Jesienne krajobrazy to prawdziwy spektakl kolorów – od żółci, przez pomarańcz i czerwień, po bordo i brązy. Gdzie pojechać w Polsce, żeby móc się nimi w pełni cieszyć? A może wyjazd zagraniczny na podziwianie jesiennych krajobrazów? Zebraliśmy kilka miejsc, gdzie jesień prezentuje się najpiękniej.
Aby podziwiać jesienne krajobrazy, Japończycy udają się do Kioto, dawnej stolicy kraju Nara lub zabytkowej miejscowości pod Tokio – Nikko. Z kolei Amerykanie szturmują w tym okresie parki narodowe, głównie zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu w stanach Maine, Vermont czy Massachussets. A w Polsce, gdzie można się udać, aby podziwiać jesienny spektakl? Jako pierwsze na myśl przychodzą Bieszczady, które urastają do ulubionej destynacji Polaków szukających kontaktu z naturą. Jednak miejsc z pięknymi jesiennymi widokami jest więcej. Poznaj kilka poleceń.
Kolory jesieni – jakie to?
Jesienią natura zmienia swoje kolory w przygotowaniu na nadchodzącą zimę. Liście zrzucają zielone tony na rzecz złoto-rdzawych odcieni. Główne kolory jesieni to:
- Żółty
- Miodowy
- Złoty
- Pomarańczowy
- Rudy
- Czerwony
- Bordowy
- Brązowy
Jest to ciepła i szalenie spójna paleta kolorystyczna, która od zawsze inspiruje twórców.
Najpiękniejsze jesienne drzewa
Liście niemal wszystkich drzew liściastych zmieniają kolory na jesieni. Najintensywniejsze odcienie wówczas przybierają:
- Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) liście zmieniają barwę na żółtą.
- Robinia akacjowa zmienia barwy na żółte i rdzawe.
- Dąb szypułkowy jesienią mieni się licznymi odcieniami od żółtego, przez pomarańczowy, po czerwony.
- Dąb czerwony zgodnie z nazwą zmienia odcień na czerwony.
- Klon palmowy urzeka piękną, nasyconą czerwienią.
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy – Warszawa
Mieszkańcy stolicy, jak i turyście odwiedzający miasto w okresie jesiennym mogą się wybrać w kilka lokalizacji, gdzie jesienne barwy są doskonale wyeksponowane. Warto udać się do:
- Łazienek Królewskich. Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba zachwalać. Duży kompleks parkowy ze światowej klasy zabytkami i pięknym starodrzewem. Tutaj jesień wygrywa swoje najpiękniejsze tony.
- Park Fosa i stoki Cytadeli. Ten rozległy teren pełen jest pięknych, wysokich drzew i ścieżek spacerowych. Zbocza Cytadeli dodają malowniczości jesiennemu krajobrazowi. Czerwona cegła historycznej zabudowy świetnie się wpisuje w kolory jesieni. Zawsze też można odwiedzić całkiem niedawno otwarte Muzeum Katyńskie w Cytadeli.
- Ogród BUW. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy jest polecane we wszystkich przewodnikach po mieście. I trudno się dziwić. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej został pięknie zaaranżowany i roztacza się z niego malowniczy widok na Warszawę. Jesienią krajobraz szczególnie urzeka.
- Ogród Krasińskich. To nieco zapomniany ogród na mapie Warszawy, ale zdecydowanie warty odwiedzenia. Jest nieduży, ale efektowny, zadbany, a jesienią wyjątkowo urokliwy.
- Park Akcji „Burza” i Kopiec Powstania Warszawskiego. To góra na warszawskim Czerniakowie, na szczycie której znajduje się pomnik Polski Walczącej. W tym roku Park na terenie którego jest kopiec został zrewitalizowany. Jest tam między innymi ścieżka wśród koron drzew. W sam raz na jesienny spacer.
Blisko stolicy jest też kilka niezwykle ciekawych miejsc, które jesienią prezentują się szczególnie pięknie. Jesienne krajobrazy pod Warszawą:
- Ogród botaniczny PAN w Powsinie. Ogród botaniczny ze ścieżkami wijącymi się wśród szklarni, arboretum to wymarzone miejsce na jesienne spacery. Obfitość różnych gatunków roślin pozwala na pełne doświadczenie jesiennej palety kolorów natury.
- Konstancin Jeziorna. Tuż za Powsinem znajduje się wyjątkowa miejscowość. To miasto słynące z willowej zabudowy i pięknych parków. Chlubą Konstancina są Park Zdrojowy i pobliski Chojnowski Park Krajobrazowy. Jesienią miejsce te mienią się feerią barw.
- Żelazowa Wola. To znane na całą Polskę miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Jesienią warto odwiedzić Dom Urodzenia Chopina i przylegający do niego Park. To piękne miejsce można przepierzać przy dźwiękach koncertów fortepianowych.
- Pomiechówek Park Dolina Wkry. Około godzinę drogi od Warszawy jest Pomiechówek, a w nim park idealny na rodzinne jesienne wycieczki. Jest on zlokalizowany wzdłuż rzeki Wkry. Na terenie parku są ścieżki w koronach drzew i wieże obserwacyjne. To idealne miejsce na podziwianie kolorów jesieni.
- Twierdza Modlin. Nieopodal Pomiechówka jest słynna Twierdza Modlin, największy tego typu obiekt w Europie, położony u zbiegi Narwi i Wisły. Warto wejść na Białą Wieże, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę. Jesienią można z niej podziwiać barwne korony drzew.
- Kampinowski Park Narodowy. Kampinos pięknie się prezentuje o każdej porze roku, ale jesień jest tu szczególnie malownicza. Warto wybrać się na szlak jednej z 10 ścieżek dydaktycznych. Warta polecenia jest chociażby ścieżka Skrajem Puszczy. Są tam drewniane ścieżki, wieża obserwacyjna, skansen i więcej.
