„FILMY ANDRZEJA WAJDY W ŚWIATOWYM PLAKACIE FILMOWYM” – WYSTAWA

W Muzeum Plakatu w Wilanowie można zobaczyć wystawę plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Ekspozycja prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów była już pokazywana w Krakowie i Gdyni.

 

131

 

„Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę” – czytamy w materiałach Muzeum Plakatu w Wilanowie. Filmy Andrzeja Wajdy były dystrybuowane na całym świecie, dzięki czemu doczekały się plakatów z odległych zakątków globu. Afisze, które są prezentowane na warszawskiej wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, które od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który liczy obecnie blisko 430 afiszy. Są wśród nich grafiki pochodzące z 36 krajów.

Na wystawie można oglądać prace tak wybitnych grafików, jak: Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica. Na ekspozycji znalazły się także prace zagranicznych twórców m.in.: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, Erharda Gruttera.

Wystawa jest czynna od 16 października aż do 18 stycznia 2015 r. Więcej na: www.postermuseum.pl.

 [stextbox id=”info”]

Pierwsze dni wystawy „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” to także okazja obejrzenia statuetki Oscara – nagrody przyznanej reżyserowi przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za całokształt twórczości. Oscar będzie prezentowany w Muzeum Plakatu w Wilanowie od 16 do 19 października 2014.[/stextbox]

 

GALERIA PLAKATÓW DO FILMÓW ANDRZEJA WAJDY:

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.