W Muzeum Plakatu w Wilanowie można zobaczyć wystawę plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Ekspozycja prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów była już pokazywana w Krakowie i Gdyni.
„Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę” – czytamy w materiałach Muzeum Plakatu w Wilanowie. Filmy Andrzeja Wajdy były dystrybuowane na całym świecie, dzięki czemu doczekały się plakatów z odległych zakątków globu. Afisze, które są prezentowane na warszawskiej wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, które od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który liczy obecnie blisko 430 afiszy. Są wśród nich grafiki pochodzące z 36 krajów.
Na wystawie można oglądać prace tak wybitnych grafików, jak: Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica. Na ekspozycji znalazły się także prace zagranicznych twórców m.in.: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, Erharda Gruttera.
Wystawa jest czynna od 16 października aż do 18 stycznia 2015 r. Więcej na: www.postermuseum.pl.
[stextbox id=”info”]
Pierwsze dni wystawy „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” to także okazja obejrzenia statuetki Oscara – nagrody przyznanej reżyserowi przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za całokształt twórczości. Oscar będzie prezentowany w Muzeum Plakatu w Wilanowie od 16 do 19 października 2014.[/stextbox]
GALERIA PLAKATÓW DO FILMÓW ANDRZEJA WAJDY:
- „Wszystko na sprzedaż” (1968 r.)
- „Człowiek z marmuru” (1976)
- „Człowiek z marmuru” (1976)
- „Polowanie na muchy” (1969)
- „Popiół i diament” (1958)
- „Pokolenie” (1954)
- „Panny z Wilka” (1979 r.)
- „Dyrygent” (1979 r.)
- „Człowiek z żelaza” (1981)
- „Niewinni czarodzieje” (1960)
- „Kanał” (1956)
- „Danton” (1982)
- „Wielki tydzień” (1995)
- „Popioły” (1965)
- „Człowiek z żelaza” (1981)