- Ogród Rzeźb Juana Soriano Owczarnia. To mniej znane miejsce zasługuje na uwagę. Sam w sobie piękny park ze stawem zdobią rzeźby meksykańskiego artysty, Juana Soriano. Powstał on z inicjatywy Marka Kellera, członka zespołu Mazowsze. Panowie poznali się w Paryżu. Jesienią to szczególne miejsce nabiera wyjątkowego kolorytu.
Fot. Gabriela Piwowarska/Pixabay
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Polsce?
- Bieszczady. To pasmo górskie ma w sobie coś zacisznego. Usiane licznymi trasami i ścieżkami Bieszczady są przyjazne mniej sprawnym turystom. Jesienią jest szalenie barwnie. Najlepiej zacząć wędrówkę tuż przed świtem, aby załapać się na barwny spektakl podsycany przez pierwsze promienia słońca.
- Krynica Zdrój. To popularna wypoczynkowa miejscowość dla wielu Polaków. Ciekawe położenie to jeden z największych atutów Krynicy. Jesienią piękne krajobrazy można podziwiać z perspektywy znajdującej się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wieży widokowej. Jest to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej.
- Kazimierz Dolny nad Wisłą. Liczne wzniesienia, bliskość rzeki, wąwozy i zabytkowa architektura przekładają się na unikalny klimat tego miasta. Otaczająca Kazimierz natura złoci się jesienią, co najlepiej obserwować z perspektywy Góry Trzech Krzyży.
- Ojcowski Park Narodowy. To jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy park narodowy w Polsce, choć zarazem najmniejszy. Na jego terenie są liczne skały, jaskinie i kilka zabytków w tym da zamki czy kościół na wodzie. Cudne krajobrazy jesienią malują się w wyjątkowych barwach.
- Krakowskie kopce. To symbol Krakowa. To sztucznie usypane górki, których miasto Kraka ma aż pięć. Stanowią one doskonałe punkty widokowe. Warto tam się wybrać o każdej porze roku, ale jesienią w szczególności.
- Zamek Książ. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o malowniczym położeniu. Otaczają go zalesione wzgórza. Jesienią mienią się feerią barw. Warto podziwiać ten spektakl z kilku punktów widokowych na zamek.
- Pieniński Park Narodowy. Jest to mała skalista grupa gór o intrygującej urodzie. Symbolami tego miejsca jest Masyw Trzech Koron, przełom Dunajca czy Reliktowa Sosna na Sokolicy. Jesienne barwne liście nadają tym krajobrazom szczególnego powabu.
- Park Romantyczny w Arkadii. Założony przez Helenę Radziwiłł reprezentuje styl angielski. Jest to zatem park naturalny, w którym rozsiane są pawilony, łuki, świątynie czy sztuczne ruiny. Programowa malowniczość tego typu założeń ogrodowych najpełniej daje o sobie znać jesienią.
Fot. Dariusz Staniszewski/Pixabay
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Europie?
Jeśli masz ochotę wybrać się nico dalej, aby podziwiać piękno jesiennych krajobrazów, to tuż za granicami naszego kraju jest kilka idealnych do tego miejsc:
- Saksonia Szwajcarska. Jest to określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Wyjątkowe formacje skalne i bujna roślinność przyciągają tu tłumy. Największą atrakcję jest most między skałami Bastei. Jesienią jest tam naprawdę malowniczo.
- Czeska Szwajcaria. Po czeskiej stronie Gór Połabskich mamy Czeską Szwajcarię. Jest tu równie pięknie, co u sąsiadów. Największe atrakcje regionu to imponująca formacja skalna – Brama Pravcicka i znajdując się u jej podnóża letni pałacyk Sokole Gniazdo. Stamtąd mamy pełen widok na usianą skałami i lasami okolicę. Jesienią jest przepięknie.
- Skalne miasto. Kolejna atrakcja w Czechach nieopodal granicy z Polską. To dwa duże zespoły skalne, o imponujących rozmiarach zdobione naturalną roślinnością. Jesienią miejsce to nabiera szczególnego uroku.
- Zamek Spiski. Jadąc na Słowację jesienią, warto odwiedzić malowniczy Zamek Spiski. Jest to pozostałość konstrukcji z przełomu XI i XII w. na wzgórzu. Budowla prezentuje się majestatycznie, a z jej murów mamy piękne widoki na pagórkowatą okolicę. Jesienne krajobrazy mają tam szczególny koloryt.
- Pałac i Park Sanssouci. Doskonała destynacja na jednodniową jesienną wycieczkę. W niemieckim Poczdamie jest rokokowy pałac Hohenzollernów z imponującym ogrodem tarasowym. Ten niezwykły kompleks wygląda niemal magicznie w jesiennej kolorystyce. Zresztą w samym Poczdamie jest jeszcze więcej miejsc stworzonych na jesienne spacery.
- Most Rakotz. Kolejne miejsce w Niemczech w sam raz na jesienną wycieczkę znajduje się w miejscowości Kromlau, nieopodal Drezna. To unikatowa kamienna, półkolista konstrukcja przerzucona ponad stawem. Jesienią wygląda jak miejsce nie z tego świata, kojarzy się z Rivendell z „Władcy Pierścieni”.
- Dzukijski Park Narodowy. Ostatnia propozycja to miejsce zlokalizowane na Litwie. To piękny pak usiany bagnami, jeziorami i wyjątkowymi formacjami roślinnymi. Dla odwiedzających przygotowano liczne ścieżki, trasy i punkty widokowe co ułatwia podziwianie jesiennej natury w jej pełnej krasie.