Gdzie podziwiać krajobrazy w kolorach jesieni?

Jesienne krajobrazy to prawdziwy spektakl kolorów – od żółci, przez pomarańcz i czerwień, po bordo i brązy. Gdzie pojechać w Polsce, żeby móc się nimi w pełni cieszyć? A może wyjazd zagraniczny na podziwianie jesiennych krajobrazów? Zebraliśmy kilka miejsc, gdzie jesień prezentuje się najpiękniej.

jesienne krajobrazyFot. pasja1000/Pixabay

Aby podziwiać jesienne krajobrazy, Japończycy udają się do Kioto, dawnej stolicy kraju Nara lub zabytkowej miejscowości pod Tokio – Nikko. Z kolei Amerykanie szturmują w tym okresie parki narodowe, głównie zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu w stanach Maine, Vermont czy Massachussets. A w Polsce, gdzie można się udać, aby podziwiać jesienny spektakl? Jako pierwsze na myśl przychodzą Bieszczady, które urastają do ulubionej destynacji Polaków szukających kontaktu z naturą. Jednak miejsc z pięknymi jesiennymi widokami jest więcej. Poznaj kilka poleceń.

Kolory jesieni – jakie to?

Jesienią natura zmienia swoje kolory w przygotowaniu na nadchodzącą zimę. Liście zrzucają zielone tony na rzecz złoto-rdzawych odcieni. Główne kolory jesieni to:

 • Żółty
 • Miodowy
 • Złoty
 • Pomarańczowy
 • Rudy
 • Czerwony
 • Bordowy
 • Brązowy

Jest to ciepła i szalenie spójna paleta kolorystyczna, która od zawsze inspiruje twórców.

Najpiękniejsze jesienne drzewa

Liście niemal wszystkich drzew liściastych zmieniają kolory na jesieni. Najintensywniejsze odcienie wówczas przybierają:

 • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) liście zmieniają barwę na żółtą.
 • Robinia akacjowa zmienia barwy na żółte i rdzawe.
 • Dąb szypułkowy jesienią mieni się licznymi odcieniami od żółtego, przez pomarańczowy, po czerwony.
 • Dąb czerwony zgodnie z nazwą zmienia odcień na czerwony.
 • Klon palmowy urzeka piękną, nasyconą czerwienią.

Fot. Jenifer Kramer/Pixabay

Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy – Warszawa

Mieszkańcy stolicy, jak i turyście odwiedzający miasto w okresie jesiennym mogą się wybrać w kilka lokalizacji, gdzie jesienne barwy są doskonale wyeksponowane. Warto udać się do:

 • Łazienek Królewskich. Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba zachwalać. Duży kompleks parkowy ze światowej klasy zabytkami i pięknym starodrzewem. Tutaj jesień wygrywa swoje najpiękniejsze tony.
 • Park Fosa i stoki Cytadeli. Ten rozległy teren pełen jest pięknych, wysokich drzew i ścieżek spacerowych. Zbocza Cytadeli dodają malowniczości jesiennemu krajobrazowi. Czerwona cegła historycznej zabudowy świetnie się wpisuje w kolory jesieni. Zawsze też można odwiedzić całkiem niedawno otwarte Muzeum Katyńskie w Cytadeli.
 • Ogród BUW. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy jest polecane we wszystkich przewodnikach po mieście. I trudno się dziwić. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej został pięknie zaaranżowany i roztacza się z niego malowniczy widok na Warszawę. Jesienią krajobraz szczególnie urzeka.
 • Ogród Krasińskich. To nieco zapomniany ogród na mapie Warszawy, ale zdecydowanie warty odwiedzenia. Jest nieduży, ale efektowny, zadbany, a jesienią wyjątkowo urokliwy.
 • Park Akcji „Burza” i Kopiec Powstania Warszawskiego. To góra na warszawskim Czerniakowie, na szczycie której znajduje się pomnik Polski Walczącej. W tym roku Park na terenie którego jest kopiec został zrewitalizowany. Jest tam między innymi ścieżka wśród koron drzew. W sam raz na jesienny spacer.

