostką, to jest to drobnostka nie do przecenienia. Bez niego moja łazienka wydawałby się niekompletna, nie wspominając o tym, że mniej funkcjonalna i wygodna.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.