Fot. allPhoto Bangkok/Pixabay

Blisko stolicy jest też kilka niezwykle ciekawych miejsc, które jesienią prezentują się szczególnie pięknie. Jesienne krajobrazy pod Warszawą:

 • Ogród botaniczny PAN w Powsinie. Ogród botaniczny ze ścieżkami wijącymi się wśród szklarni, arboretum to wymarzone miejsce na jesienne spacery. Obfitość różnych gatunków roślin pozwala na pełne doświadczenie jesiennej palety kolorów natury.
 • Konstancin Jeziorna. Tuż za Powsinem znajduje się wyjątkowa miejscowość. To miasto słynące z willowej zabudowy i pięknych parków. Chlubą Konstancina są Park Zdrojowy i pobliski Chojnowski Park Krajobrazowy. Jesienią miejsce te mienią się feerią barw.
 • Żelazowa Wola. To znane na całą Polskę miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Jesienią warto odwiedzić Dom Urodzenia Chopina i przylegający do niego Park. To piękne miejsce można przepierzać przy dźwiękach koncertów fortepianowych.
 • Pomiechówek Park Dolina Wkry. Około godzinę drogi od Warszawy jest Pomiechówek, a w nim park idealny na rodzinne jesienne wycieczki. Jest on zlokalizowany wzdłuż rzeki Wkry. Na terenie parku są ścieżki w koronach drzew i wieże obserwacyjne. To idealne miejsce na podziwianie kolorów jesieni.
 • Twierdza Modlin. Nieopodal Pomiechówka jest słynna Twierdza Modlin, największy tego typu obiekt w Europie, położony u zbiegi Narwi i Wisły. Warto wejść na Białą Wieże, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę. Jesienią można z niej podziwiać barwne korony drzew.
 • Kampinowski Park Narodowy. Kampinos pięknie się prezentuje o każdej porze roku, ale jesień jest tu szczególnie malownicza. Warto wybrać się na szlak jednej z 10 ścieżek dydaktycznych. Warta polecenia jest chociażby ścieżka Skrajem Puszczy. Są tam drewniane ścieżki, wieża obserwacyjna, skansen i więcej.
 • Ogród Rzeźb Juana Soriano Owczarnia. To mniej znane miejsce zasługuje na uwagę. Sam w sobie piękny park ze stawem zdobią rzeźby meksykańskiego artysty, Juana Soriano. Powstał on z inicjatywy Marka Kellera, członka zespołu Mazowsze. Panowie poznali się w Paryżu. Jesienią to szczególne miejsce nabiera wyjątkowego kolorytu.

Fot. Gabriela Piwowarska/Pixabay

Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Polsce?

 • Bieszczady. To pasmo górskie ma w sobie coś zacisznego. Usiane licznymi trasami i ścieżkami Bieszczady są przyjazne mniej sprawnym turystom. Jesienią jest szalenie barwnie. Najlepiej zacząć wędrówkę tuż przed świtem, aby załapać się na barwny spektakl podsycany przez pierwsze promienia słońca.
 • Krynica Zdrój. To popularna wypoczynkowa miejscowość dla wielu Polaków. Ciekawe położenie to jeden z największych atutów Krynicy. Jesienią piękne krajobrazy można podziwiać z perspektywy znajdującej się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wieży widokowej. Jest to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej.
 • Kazimierz Dolny nad Wisłą. Liczne wzniesienia, bliskość rzeki, wąwozy i zabytkowa architektura przekładają się na unikalny klimat tego miasta. Otaczająca Kazimierz natura złoci się jesienią, co najlepiej obserwować z perspektywy Góry Trzech Krzyży.
 • Ojcowski Park Narodowy. To jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy park narodowy w Polsce, choć zarazem najmniejszy. Na jego terenie są liczne skały, jaskinie i kilka zabytków w tym da zamki czy kościół na wodzie. Cudne krajobrazy jesienią malują się w wyjątkowych barwach.
 • Krakowskie kopce. To symbol Krakowa. To sztucznie usypane górki, których miasto Kraka ma aż pięć. Stanowią one doskonałe punkty widokowe. Warto tam się wybrać o każdej porze roku, ale jesienią w szczególności.
 • Zamek Książ. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o malowniczym położeniu. Otaczają go zalesione wzgórza. Jesienią mienią się feerią barw. Warto podziwiać ten spektakl z kilku punktów widokowych na zamek.
 • Pieniński Park Narodowy. Jest to mała skalista grupa gór o intrygującej urodzie. Symbolami tego miejsca jest Masyw Trzech Koron, przełom Dunajca czy Reliktowa Sosna na Sokolicy. Jesienne barwne liście nadają tym krajobrazom szczególnego powabu.
 • Park Romantyczny w Arkadii. Założony przez Helenę Radziwiłł reprezentuje styl angielski. Jest to zatem park naturalny, w którym rozsiane są pawilony, łuki, świątynie czy sztuczne ruiny. Programowa malowniczość tego typu założeń ogrodowych najpełniej daje o sobie znać jesienią.

Fot. Dariusz Staniszewski/Pixabay

Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Europie?

Jeśli masz ochotę wybrać się nico dalej, aby podziwiać piękno jesiennych krajobrazów, to tuż za granicami naszego kraju jest kilka idealnych do tego miejsc:

 • Saksonia Szwajcarska. Jest to określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Wyjątkowe formacje skalne i bujna roślinność przyciągają tu tłumy. Największą atrakcję jest most między skałami Bastei. Jesienią jest tam naprawdę malowniczo.
 • Czeska Szwajcaria. Po czeskiej stronie Gór Połabskich mamy Czeską Szwajcarię. Jest tu równie pięknie, co u sąsiadów. Największe atrakcje regionu to imponująca formacja skalna – Brama Pravcicka i znajdując się u jej podnóża letni pałacyk Sokole Gniazdo. Stamtąd mamy pełen widok na usianą skałami i lasami okolicę. Jesienią jest przepięknie.
 • Skalne miasto. Kolejna atrakcja w Czechach nieopodal granicy z Polską. To dwa duże zespoły skalne, o imponujących rozmiarach zdobione naturalną roślinnością. Jesienią miejsce to nabiera szczególnego uroku.
 • Zamek Spiski. Jadąc na Słowację jesienią, warto odwiedzić malowniczy Zamek Spiski. Jest to pozostałość konstrukcji z przełomu XI i XII w. na wzgórzu. Budowla prezentuje się majestatycznie, a z jej murów mamy piękne widoki na pagórkowatą okolicę. Jesienne krajobrazy mają tam szczególny koloryt.
 • Pałac i Park Sanssouci. Doskonała destynacja na jednodniową jesienną wycieczkę. W niemieckim Poczdamie jest rokokowy pałac Hohenzollernów z imponującym ogrodem tarasowym. Ten niezwykły kompleks wygląda niemal magicznie w jesiennej kolorystyce. Zresztą w samym Poczdamie jest jeszcze więcej miejsc stworzonych na jesienne spacery.
 • Most Rakotz. Kolejne miejsce w Niemczech w sam raz na jesienną wycieczkę znajduje się w miejscowości Kromlau, nieopodal Drezna. To unikatowa kamienna, półkolista konstrukcja przerzucona ponad stawem. Jesienią wygląda jak miejsce nie z tego świata, kojarzy się z Rivendell z „Władcy Pierścieni”.
 • Dzukijski Park Narodowy. Ostatnia propozycja to miejsce zlokalizowane na Litwie. To piękny pak usiany bagnami, jeziorami i wyjątkowymi formacjami roślinnymi. Dla odwiedzających przygotowano liczne ścieżki, trasy i punkty widokowe co ułatwia podziwianie jesiennej natury w jej pełnej krasie.

jesienne krajobrazyFot. Frank Wittig/Flicker

 

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.